Sanayide ve 220 de toprak nötr nasıl ayırt edilir?

• Konbuyu başlatan emircer54
  • Başlangıç tarihi

emircer54

Üye
Ustalar sa bir şey sorcan öğrenmek istiyorum merak ettim. Elektrikçi değilim

380 ve 220 de nötr toprak nasıl ayırt edilir panoda. Lamba kaçak akım kullanmadan ölçü aleti gosterirmi

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye

380 ve 220 de nötr toprak nasıl ayırt edilir panoda. Lamba kaçak akım kullanmadan ölçü aleti gosterirmi
Seri lamba ve kaçak akım rolesi ile daha net tespit edersiniz..ölçü aleti ile kesin olarak tespit edilemeyebilir fakat benim bildiğim problar faz notr arası daha fazla değer gösterir.daha az değer gosteren toprak ucudur.ornegin faz notr 230 v.faz toprak 223 v gibi.

kesmez

Profesyonel Üye
faz nötr arasına lamba bağlarsanız kaçak akım atmaz. faz toprak arasına bağlarsanız atar.

emodiyator

Profesyonel Üye

kaçak akım pensi yada normal pens ampermetre ile tespit edilebilir. Herhangi bir yük bağlayın faz-nötür (yada nötür zannettiğiniz kabloyu) kablosunu pensin içine alın akım değeri görürseniz bağlı olan kablo toprak kablosudur. Eğer değeri sıfırı yada mili amper civarı görürseniz bu defa kablo nötür kablosudur. Yani özetle toprak kablosu daha fazla akım gösterecektir, eğer nötür kablosunu bağlamışsanız sıfır yada sıfıra yakın akım göreceksiniz.

sami inci

Profesyonel Üye
Her elektrikçide bulunsa iyi olur.

Ekli dosyalar

• PİRİZDEN KAÇAK AKIM TEST.jpg
    PİRİZDEN KAÇAK AKIM TEST.jpg
    271.4 KB · Görüntüleme: 19

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye
kaçak akım pensi yada normal pens ampermetre ile tespit edilebilir. Herhangi bir yük bağlayın faz-nötür (yada nötür zannettiğiniz kabloyu) kablosunu pensin içine alın akım değeri görürseniz bağlı olan kablo toprak kablosudur. Eğer değeri sıfırı yada mili amper civarı görürseniz bu defa kablo nötür kablosudur. Yani özetle toprak kablosu daha fazla akım gösterecektir, eğer nötür kablosunu bağlamışsanız sıfır yada sıfıra yakın akım göreceksiniz.
Üstad yanlışın var tam tersi olmasi gerekir..?