Nötr olmadan 3 fazli kaçak akım kesici kullanilabilir mi?

Arkadaşın anlattığı sistemi ilk mesajına bakarak tam olarak anladıysanız ne mutlu size. Ben ancak arkadaşın önceki yıllarda yazdığı mesajlara bakarak anlayabildim. Gerçi hala teyit edilmedi. Vfd çıkışına kaçak akım rölesi bağlamak uyguladığınız bir yöntem mi?Sizce bu şekilde koruma sağlayabilir mi?
VFD çıkışına kakr son derece mantıksızca bir olay. ABB 5 no'lu şema nasıl bağlanması gerektiğini göstermiş zaten.
Farz edelim bir gürültü kaynağı var 200desibel sizin çalışma tezgahınızda 30m ilerisinde gürültü 120dB'e düşmüş ve kulak tıkacı kullanıp korunuyorsunuz. Ben tezgahimi gürültü kaynağjnin içine taşisam tıkaç korur mu gibi bir soru. Niye böyle bir şey yapayım. 😁

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İşte bunu anlatmaya çalışıyorum hocam. Arkadaşın vfd nin girişine solar panel bağlı yani Dc giriş.
Panel - DC/AC - B tipi kakr - Yükler
Doğru sıralama bu ben panel çıkışından DC alayım DC/AC sürücüye direk gireyim dersen kaçak akim korumayı sağlayamazsın ki ? Pahalı DC kaçak koruma izolasyon koruma sistemlerine girmen gerekir. Zaten sürücülerde bir çok koruma fonksiyonu var.

Son düzenleme:
Panel - DC/AC - B tipi kakr - Yükler
Doğru sıralama bu ben panel çıkışından DC alayım DC/AC sürücüye direk gireyim dersen kaçak akim korumayı sağlayamazsın ki ? Pahalı DC kaçak koruma izolasyon koruma sistemlerine girmen gerekir. Zaten sürücülerde bir çok koruma fonksiyonu var.
İşte olay bundan ibaret. Arkadaş siemensin monofaze/trifaze bir frekans konvertörünü alıp yazılımında değişiklik yapmış ve sonrasında solar panelleri seri bağlayıp sürücünün Dc uçlarına bağlamış. Sanırım motor havuza su basıyor. Havuzu temizleyenler olurda Allah korusun çarpılır diye koruma yapmak istiyor. Bu yazdıklarımı nereden okudum bilmiyorum eski iletilerinde olsa gerek:). Bende ilk mesaja bakınca direk araya A tipi röle takın dedim ama sistem düşündüğüm gibi değilmiş. Tabi sistem hala teyite muhtaç.

Soru sormak çok büyük meziyettir, derdini, meramını anlatabilmek için mesleki bilgin sağlam olması gerekir, türkçeyi iyi kullanman gerekir, gerçekten zor iştir bunu becerebilen çok ender insan var 😁
Kontrol kalemine yeni katıldım sorulan soruları verilen cevapları okuyorum tam bir milli felaket. Adam bataklığa saplanmış bağırıp duruyor ne dediği belli değil elini dahi uzatmıyor. Durum böyle olunca yardım etmek isteyenlerde gözleri kapalı elleri açık halde yardıma geldim diye bağırıyor ama bu sefer yardım etmek isteyenler birbirilerini ısırmaya başlıyor. Sonuç ise tam bir felaket sayfalarca mesaj okuyorsun elle tutulur hiç bir şey yok. Yeni yetmeler bir avuç bilgisi ile şov yapmaya çalışırken rezil oluyor tıpkı sınavda bilmediği soru çıkınca alakalı alakasız tüm bildiklerini yazıp puan almaya çalışan öğrenciler misali. 😄
Ben kendi adıma konuşayım unumu eledim eleğimi de astım ama genç nesilden maalesef umutsuzum. Bakıyorum arada eser miktarda zeki ve çalışkan genç var onlarında bir kısmı öğrenmesi gereken bilgilerde önem sırasını şaşırmış. Temel bilgileri eksik gitmiş hiç işine yaramayacak gereksiz bilgilerle beynini doldurmaya çalışıyor. Örnek vereyim otomasyonda çalışacağım diyen insanın yüksek gerilim konusunda vaktini harcaması gibi mesela. Niye diye soruyorum merak ediyorum diyor arkadaş sen önce temel bilgi eksiklerini tamamla otomasyon gibi dev bir okyanus var sen kalkmış yüksrk gerilim okyanusuna yüzüyorsun. Boğulursun yapma etme 😁
Neyse çenem düştü içimi boşalttım biraz.

Toroid kullan. Ben 90kw lık tav fırını için bu durumu yaşamıştım. 3 fazı halkadan geçir giren akımla çıkan akımın eşit olma kanunuyla çalışıyo kaçak durumunda şalterde açma bobini kullandım onu tetikleyip devreyi açıyo. Sheneider kullandım teknik bölümü bu konuda yardımcıda olmuştu.

Toroid kullan. Ben 90kw lık tav fırını için bu durumu yaşamıştım. 3 fazı halkadan geçir giren akımla çıkan akımın eşit olma kanunuyla çalışıyo kaçak durumunda şalterde açma bobini kullandım onu tetikleyip devreyi açıyo. Sheneider kullandım teknik bölümü bu konuda yardımcıda olmuştu.

Yükünüz 15KW olsaydı yine harici toroid mi kullanacaktiniz?

1625000534503.png

daha önceki yorumlarımda yukarıdaki devrenin kurgusunu anlayamadığımı belirtmiştim. solar sistemler hakkında hem teorik hem de pratik bilgimin çok az olduğunu paylaştıktan sonra ilgili devre için yapacağım yorumu bu bağlamda değerlendirmenizi rica ediyorum. bi süredir üzerinde düşünüyorum; eğer aşağıdaki senaryonun pratikte uygulanabilirliği varsa sanırım bu devre ile ilgili bi açıklama getirmiş olacağım:

solar sistemde üretilen DC elektrik enerjisi sürücüde AC'ye çevirildikten sonra alıcılara yönlendiriliyor. üretilen enerji fazla ise şebekeye veriliyor, az ise şebekeden takviye alınıyor. eğer Şebeke enerjisi kesilmiş veya herhangi bi sebeble B tipi KAKŞ açma yaptıysa solar sistemden alıcılara enerji gitmiyor. yani şebeke elektriği yok ise sistem çalışmıyor. burada amaç tasarruf ve elektrik satışı...

not: her şeye rağmen B tipi KAKŞ ile 16A dört kutuplu otomatik sigorta yer değiştirilse devre benim açımdan daha anlaşılır olurdu.

İşte olay bundan ibaret. Arkadaş siemensin monofaze/trifaze bir frekans konvertörünü alıp yazılımında değişiklik yapmış ve sonrasında solar panelleri seri bağlayıp sürücünün Dc uçlarına bağlamış. Sanırım motor havuza su basıyor. Havuzu temizleyenler olurda Allah korusun çarpılır diye koruma yapmak istiyor. Bu yazdıklarımı nereden okudum bilmiyorum eski iletilerinde olsa gerek:). Bende ilk mesaja bakınca direk araya A tipi röle takın dedim ama sistem düşündüğüm gibi değilmiş. Tabi sistem hala teyite muhtaç.
Baştan konuya çok uzun süre sonra dönüş yaptığım için herkesten özür diliyorum...

Basitçe anlatayım. 18 adet 260Wh güneş panelini seri bağlayarak (ki Açık devre voltajı 30VDC ve 8.5A) 540V DC elde ediyorum. Elimdeki sürücü yüksek Voltaj DC girişe sahip ve L1 L2 L3 fazlar arası 380 V olacak şekilde AC ile motor sürüyor. Bu AC ile motor sürmekten başka birşey yapılamıyor. Güneşin şiddetine göre Sabahları 10hz ile başlayıp 1-2 saat sonra 50hz ile motoru tam devir çalıştırıyor. Diyelim ki araya bulut girdi hemen freakansı düşürüp motoru ürettiği kadar elektrikle besleyip çalıştırmaya devam ediyor. Akşama doğru ise aynı sabah giderek hızlanması gibi giderek yavaşlayarak son enerji kırıntısına kadar kullanıp duruyor. Yani sistem DC 'den Trifaze AC üretip motor sürüyor. Bunlara Frekans invertörü de deniyor. Sistemde akü falan yok.. Bir ara Siemens sinamics sürücünün yazılımı ile oynayıp yapmıştım ama o sürücü fazlar arası 220V ürettiği içim işimi iyi görmedi. Ben de bu iş için üretilmiş FRECON marka bir sürücü kullanıyorum. Bu sürücüler genelde derin kuyu pompalarına uygulanıp su çekmeye yarıyor. Evimde Şebeke olmadığı için yüzme havuzunu bununla çalıştırdım. Aküsüz bir sistem olduğu için daha ilk yıl kendini amorti etti.. Hatta şebeke gelse de bunu kullanmaya devam ederim. Eş dost akraba da istiyor ama başıma iş almak istemediğim için ilgilenmiyorum.. Sorduğum soru bu sürücünün L1 L2 L3 şeklinde bildiğimiz 3 faz çıkışına nasıl bir kaçak akım rölesi bağlasam da olabilecek bir elektrik şokundan korunsam. Sürücü fazlar arası dengesizlik olursa ben keserim demiş ama ona güvenmek istemiyorum. Ben konu kapandı zannettiğimden takip etmedim. Tekrar özür diliyorum. Bu arada Fizik ve Bilgisayar mühendisliği (Devlet üniversiteleri :)) eğitimim var. Konunun low level kısmını biliyorum ama elektrik mühendisliği pratiklerinden oldukça uzağım tabii...

Baştan konuya çok uzun süre sonra dönüş yaptığım için herkesten özür diliyorum...

Basitçe anlatayım. 18 adet 260Wh güneş panelini seri bağlayarak (ki Açık devre voltajı 30VDC ve 8.5A) 540V DC elde ediyorum. Elimdeki sürücü yüksek Voltaj DC girişe sahip ve L1 L2 L3 fazlar arası 380 V olacak şekilde AC ile motor sürüyor. Bu AC ile motor sürmekten başka birşey yapılamıyor. Güneşin şiddetine göre Sabahları 10hz ile başlayıp 1-2 saat sonra 50hz ile motoru tam devir çalıştırıyor. Diyelim ki araya bulut girdi hemen freakansı düşürüp motoru ürettiği kadar elektrikle besleyip çalıştırmaya devam ediyor. Akşama doğru ise aynı sabah giderek hızlanması gibi giderek yavaşlayarak son enerji kırıntısına kadar kullanıp duruyor. Yani sistem DC 'den Trifaze AC üretip motor sürüyor. Bunlara Frekans invertörü de deniyor. Sistemde akü falan yok.. Bir ara Siemens sinamics sürücünün yazılımı ile oynayıp yapmıştım ama o sürücü fazlar arası 220V ürettiği içim işimi iyi görmedi. Ben de bu iş için üretilmiş FRECON marka bir sürücü kullanıyorum. Bu sürücüler genelde derin kuyu pompalarına uygulanıp su çekmeye yarıyor. Evimde Şebeke olmadığı için yüzme havuzunu bununla çalıştırdım. Aküsüz bir sistem olduğu için daha ilk yıl kendini amorti etti.. Hatta şebeke gelse de bunu kullanmaya devam ederim. Eş dost akraba da istiyor ama başıma iş almak istemediğim için ilgilenmiyorum.. Sorduğum soru bu sürücünün L1 L2 L3 şeklinde bildiğimiz 3 faz çıkışına nasıl bir kaçak akım rölesi bağlasam da olabilecek bir elektrik şokundan korunsam. Sürücü fazlar arası dengesizlik olursa ben keserim demiş ama ona güvenmek istemiyorum. Ben konu kapandı zannettiğimden takip etmedim. Tekrar özür diliyorum. Bu arada Fizik ve Bilgisayar mühendisliği (Devlet üniversiteleri :)) eğitimim var. Konunun low level kısmını biliyorum ama elektrik mühendisliği pratiklerinden oldukça uzağım tabii...
Sürücü çıkışına bağlamak sorun oluşturabilir biz şebeke elektriğinde sürücü girişine bağlarız ve burada 50 hz sabittir siizin sistemde girişte 50 hz sabitse sorun çıkaracağını sanmıyorum ama frekans 50 hz den düşük olursa ne gibi sorunlar çıkar veya çıkabilir mi bundan emin değilim!Daha önce ups çıkışına kaçak akım bağlayan bir arkadaşımız kaçak akımın test butonunun çalışmadığını gözlemlemiş bunu uzun uzadıya tartışmıştık!Elektriğin harmonik diye bir olayı da var bu harmonik bazen sorunlar çıkarabiliyor harmonik elektriğin elektronik devrelerden geçtiği Ups,invertör gibi yerlerde fazla sorun çıkarıyor kaçak akımlar da test butonunun çalışmasını engellemiş
Size tavsiyem sürücünün girişine kaçak akımı takın ve F veya B tipi olanları seçin direk üreticilerle iletişime geçin ABB,Legrand,Siemens ve Schneider kullanacağınız sistemi açıklayın en uygun kaçak akımı size önereceklerdir bazı durumlar da özel ürünler kullanmak gerekebiliyor

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri