3 Fazlı sistemde Nötr ve Toprak hattı?

Hocam bazı odalara bir linye hattı ,bazılarında da 2 odaya 1 linye hattı (dağıtılmış) geliyor ama bu gelen hatların içinde fazlar bazen 2 bazen 3,hatta 4 faz olan var ama 1 tek nötr,toprak hattı var.(4 farklı faz hattına 1 nötr,toprak hattı yani)
Bu garibime gitti,elektrikçiye sorduğumda sistem böyle,heryerde böyle kullanılıyor dedi benimde kafama takıldı sizlere sorayım dedim.Bazı prizler ile aydınlatma nötrleride ortak.

Şuan sigorta panosunda toplam 6 toprak,6 nötr hat var fakat 20den fazla faz var.Ortalama olarak her 3 faza bir nötr ve toprak çekilmiş.(tek faz,nötr,toprak hattı ayrı olan fırın hattı.Oradan çıkanlar direk sigorta kutusunda birleşiyor.)

Rahatça anlatabilmek için basitçe bir örnek çizdim.Tüm kablo tesisatı,NYA 2.5mm linye ve prizler, 1.5mm lambalar.
gXz12R.png

Nötr neden bu kadar az çekilmiş olabilir acaba? Nötre gerçekten bu kadar gerek yokmu?
Her linyenin nötürü toprağı priz için ayrı aydınlatma için ayrı çekilmelidir
sigota kutusunda birleştirilir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yaşadığım bir olayı anlatayım, karar sizin. Lüks bir binada daireler 3 faz verilmiş, haliyle KAR 3 fazlı, 20 den fazla linye sigortası ve bi çok nötr var. Ama zaman zaman KAR atıyor nedeni bulunamıyor. Görüştüğüm meslekde uzman abilerim; her linye yük olmasada 1 mA cekıyor kabul edılır.Budurumda KAR üzerınde zaten nerdeyse 20 mA yük vardır.Alıcıulardaki bir akım çekiminde zaman zaman KAR atar.
Şİmdi benım düşüncem, 3 fazlı aydınlatma devrelerinde gerek gerek KAR, gerekse Kolon sıgortası 3 fazlı olmamalı, bır lınyedekı arızada 3 faz acıyor ve daıre veya işletme karanlıkda kalıyor.
Gelelım soruna, 3 adet tek fazlı KAR yerıne adet tek fazlı KAR baglandıgında, her bir linyenın faz nöturu ayrı ayrı olmalı, yanı nötrle müşterek olmamalı.
Arkadaşın anlatığı tesisde sorunlar yaşanması muhtemeldir.

kardeş anlaman hala mümkün gözükmüyor sen bildiğin gibi yapmaya devam et ki bizlere iş çıksın bizlerde kazanalım

:).. Ben sana soru soruyorum kardesim ogrenmek icin.sen hala polemik pesindesin..ben arkadasin evindeki tesisatin uygun oldugunu savunmuyorum.olmasi gereken ve zaten bizimde uygulamada yaptigimiz sey butun linyeler icin bagimsiz notr-toprak hatti.burada zaten hemfikiriz. Soruyu soran arkadas diger mesajlarinda konuyu iyice detaylandirmis ve bunun yanlis oldugu zaten ortada..sen benim sorularima cevap vermek yerine sacma sapan konusmaya devam ediyorsun!.. Cevap veremeyeceksen eger kenara cekilmeni tavsiye ediyorum!..aydinlatma notrunun priz linyesi notrune baglanmasi sonucu olan ampul patlama mevzusunu teorik olarak detaylandirmani istiyorum sadece? Nasil oluyor????

Son düzenleme:
:).. Ben sana soru soruyorum kardesim ogrenmek icin.sen hala polemik pesindesin..ben arkadasin evindeki tesisatin uygun oldugunu savunmuyorum.olmasi gereken ve zaten bizimde uygulamada yaptigimiz sey butun linyeler icin bagimsiz notr-toprak hatti.burada zaten hemfikiriz. Soruyu soran arkadas diger mesajlarinda konuyu iyice detaylandirmis ve bunun yanlis oldugu zaten ortada..sen benim sorularima cevap vermek yerine sacma sapan konusmaya devam ediyorsun!.. Cevap veremeyeceksen eger kenara cekilmeni tavsiye ediyorum!..aydinlatma notrunun priz linyesi notrune baglanmasi sonucu olan ampul patlama mevzusunu teorik olarak detaylandirmani istiyorum sadece? Nasil oluyor????
Binlerce dansöz var ama senin gibisi zor bulunur sana
SEN BİRLEŞTİR ÖYLE KULLAN

:cool: benden sana dost tavsiyesi.cevabını bilmediğin veya veremeyeceğin şeyleri burada iddia
etme..Kimin dansöz gibi kıvırdığı gayet açık ortada..senin gibilere laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan çok daha zor belli ki..Kolay gelsin;);)..Hayırlı işlerin olsun.

Hocam bazı odalara bir linye hattı ,bazılarında da 2 odaya 1 linye hattı (dağıtılmış) geliyor ama bu gelen hatların içinde fazlar bazen 2 bazen 3,hatta 4 faz olan var ama 1 tek nötr,toprak hattı var.(4 farklı faz hattına 1 nötr,toprak hattı yani)
Bu garibime gitti,elektrikçiye sorduğumda sistem böyle,heryerde böyle kullanılıyor dedi benimde kafama takıldı sizlere sorayım dedim.Bazı prizler ile aydınlatma nötrleride ortak.

Şuan sigorta panosunda toplam 6 toprak,6 nötr hat var fakat 20den fazla faz var.Ortalama olarak her 3 faza bir nötr ve toprak çekilmiş.(tek faz,nötr,toprak hattı ayrı olan fırın hattı.Oradan çıkanlar direk sigorta kutusunda birleşiyor.)

Rahatça anlatabilmek için basitçe bir örnek çizdim.Tüm kablo tesisatı,NYA 2.5mm linye ve prizler, 1.5mm lambalar.
gXz12R.png

Nötr neden bu kadar az çekilmiş olabilir acaba? Nötre gerçekten bu kadar gerek yokmu?

Kardes 3 fazla beslenen dairelerde adamlar sunu yapiyor..5x kabloyu ya da nya kabloyu buata cekiyorlar..notr ve topragi ortak yapip geri kalan 3 fazi 3 ayri linye gibi dusunup mono sigortalara dagitiyorlar..bunu da su mantikla yapiyorlar..atiyorum yatak odasi, oturma odasi salon veya cocuk odasi...sen buralarda ne calistiriyorsun ayni anda?..elektrikli supurge,salon da tv, cocuk odasinda pc.. başka??..yani sunu anlatmaya calisiyorum..her linyenin faz- notr ve topragi ayri cekilmelidir reelde evet.fakat notr ve topraklar ortak olsa dahi bir sorun olmaz.ki o sekilde de calisiyor.neden? Cunku ortada fazla cekilen bir akim soz konusu degil.! ayrica adam para kazanmak icin kullandigi her kablonun hesabini yapiyor.bu dogrumu degil tabiki fakat piyasa maalesf bu sekilde yuruyor. He mutfak banyo vs bu alanlarin linyeleri notr ve topraklari kesinlikle bagimsiz olmali..hic biryerden ek almamali..sigorta kutusundan ayri sigortalar ile beslenmeli..eger bu alanlarda da ayni durum soz konusu ise bunu kesinlikle dile getirin..yukarida arkadslarin bahsettigi sorunlari yasayabilirsin.notr iletkeninde isinma problemi vs gibi...ornek; isyerinde bir panoya kacak akim rolesi baglayacagim..sigortalara giren kablo renklerine bakiyorum sari-yesil, mavi ,kahve.3 sigorta da bir boyle gidiyor..adam 3x ttr kabloyu cekmis.her rengi bir linye yapip notr ve toprak hattini ise ortak yapmis ve butun prizlere dolastrmis...her linyede yaklasik 8 adet priz var..ve butun prizlerdede full makinalar cihazlar bagli..bos priz yok.bu sekilde bile 10 yildir sorunsuz calisiyor bu linyeler...he kakr lari gruplandirirken epey bi problem yasadim ama bir sekilde bagladik.herneyse..yani senin evindeki gibi ayni mantik,notr ve topraklar ortak linyelerin fazlari ayri..bu kadar yuk varken bizde bu isinma sorunlari olmuyor..sende tv pc haricinde o odalarda calistircagin yuk bile yok..bu sebeple cok problem olmaz.hele ki notr kesitini bu baglamda yuksek tutmuslarsa eger hic bir problem olmaz..herşeyi yonetmelik agziyla teoride olmasi gerektigi gibi konusmayi pek sevmiyorum..dogrusu tabiki hepsine ayri cekilmesi.bunu kesinlikle kabul ediyorum.ama diger turlu de isler bu sekilde yuruyor siknti olmuyor..priz linyesine aydınlatma nötrü bağlarsan kaçak anında ampül patlar diyor adam..bizde de aynı şekilde niye ampül patlamıyor.!ben yaşadığım tecrübeleri baz alarak anlatıyorum bunları.ister al ister alma.kolay glsin kardeşim.

Kardes 3 fazla beslenen dairelerde adamlar sunu yapiyor..5x kabloyu ya da nya kabloyu buata cekiyorlar..notr ve topragi ortak yapip geri kalan 3 fazi 3 ayri linye gibi dusunup mono sigortalara dagitiyorlar..bunu da su mantikla yapiyorlar..atiyorum yatak odasi, oturma odasi salon veya cocuk odasi...sen buralarda ne calistiriyorsun ayni anda?..elektrikli supurge,salon da tv, cocuk odasinda pc.. başka??..yani sunu anlatmaya calisiyorum..her linyenin faz- notr ve topragi ayri cekilmelidir reelde evet.fakat notr ve topraklar ortak olsa dahi bir sorun olmaz.ki o sekilde de calisiyor.neden? Cunku ortada fazla cekilen bir akim soz konusu degil.! ayrica adam para kazanmak icin kullandigi her kablonun hesabini yapiyor.bu dogrumu degil tabiki fakat piyasa maalesf bu sekilde yuruyor. He mutfak banyo vs bu alanlarin linyeleri notr ve topraklari kesinlikle bagimsiz olmali..hic biryerden ek almamali..sigorta kutusundan ayri sigortalar ile beslenmeli..eger bu alanlarda da ayni durum soz konusu ise bunu kesinlikle dile getirin..yukarida arkadslarin bahsettigi sorunlari yasayabilirsin.notr iletkeninde isinma problemi vs gibi...ornek; isyerinde bir panoya kacak akim rolesi baglayacagim..sigortalara giren kablo renklerine bakiyorum sari-yesil, mavi ,kahve.3 sigorta da bir boyle gidiyor..adam 3x ttr kabloyu cekmis.her rengi bir linye yapip notr ve toprak hattini ise ortak yapmis ve butun prizlere dolastrmis...her linyede yaklasik 8 adet priz var..ve butun prizlerdede full makinalar cihazlar bagli..bos priz yok.bu sekilde bile 10 yildir sorunsuz calisiyor bu linyeler...he kakr lari gruplandirirken epey bi problem yasadim ama bir sekilde bagladik.herneyse..yani senin evindeki gibi ayni mantik,notr ve topraklar ortak linyelerin fazlari ayri..bu kadar yuk varken bizde bu isinma sorunlari olmuyor..sende tv pc haricinde o odalarda calistircagin yuk bile yok..bu sebeple cok problem olmaz.hele ki notr kesitini bu baglamda yuksek tutmuslarsa eger hic bir problem olmaz..herşeyi yonetmelik agziyla teoride olmasi gerektigi gibi konusmayi pek sevmiyorum..dogrusu tabiki hepsine ayri cekilmesi.bunu kesinlikle kabul ediyorum.ama diger turlu de isler bu sekilde yuruyor siknti olmuyor..priz linyesine aydınlatma nötrü bağlarsan kaçak anında ampül patlar diyor adam..bizde de aynı şekilde niye ampül patlamıyor.!ben yaşadığım tecrübeleri baz alarak anlatıyorum bunları.ister al ister alma.kolay glsin kardeşim.

İşte merak ettiğim buydu hocam,teşekkürler.Aslında yapılması gerekiyor ama çoğu kişi işine gelmediği için yapmıyor,Türk zihniyeti sanırım:) bana 20m fazla kablo,200 dairede off sağlam para :)

Bende çözebildiğim kadarıyla mutfakta bir hat direk linye ile besleniyor(fırın,davlumbaz) ,2. hat yani diğer prizler yine ekleme yapılmış.
Gariptir ki daha yeni bina olmasına rağmen belediye buna nasıl onay veriyor,aklım almıyor.??
Tüm arkadaşlarada ayrıca ilgisi için teşekkür ederim.

- Son olarak bir sorum daha var arkadaşlar
Mutfakta tam nedenini anlayamadığım şekilde ç.makinesi,klima,b.makinesi ve kettle aynı anda çalıştığında KAR direk atıyor,hatta apartmanın girişindeki binanın müşterek KARni bile attırıyor.Herkesin elektrik kesiliyor.bunların hepsi yanlışım yoksa tek faz ve ortak nötr-toprak hattan besleniyor.
Bunun sebebi nötr hatdaki sıkıntı olabilir mi? Cihazların hepsi yeni ve tek tek kullanıldığında bir sorun teşkil etmiyor. Tabi diğer odalarda da mutlak birşeyler açık oluyor. (normal sigorta hiç atmıyor,direk ve sadece kar atıyor)

Belki diyeceksiniz arkadaşlar niye uğraşıyorsun çağır elektrikçiyi diye ama kendim araştırıyorum çünkü çevremdeki 4-5 elektrikçiye durumu anlattım öyle baştan savma davrandılar ki anlatamam,bazılarına gelin ücreti neyse bakın dedim abi müsait değiliz dediler,dediğim gibi nötr hattınıda anlattım normal heryerde öyle dediler,apartman tesisatını yapanı çağırdım atmadan dolayı,kar değiştirdi başka birşeyden olamaz dedi birde...O yüzden bende kendim giriştim tek tek hatları çözdüm,nerde kaç hat var diye.Nötr ve toprak azlığı garip geldi durumu sizlere bir sorayım dedim,iyide etmişim:)

YUkarıda anlatmısdım, aydınlatma, konut tesısatlarında, 3 fazlı değil tek tek monofaze KAR monte edılmeli diye.Lınyeler hiç yük olmasada 1 mA geçer diye bilgiler var.O kadar güçlü alıcı bir arada çalısında atması normal.
Pojeyı yapan kişi, mutfaga, en az 2 veya 3 lınye koysa, ayrı kAR lara dagıtsa (nötrleride ayrı ayrı olmak üzere) ve tesısatçı arkadaşda buna uysa, soun olmaz.
Elektrik tesisatlarına artık beledeiye değil, elektrık satan özel kurumlar bakıyor.

Yukarida da bahsettigimiz gibi notr hatti ile ilgili bir sorun var oyle gorunuyor.cihwzlarin yeni, kakr degismis..baska bir ihtimal gorunmuyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri