Sanayide ve 220 de toprak nötr nasıl ayırt edilir?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Söylediğim yönteme itiraz eden tüm üyelerden @kocamanusta belirtti zaten uygulamalı deneyip sonucu yazacağını, diğer itiraz eden tüm üyelerden de yazmasını istiyorum lütfen. Öyle ben dedim olmaz kenara çekildim moduna girmesinler. Konuyu okuyan kişiler ve ben sizden cevap bekliyoruz halen.

Son düzenleme:
Seviyeli tartışmalarda kaldı hepimiz teknik eleman olduğunuzu varsayıyorum, kişiler olayı kişiselleştirmez, devamında gereği yapılacaktır kimse bana mı sadece ceza verildi düşünmesin.

Bir tartışma da ben açayım ... Bazılarının aklına belli gelmemiş.

Faz nötr temasında olacakları biliyoruz, faz toprak temasında ne olur, neden?

Topraklama direncine göre durum değişir lambaya biraz daha düşük gerilim gelir topraklama iletkeninden yük akımına yakin değer okunur. Topraklama direnci arttıkça Lambaya düşen gerilim düşeceğinden güç düşer. (Sağlıklı topraklama sisteminde ve kakr yokken)
Mekanik sayaç varken bazı sivri akillilar güya sayaç yazmaz diye yükü faz toprak arasına bağlardı 😁
Bu durumda pensi faz ve toprak kablosuna geçirirseniz sifir değer görürsünüz. (Nötr iptal)

Sayın emodiyator, kral kobranın "2. Durum" ölçümleri konusunda sizinle hem fikir olduğunu belirtmiştim. Fakat kral kobra öğlen mesajını guncellemis yanlış anlamıyorsam artık sizinle aynı fikirde değil.

Sayın emodiyator, kral kobranın "2. Durum" ölçümleri konusunda sizinle hem fikir olduğunu belirtmiştim. Fakat kral kobra öğlen mesajını guncellemis yanlış anlamıyorsam artık sizinle aynı fikirde değil.
Hayır yanılıyorsun aynı fikirde bahsettiği mevzu farklı yazdığımı farklı anlamıştı düzelttim izah ettim. Onunla teknik mevzuda bir ihtilaf yok aramızda nedense siz bir türlü kişisel görüşünüzü anlatmıyorsunuz hemen topu kral kobraya atıyorsunuz. İtiraz eden herkese aynı şeyi söylüyorum uygulayın görün buraya yazın. Felan şahıs şunu dedi bu bunu dedi mevzusu yapmayın kişisel fikrinizi beyan ettiniz itiraz ettiniz buyrun ispata.

Bu mevzuda konuyu teknik anlamda anlamayan arkadaşların haricinde konuya hakim bir sürü kaliteli arkadaşımızın olması ve yorum yapmaması da çok düşündürücü konuya sadece sn. @kralkobra yazdı ve burada ben şahsen üzüldüm. Bende onlar gibi okuyup geçmem gerekirdi. Kendimi boşa kürek çekiyormuş gibi hissediyorum. Konuyu bilmeyenler yorum yapıyor üstadlardan tık yok

Son düzenleme:
Hayır yanılıyorsun aynı fikirde bahsettiği mevzu farklı yazdığımı farklı anlamıştı düzelttim izah ettim. Onunla teknik mevzuda bir ihtilaf yok aramızda nedense siz bir türlü kişisel görüşünüzü anlatmıyorsunuz hemen topu kral kobraya atıyorsunuz. İtiraz eden herkese aynı şeyi söylüyorum uygulayın görün buraya yazın. Felan şahıs şunu dedi bu bunu dedi mevzusu yapmayın kişisel fikrinizi beyan ettiniz itiraz ettiniz buyrun ispata.

Bu mevzuda konuyu teknik anlamda anlamayan arkadaşların haricinde konuya hakim bir sürü kaliteli arkadaşımızın olması ve yorum yapmaması da çok düşündürücü konuya sadece sn. @kralkobra yazdı ve burada ben şahsen üzüldüm. Bende onlar gibi okuyup geçmem gerekirdi. Kendimi boşa kürek çekiyormuş gibi hissediyorum. Konuyu bilmeyenler yorum yapıyor üstadlardan tık yok

Fikir tartışmalarinin amacı hır gür çıkarmak değildir. Ne ilk defa fikir tartışmasına giriyorum ne de bu ilk yanilgim olacak. Fikir değişikligini bi yenilgi, bi utanç ve döneklik olarak görmüyorum. Lütfen siz de biraz sakinleşin yaptigimiz tartışmaya gereğinden fazla anlam atfetmeyin.

Fikir tartışmalarinin amacı hır gür çıkarmak değildir. Ne ilk defa fikir tartışmasına giriyorum ne de bu ilk yanilgim olacak. Fikir değişikligini bi yenilgi, bi utanç ve döneklik olarak görmüyorum. Lütfen siz de biraz sakinleşin yaptigimiz tartışmaya gereğinden fazla anlam atfetmeyin.
Farklı anlam yüklemiyorum sadece ispata çağırıyorum itiraz ettiniz buyrun ispata diyorum onuda yapamıyorsunuz.Burada güzel güzel tartışıyoruz. Benimde amacım hır gür çıkarmak değil. Ben yapacağınız denemenin de sonucunun dediğim gibi olduğuna adım gibi eminim amacım sizinde ikna olmanız ,yoksa basit ve gereksiz bir mevzu benim için. Anlamak ta istemiyorsaniz çokta önemli değil.

Aslında şunu farkettim en iyisi bu forumda tek cevap verip geçmek , forum üyesi sn. Adem gibi yapmak kimseyle muhatap olmamak konu ile ilgili izahati yapıp bırakmak. Sanırım bende bundan sonra bu yolu seçeceğim.

Son düzenleme:
Seviyeli tartışmalarda kaldı hepimiz teknik eleman olduğunuzu varsayıyorum, kişiler olayı kişiselleştirmez, devamında gereği yapılacaktır kimse bana mı sadece ceza verildi düşünmesin.

Bir tartışma da ben açayım ... Bazılarının aklına belli gelmemiş.

Faz nötr temasında olacakları biliyoruz, faz toprak temasında ne olur, neden?
Kaçak Akım Rolesi yoksa;
Güçlü bir topraklama varsa ve kısa devre akımı yüksekse sigortayı attırır. Topraklama zayıf veya kısa devre akımı düşükse sayaç ilerlemesine neden olur.

Üstad selamlar.yukaridaki mesajında bilmeyenler konuya yorum yapmış ama forumdaki üstadlar sessiz kalmış yazmışsın..bizim bilgimiz bize yetiyor elhamdülillah toprak hattını tespit etmek için Amerika yi yeniden keşfetmeye gerek yok.
Biz seninle telefonda da konuştuk ve hatta topraklamayi tespit etmenin en basit yönteminin seri lamba ve kaçak akım rolesi olduğunu söyledim.sen buna bile itiraz ettin..yani bir seri lamba ile 25 amperlik kaçak akım rolesine ulasmak orta yollu bir pensmampermetreye ulaşmaktan cok daha ucuz ve kolay..senin çözümün farklı bizim cozumumuz farklı illa senin yönteminle toprak hattı tespit edilecek diye bir kural da yok öyle degilmi güzel abim.hatta hatta faz notr toprak terminalleri belli olan bir makinada pens ile ayrı ayrı ölçüm yapıldığında notr den yine akım akmayacağını,topraklamadan akımın akacagini söyledin..biz böyle bilelim sen öyle bil abim ne diyim..işin gücun rast gelsin seni uzup kirdiysak tekrar tekrar hakkını helal et.

Üstad selamlar.yukaridaki mesajında bilmeyenler konuya yorum yapmış ama forumdaki üstadlar sessiz kalmış yazmışsın..bizim bilgimiz bize yetiyor elhamdülillah toprak hattını tespit etmek için Amerika yi yeniden keşfetmeye gerek yok.
Biz seninle telefonda da konuştuk ve hatta topraklamayi tespit etmenin en basit yönteminin seri lamba ve kaçak akım rolesi olduğunu söyledim.sen buna bile itiraz ettin..yani bir seri lamba ile 25 amperlik kaçak akım rolesine ulasmak orta yollu bir pensmampermetreye ulaşmaktan cok daha ucuz ve kolay..senin çözümün farklı bizim cozumumuz farklı illa senin yönetimle toprak hattı tespit edilecek diye bir kural da yok öyle degilmi güzel abim.hatta hatta faz notr toprak terminalleri belli olan bir makinada pens ile ayrı ayrı ölçüm yapıldığında notr den yine akım akmayacağını,topraklamadan akımın akacagini söyledin..biz böyle bilelim sen öyle bil abim ne diyim..işin gücun rast gelsin seni uzup kirdiysak tekrar tekrar hakkını helal et.
Sorun yok sn.caylakelektrikci ve benim çözümümün olmadığını iddia ettiniz çürüteceginizi söylediniz ama ortada ne video nede ispat ve deneye dayanan bir bilgi ortaya koyabildiniz. Önemli değil kararı yorumu bu konuyu inceleyen arkadaşlar verir zaten ben telefonda eğer ispat ederseniz şunu yapacağım demiştim hâlen de o iddiamın arkasındayım. Bilmemek ayıp değildir, kötü birşey de değildir. Yaklaşık 20-25 yıldır bu mesleğin içindeyim bilmediğim bir sürü konu var asla kendimi çok bilen biri olarak görmedim bildiğim sahilde bir kum tanesidir. Emin ol bu konuda yazıştıklarimizdan kendi adıma çok büyük dersler çıkardım ve şu kararı aldım kendimce teknik bilgisi ve becerisi bana denk ve benden yukarı olmayan üyelere tek mesajlık cevaplar vereceğim tartışma ve polemiğe girmeyeceğim, üstad'lar la her zaman tartışma adabı içinde kalmak kaydıyla her konuyu tartışmaya açık olacağım. Senin de işin gücün rast gelsin yazdıklarım seni incitiysem sende kusura bakma emin ol tekrarı olmayacak. Allah kolaylıklar versin.

hatta hatta faz notr toprak terminalleri belli olan bir makinada pens ile ayrı ayrı ölçüm yapıldığında notr den yine akım akmayacağını,topraklamadan akımın akacagini söyledin

Hayır yanlış yorumluyorsun yine son olarak bunada açıklama yapayım terminalleri kabloarı belli olan makinede nötürden akım akmaz demiyorum pens içine faz-nötürü alırsan yük devrede olsa bile akımı sıfır görürsün diyorum. Hangi durumlarda nötürden akım akmayacağını sana telefonda anlatmıştım. Arızalı bir cihaz değilse neden topraktan akım aksın, cihazda gövdeye kaçak veya herhangi bir nedenden toprak arızası varsa doğal olarak toprağa akacaktır. Özetle bunu dedim sen bunu da farklı anladın.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,349
Kullanıcılar
451,821
Son üye
abdllahblt

Yeni konular

Geri