Nötr olmadan 3 fazli kaçak akım kesici kullanilabilir mi?

Doküman schneider-electric ait. Yük tarafına A tipi kullanılmış. Sistemde hız ayarı yapan bildiğimiz sürücü varsa o zaman sizinle hemfikirim.

1 nolu KAKŞ niye B tipi seçilmiş sizce?

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayaç sonrası B tipi 300ma KAKŞ'yi dikkatinizi çekerim. bahsettiğiniz yükün (modemin) şebekeden beslendiğini

1 nolu KAKŞ niye B tipi seçilmiş sizce?
İnverter şebekeden beslendiğinde hatalı açma olmasın diye B tipi var. Yani şebekeye hem inverter hem de diğer alıcılar yük olarak bağlıyken İnverter hatalı açmaya sebebiyet vermesin diye B tipi konulmuş. Alıcıların inverterden beslendiği durumlarda A tipi kullanılmış.
@arkaplan hocam verdiğiniz linkten konu sahibinin geçmiş yıllardaki iletilerini okudum. Sistem benim düşündüğüm gibi değilmiş. Arkadaşın elinde monofaze/trifaze bir frekans konvertörü var. Bu konvertörü önce monofaze olarak besleyip trifaze motoru çalıştırmış. Bu durumda cihazın girişine 2 kutuplu B tipi bir kaçak akım rölesi bağlayarak koruma sağlayabilirdi. Daha sonra arkadaş bu konvertörünü, girişine seri bağlı güneş panellerini bağlayarak DC olarak beslemiş. Burada işin rengi değişiyor. Frekans konvertörünün çıkış tarafında kaçak akım rölesi kullanımı tavsiye edilen bir uygulama değil. Girişide DC. Bu durumda nasıl bir koruma sağlanabilir açıkçası bende tereddütte kaldım.

Son düzenleme:
İnverter şebekeden beslendiğinde hatalı açma olmasın diye B tipi var. Yani şebekede hem inverter hem de diğer alıcılar yük olarak bağlı. İnverter hatalı açmaya sebebiyet vermesin diye B tipi koyulmuş. Alıcılar inverterden beslendiği durumlar A tipi kullanılmış.
@arkaplan hocam verdiğiniz linkten konu sahibinin geçmiş yıllardaki iletilerini okudum. Sistem benim düşündüğüm gibi değilmiş. Arkadaşın elinde monofaze/trifaze bir frekans konvertörü var. Bu konvertörü önce monofaze olarak besleyip trifaze motoru çalıştırmış. Bu durumda cihazın girişine 2 kutuplu B tipi bir kaçak akım rölesi bağlayarak koruma sağlayabilirdi. Daha sonra arkadaş bu konvertörünü, girişine seri bağlı güneş panellerini bağlayarak DC olarak beslemiş. Burada işin rengi değişiyor. Frekans konvertörünün çıkış tarafında kaçak akım rölesi kullanımı tavsiye edilen bir uygulama değil. Girişide DC. Bu durumda nasıl bir koruma sağlanabilir açıkçası bende tereddütte kaldım.

İnverter şebekeden beslendiğinde hatalı açma olmasın diye B tipi var. Yani şebekeye hem inverter hem de diğer alıcılar yük olarak bağlıyken İnverter hatalı açmaya sebebiyet vermesin diye B tipi konulmuş. Alıcıların inverterden beslendiği durumlarda A tipi kullanılmış.

inverter şebekeyi beslerken hatalı açma yapmasın ve doğru dalga formuna ait kaçak akım oluştuğunda açma yapsın diye B tipi kullanılmış desek sıkıntı olur mu? :)

eaton sayfa 37 bi inceleyin
tedaş

inverter şebekeyi beslerken hatalı açma yapmasın ve doğru dalga formuna ait kaçak akım oluştuğunda açma yapsın diye B tipi kullanılmış desek sıkıntı olur mu? :)

eaton sayfa 37 bi inceleyin
tedaş
Şöyle bir soru sorayım. Ana Şebeke kesildi yükleri inverter beslemeye başladı ve alıcılar A tipi ile korunuyor. Hatalı açma yapmaları gerekmez miydi?

Şöyle bir soru sorayım. Ana şebeke kesildi yükleri inverter beslemeye başladı ve alıcılar A tipi ile korunuyor. Hatalı açma yapmaları gerekmez miydi?

çok haklısınız. schneider, fotosunu alıntıladığınız dokümanın sonunda işte bu yüzden yazdıklarımdan çizdiklerimden sorum değilim diyor.

çok haklısınız. schneider, fotosunu alıntıladığınız dokümanın sonunda işte bu yüzden yazdıklarımdan çizdiklerimden sorum değilim diyor.
Yani onlarda biz bilmeyiz siz bilirsiniz diyorlar :). Adamlarda haklı adam kahve alıyor yanıyor sonra neden sıcak olduğunu söylemediniz diye dava açıyor. Adamlarda ne yapsınlar bardağa dikkat sıcaktır! diye yazmak zorunda kalıyorlar.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/b-tipi-kaçak-akım-rolesi-İlginç-bir-husus.138155/

https://www.aksaotomasyon.com/upload/dokuman/mitsubishi-e700_kullanim_kilavuzu.pdf
https://gb3a.mitsubishielectric.com/fa/en/dl/10206

https://bccelectric.com/protectionandcontrol

A EK Sayfa 19.png

Son düzenleme:

AC beslemeli sürücülerin (vfd) girişine B tipi KAKŞ takılmasına bi itiraz yok sanırım. referans verilen konuda sayın @edremit'in FV sistemlerde AC ve A tipi KAKŞ'lerin koruma yapmadığı ima ediliyor sitemine ABB evet, yapmıyor diyor.

''Farklı durumlarda A Tipi veya AC tipi kaçak akım devre kesicilerin aşağıdaki eksiklikleri mevcuttur;

yüksek DC bileşen veya yüksek frekanslı akımlar üreten ekipmanların, toprak hatası durumunda, kaçak akım devre kesici duyarsızlaştığında düzgün açma olmayabilir (koruma yapılamaması, gecikmeli veya aşırı kaçak akım değerleri)

aynı kaçak akım koruma rölesi ile çalışan başka bir devre üzerinde bir hata durumunda kaçak akım devre kesici duyarsızlaştığında düzgün açma olmayabilir. (Bu hata akımı sinüzoidal alternatif bir şekle sahip olsa bile)''

kaynak

AC beslemeli sürücülerin (vfd) girişine B tipi KAKŞ takılmasına bi itiraz yok sanırım. referans verilen konuda sayın @edremit'in FV sistemlerde AC ve A tipi KAKŞ'lerin koruma yapmadığı ima ediliyor sitemine ABB evet, yapmıyor diyor.

''Farklı durumlarda A Tipi veya AC tipi kaçak akım devre kesicilerin aşağıdaki eksiklikleri mevcuttur;

yüksek DC bileşen veya yüksek frekanslı akımlar üreten ekipmanların, toprak hatası durumunda, kaçak akım devre kesici duyarsızlaştığında düzgün açma olmayabilir (koruma yapılamaması, gecikmeli veya aşırı kaçak akım değerleri)

aynı kaçak akım koruma rölesi ile çalışan başka bir devre üzerinde bir hata durumunda kaçak akım devre kesici duyarsızlaştığında düzgün açma olmayabilir. (Bu hata akımı sinüzoidal alternatif bir şekle sahip olsa bile)''

kaynak
Aynen hocam vfd girişine B tipi takılmasına kimsenin itirazı yok. Konu sahibinin eski iletilerinden anladığım kadarıyla vfd girişi seri bağlı güneş panelleri ile DC olarak besleniyor. (Konu sahibi bizi aydınlatabilirse çok iyi olur.)Bu durumda nasıl bir koruma sağlanabilir ben işin içinden çıkamadım. Fikri olan var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri