Nötr olmadan 3 fazli kaçak akım kesici kullanilabilir mi?

Bende o şemaya bakıp cevap verdim zaten.
O şemada solar panel bağlı hocam. Dc motor diye ona mı dediniz acaba?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
O şemada solar panel bağlı hocam. Dc motor diye ona mı dediniz acaba?
İyi de diyelim ki dediğiniz gibi solar ongrid sistem ve B tipi inverterden dolayı DC bileşen olduğu için konuldu. Artık akim röleleri kaskad bağlı aşağidaki A tipi gereksiz açma yapmaz mı ? Yapar.
Bir çelişki var dokümanı incelemek gerekli. Cımbizlama sıkıntı yaratıyor.

İyi de diyelim ki dediğiniz gibi solar ongrid sistem ve B tipi inverterden dolayı DC bileşen olduğu için konuldu. Artık akim röleleri kaskad bağlı aşağidaki A tipi gereksiz açma yapmaz mı ? Yapar.
Arkadaş dokümanı paylaşmıştı zatende ben yine linki paylaşayım cımbızlama yapmayalım:
https://library.e.abb.com/public/97...68/B Tipi kacak akim ile ilgili hersey_hr.pdf

Bende o şemaya bakıp cevap verdim zaten.
Solar ongrid sistem olduğunu yazmışsınız ama paneller enerji kaynağı yük AC taraf olursa o artık akım rölesi koruma yapmaz ki. Offgrid olsa akü şarj olayı falan olsa anlarım.
Alıntı yaptığınız şemanın bulunduğu dokümanı komple incelemek gerek. Cımbızlama olunca mevzu karışıyor.

ben de sizin gibi düşünüyordum kendi savımı kendim çürüttüm :)
üstadım bizim yorumlarımızı şimdilik boşverin dokümanları inceleyip düşüncenizi paylaşırsanız seviniriz.

ben de sizin gibi düşünüyordum kendi savımı kendim çürüttüm :)
üstadım bizim yorumlarımızı şimdilik boşverin dokümanları inceleyip düşüncenizi paylaşırsanız seviniriz.
Aynen siz bizi boşverin konuyu açan arkadaşa çözüm üretin :)

Merhaba

3 fazlı Yüzme havuzu pompasını solar sürücü ile çalıştırıyorum. Motora giden 3 faz var ama haliyle nötr yok. Sistem 600 V dc den 3 faz (400V AC) üretiyor. Bu 3 fazi kaçak akım rölesi üzerinden gecirsem nötr'ü boş geçsem calışır mı? Yani röle koruma görevini yerine getirit mi. Yok çalısmaz ise sistemi kaçak acısından güvenli şekilde çalıştırmanın bir yolu var mi?
3 fazlı tüm kaçak akım röleleri nötrsüz çalışır. Motorlarda bu şekilde koruma sağlıyoruz.
@otohat @kocamanusta şemada problem olduğunu düşünüyorum. B tipi kullanımda 2 amaç var bir kaynağın DC bileşenlerinden etkilenip gereksiz açmayı önlemek diğeri alt devredeki dc kaçaktan koruma sağlamak. Kaynak solar panel altta inverter onun altinda B tipi röle onun altinda A tipi röle ve yükler :) sizcede abzürt değil mi ?
Şebeke ile senkron olunca dc bileşenler buharlaşıyor mu acep 😁

3 fazlı tüm kaçak akım röleleri nötrsüz çalışır. Motorlarda bu şekilde koruma sağlıyoruz.
@otohat @kocamanusta şemada problem olduğunu düşünüyorum. B tipi kullanımda 2 amaç var bir kaynağın DC bileşenlerinden etkilenip gereksiz açmayı önlemek diğeri alt devredeki dc kaçaktan koruma sağlamak. Kaynak solar panel altta inverter onun altinda B tipi röle onun altinda A tipi röle ve yükler :) sizcede abzürt değil mi ?
Hocam konuyu baştan sona okuyun bence. Konunun ilerleyen kısımlarında sistemin düşündüğünüz gibi olmadığı göreceksiniz. :)
Karşınıza neler çıkacak neler:)

Tüm mesajları hızlı bir şekilde okudum fikrimde ve mesajlarımda bir değişiklik olmadı. Bilmediğim hiç birşey karşıma çıkmadı.
Solar sistem çıkışında B tipi röle kullanılma nedeni kaynağın şebeke gibi saf sinüs olmayışından dolayı başka bir nedeni yok o zaman hemen altındaki kaskad bağlı A tipi neden konulmuş. Ayrıca hiç bir kaçak akım rölesi kaynak tarafındaki kaçağı algılamaz.
Yaşlılıkdan dolayı kaçırdığım bir nokta olabilir hatırlatırsanız sevinirim.

Son düzenleme:
Tüm mesajları hızlı bir şekilde okudum fikrimde ve mesajlarımda bir değişiklik olmadı.

ABB'ye ait 6 nolu şekli anlıyor ve yorumlayabiliyorum. fakat schneider'e ait devre için bi açıklama getiremiyorum. konu sahibi arkadaşın B tipi KAKŞ kullanması gerektiği konusunda da hala ısrarcıyım.

Tüm mesajları hızlı bir şekilde okudum fikrimde ve mesajlarımda bir değişiklik olmadı. Bilmediğim hiç birşey karşıma çıkmadı.
Arkadaşın anlattığı sistemi ilk mesajına bakarak tam olarak anladıysanız ne mutlu size. Ben ancak arkadaşın önceki yıllarda yazdığı mesajlara bakarak anlayabildim. Gerçi hala teyit edilmedi. Vfd çıkışına kaçak akım rölesi bağlamak uyguladığınız bir yöntem mi?Sizce bu şekilde koruma sağlayabilir mi?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri