Kaçak akım rölesi sigorta olarak kullanılabilir mi

peki şunu sorayım, diyelimki teoride de tuttu uğraşıldı edildi iki iletkendende aynı akım geçti, yinede akım yönü iki iletkendede aynı yön olduğundan dolayı röle açmaz mı

Kirşof'un akımlar kanununu bir incele istersen şöyle der kirşof; Bir düğüm noktasına gelen akımların toplamı giden akımların toplamına eşittir yada giren akımlar çıkan akımların toplamı sıfırdır.Röle bunu nasıl algılar faz-dan geçen akım nötrden geçen akıma eşitmi diyelimli değil 30 miliamper yaklaşık olarak tolerans tanır ve bu farkı aşınca açma yapar.Troid röelerde mantık aynıdır. Üç faz ve nötr iletkeni troidin içinden geçer toprak iletkeni dışarıda bırakılır.Bu 4 iletkenin akımlarının dışındaki farklı akımda toprağa kaçak akım olarak algılar ve açar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
peki kaçak akım rölesi 40amper olsa diyelim, bu iletkenden geçen akım 40ı geçince bu röle açma yaparmı
Açma yapmaz kaçak akımmın çalışma mantığıyla sigortanın çalışma mantığı farklıdır.Kaçak akım içindeki troid le faz dan gelen akım la nötrden dönen akımları kontrol eder ve arada 30mA(aslında bu 22mA ile 28mA arasındadır)fark olursa devreyi keser sigorta ise devrede oluşan yüksek amperlerde devreyi keser Türkiye de kullanılan kaçak akımlar böyledir fakat Almanya da kaçak akımlar sigorta özellikli orada yaşayan bir kaç elektrikçi arkadaşımdan duydum bunu1Türkiye de bu özellik yok üstündeki 25A,40A gibi Amper değerleri kontaklarının dayanacağı akımı belirtir.Buyüzden kaçak akım bağlanan devrelere mutlaka aşırı akım engellemek için sigorta takılmalıdır yukarda bahsettiğiniz bağlantıyı hiç denemedim kaçak akım tutarmı bilmiyorum ama yapmayın eğer bu bağlatı yapılıp da kaçak akım atmıyorsa o evde bir kaçak akım oluştuğunda atmayaktır.Bu insan hayatıyla oynamak demektir.Bir yaparsın birşey olmaz iki yaparsın olmaz ama bir kaza olsa ve biri ölse vicdanınız hiç mi sızlamayacak?

Açma yapmaz kaçak akımmın çalışma mantığıyla sigortanın çalışma mantığı farklıdır.Kaçak akım içindeki troid le faz dan gelen akım la nötrden dönen akımları kontrol eder ve arada 30mA(aslında bu 22mA ile 28mA arasındadır)fark olursa devreyi keser sigorta ise devrede oluşan yüksek amperlerde devreyi keser Türkiye de kullanılan kaçak akımlar böyledir fakat Almanya da kaçak akımlar sigorta özellikli orada yaşayan bir kaç elektrikçi arkadaşımdan duydum bunu1Türkiye de bu özellik yok üstündeki 25A,40A gibi Amper değerleri kontaklarının dayanacağı akımı belirtir.Buyüzden kaçak akım bağlanan devrelere mutlaka aşırı akım engellemek için sigorta takılmalıdır yukarda bahsettiğiniz bağlantıyı hiç denemedim kaçak akım tutarmı bilmiyorum ama yapmayın eğer bu bağlatı yapılıp da kaçak akım atmıyorsa o evde bir kaçak akım oluştuğunda atmayaktır.Bu insan hayatıyla oynamak demektir.Bir yaparsın birşey olmaz iki yaparsın olmaz ama bir kaza olsa ve biri ölse vicdanınız hiç mi sızlamayacak?
zaten önceden de dediğim gibi bunu yapmak için arsız olmak lazım.sorum su yuzdendir ki bir arızaya gidildiğinde bunlara dikkat edilmesi gerektiği, bazı bu mesleği icra ettiğini zannedenlerde malesef arsızlık var, kaçak akımı sökmedim sorunu giderdim kafasındalar, müşteride ucuza işim görülsün mantığında nerden bilsinki kendine kötülük yapıldığını elektrik gelsin yeterli ne yapsın anlamazki, daha bunlardan başka yapılanlar asagılıkça, 0,75kabloyla prizleri atlaya atlaya gezenmi ararsın, bisiklet jantıyla topraklama yapan var afedersin neyse

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri