Elektrik Gidip Gelmesinde Birden Fazla Dairede Kaçak Akım Rölesi Atıyor

yvzman

Üye
Selamlar.
Sıradan ev kullanıcısıyım. Oyuncağa pil takmaktan öte pek elektrik bilgim yok :) Site genelinde yaşadığımız ve bir türlü çözülmeyen bir konu hakkında internette araştırma yaparken bu siteyi buldum. Konuyla ilgili forumdaki neredeyse tüm yazıları okudum ama bir sonuca varamadım çünkü benim problemim biraz daha farklı. Forumda işinin ehli ustalar olduğunu görünce de yeni bir konu açıp şansımı deneyeyim dedim.
Ankara' da 5 senelik 10 blok ve 450 daireden oluşan işçiliği fena sayılmayacak bir sitede oturuyorum. Sorunumuz şu; bazen elektrik gidip geldiğinde bazı dairelerin elektrik panosundaki kaçak akım röleleri atıyor. Elle düzeltince tekrar atmıyor yani problem yaşanmıyor ama sorunu büyüten şey; uzun süreli şehir dışına çıkışlarda herkes bir komşusuna evin anahtarını bırakmak zorunda kalıyor. Problem genelde geceleri yaşanıyor. Problem hemen hemen tüm dairelerde var ama farklı farklı zamanlarda yaşıyor bu problemi. Tüm dairelere gidip tek tek soramadığım için emin değilim ama durum şöyle gibi; bazen hiçbir dairede atmıyor bazen (atıyorum) 1,3,4,5,9,12,15 .... numaralı dairelerde atıyor sonraki sefer 1,2,5,12,13,, numaralı dairelerde atıyor.
Dairelerdeki durum şu;
- beyaz eşya ve benzeri her evde olan eşyalar var
- banyolarda aydınlatma düğmesine basılmasıyla çalışan havalandırma fanları var
ama problem genelde geceleri yaşandığı için o sırada aydınlatma ve havalandırma fanları çalışmıyor durumdalar
- bina ve site giriş güvenliğine bağlı sesli ve görüntülü diafon var
- 2-3 odada merkezi uydu anteni ve merkezi normal anten girişi var
- binanın alarm sistemine bağlı gaz ve yangın dedektörü var
ama başka bir arızadan dolayı gaz ve yangın dedektörü bir süredir faal olmadığı için dedektörlerde elektrik yok ama yine de dün KAR attı. yani alarm sistemi masum sanki :)
- her dairenin ısı istasyonu ve bu istasyona bağlı kalorimetre var
- sitenin jeneratörü var (bildiğim kadarıyla) elektrik kesildikten birkaç saniye sonra devreye giriyor
Bina ve daire panosunun fotolarını da ekledim.

Problem aynı anda ve birden fazla dairede gerçekleştiği için KAR' ın arızalı olması ve daire içi tesisatlarda problem olması düşük ihtimal gibi geliyor bana. Bir arkadaş birden fazla dairede yaşanıyorsa hepinizin ortak kullandığı (alarm vb) bir şeyden kaynaklanıyor olabilir dedi ama gelip daireyi görmediği için bir tavsiyede bulunamadı.
Benim aklıma şu geldi, merkezi uydu anteni sistemi elektrik gidip gelmesinde anten hattı üzerinden kaçak verse, bağlı tv' ler üzerinden KAR' ın atmasına sebep olur mu. Yani sistemde elektrik kaçağı değil de sisteme dışarıdan elektrik giriyorsa da faz ve nötr dengesi bozulur mu :) cahil saçmalaması da olabilir ama aklıma geldi sadece.

Forumdaki diğer bir yazıdan otomatik kapamalı KAR ile sorun çözülür gibi görünüyor sanki ama yapılabiliyorsa önce problemi çözmek istiyorum. Bir de internette adı çok geçiyor olsa da otomatik kapamalı KAR diye satılan bir ürün bulamadım internette.

İkinci bir sorum da ekteki bina ve daire panolarına bakarak dairemde akım korumalı priz kullanmama gerek var mıdır? Varsa korumalı priz yerine panoya şunu tak ve tüm evi korumuş ol dermisiniz? Veya akım koruma, düşük ve yüksek voltaj koruması ve sistemi daha da iyileştirmek için panoya şu cihazı cihazları ekle der misiniz? Yabancı forumlarda akım korumalı kaçak akım rölesi gibi şeyler gördüm ama Türkiye' de göremedim.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Fazladan soru cevap gerekmesin diye tüm detayı vermeye çalıştım. Eksik birşey varsa yine cevaplamaya çalışırım.
Değerli ustalarımızın görüşlerini bekliyorum.

Ekli dosyalar

• Bina_Panosu_1.jpeg
    Bina_Panosu_1.jpeg
    67.6 KB · Görüntüleme: 208
  • Bina_Panosu_2.jpeg
    Bina_Panosu_2.jpeg
    170.5 KB · Görüntüleme: 203
  • Bina_Panosu_3.jpeg
    Bina_Panosu_3.jpeg
    141.6 KB · Görüntüleme: 180
  • Bina_Panosu_4.jpeg
    Bina_Panosu_4.jpeg
    120.3 KB · Görüntüleme: 189
  • Bina_Panosu_5.jpeg
    Bina_Panosu_5.jpeg
    82.3 KB · Görüntüleme: 170
  • Bina_Panosu_6.jpeg
    Bina_Panosu_6.jpeg
    77.5 KB · Görüntüleme: 178
  • Daire_Panosu.jpeg
    Daire_Panosu.jpeg
    117.8 KB · Görüntüleme: 227
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşım sorununu elimden geldiğince izah etmeye çalışayım. Yapacağınız ilk işlem ana panodan itibaren bütün topraklama tmş sigorta bağlantılarını sağlam sıkılması gevşeklik olup olmadığının kontrolü yapılması gerekir. Özellikle gece meydana geliyor olduğuna göre voltaj yüksekliği gibi görünüyor bunun önlemide faz koruma akım koruma röleleri takılır. Panoya değilde daire içerisine selektif seçicili kaçak akım koruma rölesi takılır.
Nötr hatlarında bağlantı gevşekliği olması okside olması jeneratör bağlantısı topraklamalar vb. Bu sorunlar olunca evdeki kullanılan eşyalara herhangi bir zarar oldumu? Dairelerde kullandığınız sayaçlar trfaze mi monofaze mı?

site sanırım jeneratör var sebep belli? jeneratör devreden çıkıp Şebeke enerjisi gelince mi atıyor?

Bu olay, genelde yagmurlu havalardamı oluyor, tahmınım bu yönde. Çünküi çalıştıgım lux tabir edılen bır rezıdans sitede de bu tür şikayet bol idi ve genelde yagmurlu/şimşeklı gecelerde rastgele daıreler ve saatlerde oluyordu. Resımlerden gördüğüm kadarı ile, işçilik kalıteye laf edılemez.
Ben işe başladıgımda, sitede paratöner yoktu. Yakınlara var, buraya gerek dedıler, anlaşılan malıyetden kaçınmışlar. Ben yarıldıkdan sonra gördümki, parataöner takıldı.
Daire içi pano da sigorta dagıtım bılmıyorum ama, buzdolabı priz hattını ana KAR rölesınden bagımsız cektirin, en azından evde yokken KAR açdıgında, buzdolabı devre dısı kalmaz.

Zeybek ustam; yaağmurlu havalarda olmuyor. Yazın sıcak ve kurak zamanlarda da oluyor. Her blokta paratöner var. Hatta helikopterler çarpamasın diye yanıp sönen kırmızı ışıklı uzun direkler var binaların üstünde. Buz dolabını ayrı KAR' a takmak benim de aklıma gelmişti ama panoda bir tane daha KAR takacak yer yok, panoyu büyütmek masraflı bir iş midir?

Tekila ustam; gece olduğu için tam nasıl olduğunu bilemiyoruz. Sabah kalkınca bakıyroruz elektrikler kesik. Bakıyoruz KAR atmış.

Günay Elektrik ustam; topraklama bağlantılarını kontrol ettirmeyi not ettim. Faz koruma, akım koruma ve selektif seçicili kaçak akım rölesi 3 farklı cihaz anladığım kadarıyla. Bu cihazları evin içindeki panoya mı takmak gerekli. Evet bizde ve bazı komşularda bozulan cihazlar oldu ama sebebi tam olarak bu mu bilemiyorum. Sayacımız monofaz mı trifaz mı bilemiyorum. Eklediğim resimlerden anlaşılmaz mı acaba?

Bir de bir etkisi var mıdır bilmiyorum ama sitenin bahçesinin kenarında teiaş'ın trafosu var.

Son düzenleme:
Zeybek ustam; yaağmurlu havalarda olmuyor. Yazın sıcak ve kurak zamanlarda da oluyor. Her blokta paratöner var. Hatta helikopterler çarpamasın diye yanıp sönen kırmızı ışıklı uzun direkler var binaların üstünde. Buz dolabını ayrı KAR' a takmak benim de aklıma gelmişti ama panoda bir tane daha KAR takacak yer yok, panoyu büyütmek masraflı bir iş midir?

Tekila ustam; gece olduğu için tam nasıl olduğunu bilemiyoruz. Sabah kalkınca bakıyroruz elektrikler kesik. Bakıyoruz KAR atmış.

Günay Elektrik ustam; topraklama bağlantılarını kontrol ettirmeyi not ettim. Faz koruma, akım koruma ve selektif seçicili kaçak akım rölesi 3 farklı cihaz anladığım kadarıyla. Bu cihazları evin içindeki panoya mı takmak gerekli. Evet bizde ve bazı komşularda bozulan cihazlar oldu ama sebebi tam olarak bu mu bilemiyorum. Sayacımız monofaz mı trifaz mı bilemiyorum. Eklediğim resimlerden anlaşılmaz mı acaba?
burda elektrikler kesiliyor jeneratör devereye girince yaşanıyor yada tam tersi başka türlü bir anda bu kadarı k.ar. devre dışı kalmaz bununda sebebi ?

BURDA YAPMANIZ GEREKEN VE KESİN ÇÖZÜM SEÇİCİ TİP KAÇAK AKIM RÖLESİ KULLANMAK BUNUN DIŞINDA CÖZÜM YOK SCHNEIDER ÜRETİYOR BAŞKA MARKALARDA YOK ABB YENİ PİYASAYA ÇIKARDI NORMAL K.A.R DEGİL SEÇİCİ TİP

BURDA YAPMANIZ GEREKEN VE KESİN ÇÖZÜM SEÇİCİ TİP KAÇAK AKIM RÖLESİ KULLANMAK BUNUN DIŞINDA CÖZÜM YOK SCHNEIDER ÜRETİYOR BAŞKA MARKALARDA YOK ABB YENİ PİYASAYA ÇIKARDI NORMAL K.A.R DEGİL SEÇİCİ TİP

BAĞIŞIK TİP diyelim.Schneider,ABB,Legrand.
Simens ,hepsinde var.

Ekli dosyalar

• BAĞIŞIK KAÇAK AKIMLAR.JPG
    BAĞIŞIK KAÇAK AKIMLAR.JPG
    14.8 KB · Görüntüleme: 421
Yabancı forumlarda akım korumalı kaçak akım rölesi gibi şeyler gördüm ama Türkiye' de göremedim.
Almanya da Akım korumalı kaçak akım rölesi standart ve mevburi Türkiye de bu şart değil Schneider,Abb,Siemenens distiribütörlerinden özel siparişle temin edilir ama pahalıya mal olur
BAĞIŞIK TİP diyelim.Schneider,ABB,Legrand.
Simens ,hepsinde var.
Burada bahsedilen kaçak akım sizin sorunuzu çözecektir.

Bu ve benzeri bir çok sebebi olan arızalarda ne değişti de bu arıza başımıza geldi sorusunu kendinize sorup cevabını vermeniz yada araştırmanız gerekir. Bu sıkıntı eskiden beri var mıydı? yeni mi başladı?
Daha önceden yıldırım düşmüyordu da şimdi mi düşmeye başladı :) önce bu sorulara net cevaplar verilmeli.
Sorunun bir çok sebebi olabilir, bahsetmiş olduğunuz dengesiz açma olayı gece şebeke enerjisi kesilip jeneratör girdikten sonra mı oluyor yoksa jeneratörden çıkıp şebekeye geçerken mi oluyor? Her daireye ait şebeke ve jeneratör şalterleri arasında mekanik kilitleme yok, nötr transferi yok direkt bağlı.

Daire girişlerindeki kakr'leri yıldırım olaylarından etkilenip açmaması için değişmeli diyorsanız amennah ancak;
Sizin ana girişinizde açık çekmeceli tip şalter açtırma bobini ve röle mevcut. Bağışık yada sellektif tip röleye gerek yok çünkü ayrı olan kaçak akım rölesi üzerinde mA ve gecikme süresi ayarlanabilmekte.
Bina_Panosu_6.jpeg

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,465
Son üye
osmansaribudak362

Yeni konular

Geri