Nötr olmadan 3 fazli kaçak akım kesici kullanilabilir mi?

Bulsam kullanacağım 😅
Geçen gün kaçak akım konusu bizim whatshap grubunda geçti o zaman bazı araştırmalar yaptım F tipi kaçak akımlar nötrsüz kullanıma uygunmuş

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Geçen gün kaçak akım konusu bizim whatshap grubunda geçti o zaman bazı araştırmalar yaptım F tipi kaçak akımlar nötrsüz kullanıma uygunmuş
Bana bunların piyasada bulabilecegim 1 adet örneğinin linkini gönderebilir misiniz? Profesyonel elektrikci degilim. Bilgisayar muhendisiyim bu sebeple detaya ihtiyacim var.

dört kutuplu kaçak akım koruma şalterinin nötrsüz kullanımı devre akımın saf sinus dalgası olup olmadığı ve yük karakteristiği ile ilgilidir. açılan konu bağlamında B tipi KAKŞ kullanılmasının daha doğru olacağı konusunda ısrarcıyım.

https://esismuhendislik.com.tr/b-tipi-kacak-akim-roleleri/

Konunun başında sisteminizi tarif etmişsiz ben anladığı yazayım siz teyit edin. Bir adet solar sürücünüz var. Bu sürücüye güneş panelleri, 600V DC akü grubu ve sürücünün çıkışına bir adet motor bağlı? Siz sürücünün çıkışı ile motor arasına kaçak akım rölesi bağlamak istiyorsunuz? Eğer doğru anladıysam. B tipi F tipi vs. rölelere ihtiyacınız yok. Kaliteli marka 4 kutuplu A tipi, A tipini bulamazsanız en kötü AC tipi (piyasadakilerin çoğu AC tipidir) bir kaçak akım rölesi işinizi görür. 3 kutuplu olmasına gerek yok. 4 kutuplu da çalışır. Nötr bağlantısını boş bırakın. Nötr boş olunca sadece kaçak akım rölesinin test fonksiyonu çalışmaz. Test etmek içinde önceki iletimde de belirttiğim gibi herhangi iki fazın giriş ve çıkışı arasına 13,3k lık bir direnci temas ettirirsiniz röle atarsa sağlamdır. Sami hocamın paylaştığı dökümandaki gibi nötr ile fazlardan birisi arasına 3,3k lık direnç köprüleyerek cihazın test butonunu da kullanmanız mümkün ancak bazı riskleri olabilir.

Konunun başında sisteminizi tarif etmişsiz ben anladığı yazayım siz teyit edin. Bir adet solar sürücünüz var. Bu sürücüye güneş panelleri, 600V DC akü grubu ve sürücünün çıkışına bir adet motor bağlı? Siz sürücünün çıkışı ile motor arasına kaçak akım rölesi bağlamak istiyorsunuz? Eğer doğru anladıysam. B tipi F tipi vs. rölelere ihtiyacınız yok. Kaliteli marka 4 kutuplu A tipi, A tipini bulamazsanız en kötü AC tipi (piyasadakilerin çoğu AC tipidir) bir kaçak akım rölesi işinizi görür. 3 kutuplu olmasına gerek yok. 4 kutuplu da çalışır. Nötr bağlantısını boş bırakın. Nötr boş olunca sadece kaçak akım rölesinin test fonksiyonu çalışmaz. Test etmek içinde önceki iletimde de belirttiğim gibi herhangi iki fazın giriş ve çıkışı arasına 13,3k lık bir direnci temas ettirirsiniz röle atarsa sağlamdır. Sami hocamın paylaştığı dökümandaki gibi nötr ile fazlardan birisi arasına 3,3k lık direnç köprüleyerek cihazın test butonunu da kullanmanız mümkün ancak bazı riskleri olabilir.

üstadım alıcılar Şebeke ile beslense haklı olursunuz da sürücü ile beslendiğinden KAKŞ istemsiz açmalara neden olabilir. O yüzden AC ve A tipi KAKŞ'leri eliyoruz.

üstadım alıcılar şebeke ile beslense haklı olursunuz da sürücü ile beslendiğinden KAKŞ istemsiz açmalara neden olabilir. O yüzden AC ve A tipi KAKŞ'leri eliyoruz.
Üstad sürücü derken aşağıdaki cihazdan bahsediyorum. Farklı bir sistem mi var acaba? Sistemi ben yanlış algılıyor olabilirim.
1624997628990.png

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri