binbaşı
Tepkime puanı
8,082

Profil mesajları Son aktivite Gönderiler Hakkında

 • merhabalar pic 16f877a ile ilgili bir kod yazıyorum da INT_RB kesmesi ile ilgili orun yaşıyorum acaba yardımcı olabilir misiniz?
  Bugün su pompalarım için 75 kW 1500 devir elektrik motorlarına baktım.

  Bir firmada gümrük malı Schorch marka bir motor gördüm. Alacaktım lakin bir arkadaşımın önerisi üzerine vazgeçtim. Motorun üzerindeki plakada HZ değerleri yazıyordu ve arkadaşım 60 HZ olduğu için almamamı söyledi. Beygir düşüşü ve devir düşüşü yaşarsın dedi . Sorum şu olacak sizlere alırsam ne gibi sorunlar yaşarım ya da yaşar mıyım.
  binbaşı
  binbaşı
  50-60 HZ. değerleri bu nüveye sahip silisli saçlarda sıkıntı oluşturmaz, yani ABD'de 60 HZ. için üretilen elektrk motorları, trafolar AVrupa standardna sahip Türkiye'de de kullanılabilir, bu konuda herhangi bir sıkıntınız olmaz. Bir de devir sayısı yalnız frekans konverterleriyle değil çift kutup sayısı imalatında motor üreticileriyle ayarlanmış oluyor. Kolay gelsin.
  MERHABA,
  Isıtma sisteminde kullanılan panel radyatörlerin yaydığı ısıdan daha fazla verim alabilmek için, radyatör üzerine montaj edilebilecek radyal fan tasarımı yapılacaktır.
  Bu şekilde proje ödevim var, motor seçimini nasıl yapıcam, motorun gücü ve devri ne olmalı,ac yada dc mi olmalı yardımcı olurmusunuz
  binbaşı
  binbaşı
  Elektrik rezistanslı yağlı radyatörlerin bir çoğunda bu tür fanlar ısıyı daha kolay sirküle ettirebilmek için sıklıkla kullanılyor. Bunları baz alarak bir araştırmayı ödev projeniz için yapın. Bu panelin ısıl yükünü fanlarla daha fazla ısıl yük (Q) olarak artırabilmek mümkün olamayıp sadece olması gereken hava sirkülasyonunu (bu devri daimi) cebri yolla kolaylaştırmış oluruz. Kolay gelsin.
  Hocam Technopat'da hesabınız var mı?
  binbaşı
  binbaşı
  Evet, technopat'da da ayrı bir hesabım vardır, Yeni Teknik Sembol olarak hem technopat hem SDN forumda yazı yazmakta olup ikisinde de ayni kişiyim. Ama daha çok technopat ve kontrol kalemini yeğleyip sürekli olarak kullanmaya çalışıyorum. Kolay gelsin. Saygılar.
  Affansen
  Affansen
  Teşekkür ederim. İmzanızdan fark ettim. :D
  merhaba öncelikle herkese hayırlı işler

  400 (a) gücünde bir enjeksiyon makinesi bakır kablo yerine maliyeti düşürmek için alüminyum kablo kullansam sıkıntı olurmu
  kafama takılan bu tarz makinelerde harmonik ve ısı sıkıntısı oluyor alüminyum kablo bu güne kadar bu güçte makinelerde hiç kullanmadım genelde çevre aydınlatmalarında kullandım bilgileriniz için teşekkürler
  ortalama mesafeler 100 mt
  merhaba. burda yeni üyeyim sizden birşey danışmak istiyorum. 6000w lık 4x12v tr sardım
  ac ölçümlerim 12/12/12/12-24/24-47v ölçümler alıyorum ancak köprü diyot ve konansatörle doğrultmaya çalıştığımda dc oldukça yüksek voltaj veriyor.48vac 65vdc ye dönüyor. 24vac 32vdc ye 12vac 16vdc ye.yanlış bişeymi yapıyorum. şimdiden teşekkürler
  binbaşı
  binbaşı
  Hayır redresör kısmında yanlış değil ancak eksik eleman vardır, Bu da elektr. kondansatör uçlarına paralel bağlanmış 1.5 - 1.6 kiloohm direnç koymamanızdır. Bu direnci voltaj çok düşmezse daha fazlasını paralel olarak çıkışta lehimlerseniz, voltaj trafonun sekonder sarım AC çıkış voltaj seviyesine boştayken de hemen iner, yani 12, 24 volta çok yakın olur.
  • Beğen
  Tepkiler: mzg
  Benimde gunes enerjili devrem var ama calismior yardimci olsaniz
  binbaşı
  binbaşı
  Merhaba. panel> reg. arasında SCHOOTKY (bariyer) diyodu/diyotlarını kullandınız mı, bu sistem kaç vollt DC'lik (12/24/48 volt DC) solar sistemdir, aküleriniz ve panelleriniz kaç adettir ve nasıl (seri/paralel/karışık gruplamalı) bağlıdır, Hobi amaçlı mı, proje (ödev) amaçlı mı yoksa genel (ev) içi kullanım amaçlı mıdır? Bu gerekli detay bilgilerini verirseniz daha iyi yardımcı olabilirim. Kolay gelsin.
 • Yükleniyor…
 • Yükleniyor…
 • Yükleniyor…

Forum istatistikleri

Konular
117,819
Mesajlar
830,456
Kullanıcılar
428,743
Son üye
Ali Talip Yücel

Yeni konular

Üst