Kaçak akım rölesi sigorta olarak kullanılabilir mi

Şimdi çizdiğiniz devreyi tekrar düşündüm, akımlar farklı yönlü olmadığı için normalde tutmaması lazım. Ancak faz çıkışından nötr çıkışına köprü atıp tekrar üst nötr den de fazı devam ettirirse atmaz teorik olarak . Tabi nötr bahsettiğiniz gibi kaçak akım rölesine hiç girmeyecekse.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
aynen bendede kafamı karıştıran akım yönü olmuştu, bunu sordumki arızaya gidildiği zaman nelerin yapıldığına bakmamız gerektiğini öğrenmek için, kaçak akım atıyor diye düz bağlayanı mı ararsın, attıran sigortayı tespit edip röleyi ondan ayıranı mı ararsın, atmasın diye röle içindeki diyotu iptal ettim diyen mi ararsın( diyot diyorlar ama bobini galiba), hersey yapılıyor ulkede, eve elektrikçi gelince sigorta atmasını gidermeye arıza çözüldü gözüyle bakılıyor, bunun üstüne müşteriden servis parası alınıyor ve hatta müşteri elinize sağlık diyor, yazık valla Allah ıslah etsin

zJ6mVD.jpg
arkadaşlar merhaba, kaçak akım rölesinden girişteki ve çıkıştaki nötrü çıkarıp birbirine ekledikten sonra, giriş fazını giriş nötre köprüleyip çıkış fazınıda aynı şekilde nötr çıkışıyla köprüleyip bağlayınca kaçak akım rölesi özelliğini devre kesici olarak devam ettire bilir mi?(kaçak akım işlevini yitirir ama sigorta olarak devam edermi?)

Mevcut çizdiğiniz bağlantıda kaçak akımın tutmaması lazım çünkü ne kadar da paralel yapsanızda kontak direnci iletkenin farklı uzunlukta olması (köprünün) farklı akım geçmesine neden olur.

kisadevre akiminda atmadigina sahit oldum w otomat once atiyor.o devre atmaz manyetik bozulmadigi icin bobinde dengesizlik olmaz diye dusunuyorum

Mevcut çizdiğiniz bağlantıda kaçak akımın tutmaması lazım çünkü ne kadar da paralel yapsanızda kontak direnci iletkenin farklı uzunlukta olması (köprünün) farklı akım geçmesine neden olur.
hocam bu fark 30ma i geçer mi peki
kisadevre akiminda atmadigina sahit oldum w otomat once atiyor.o devre atmaz manyetik bozulmadigi icin bobinde dengesizlik olmaz diye dusunuyorum
ama şöyle birşey var bağlantıya gçre kaçak akım rölesine giren faztarafıda nötr tarafıda aynı yönde, bu yuzfen açma gerçekleşir diye düşünüyorum

hocam bu fark 30ma i geçer mi peki

Bak bir motora deney amaçlı bir uygulama yaptık nominal akımı 40 amper olan motora 2 farklı motor koruma şalteri bağladık özellikle kablo kesiti kablo uzunluğunuda eşit yaptık (atlamalar dahil) yine aynı faz da aynı akım geçmesi gerekirken arada 5 amper fark oluştu aynı fazda bunu kontaktörde de deneyebilirsin 3 kontağın bir tanesine fazı ver diğer 2 bacağa köprü yap sabit yük bağla çıkışına her koldan farklı akım aktığını göreceksin

bLnD5j.jpg

Bak bir motora deney amaçlı bir uygulama yaptık nominal akımı 40 amper olan motora 2 farklı motor koruma şalteri bağladık özellikle kablo kesiti kablo uzunluğunuda eşit yaptık (atlamalar dahil) yine aynı faz da aynı akım geçmesi gerekirken arada 5 amper fark oluştu aynı fazda bunu kontaktörde de deneyebilirsin 3 kontağın bir tanesine fazı ver diğer 2 bacağa köprü yap sabit yük bağla çıkışına her koldan farklı akım aktığını göreceksin

bLnD5j.jpg
5 amper baya yuksek bir değer, çok teşekkürler cevabınız için

Teoride bazen olur dediğimiz şeyler çoğu zaman uygulamada mümkün olmuyor.Kaldıkı 30 ma çok küçük bir değer kaçak akım rölesi en ufak akım farkınca devreyi açacaktır.
peki şunu sorayım, diyelimki teoride de tuttu uğraşıldı edildi iki iletkendende aynı akım geçti, yinede akım yönü iki iletkendede aynı yön olduğundan dolayı röle açmaz mı Under Ground dediği gibi "Ancak faz çıkışından nötr çıkışına köprü atıp tekrar üst nötr den de fazı devam ettirirse atmaz teorik olarak" ama benım yuklediğim resimdeki bağlantıda akımlar aynı yönde

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri