Multimetre vb ölçü aleti olmadan nötr faz ayrımı nasıl yapabilirim

Iammy

Üye
Wifi röle aldım normal anahtara bağlıcam bağlantı şeması çok net ama internette bazı wifi röleler için nötr ve faza dikkat edilmesi gibi bişey okuduğumu hatırlıyorum ama net bir şey bulamadım şimdi baktığımda ama yinede doğru bağlamak istiyorum
Anahtarı söktüğüm kırımızı ve mavi kablo var ama bizim elektrik ustaları bağlantı yaparken renklere dikkat ettiğine güvenmiyorum. Yanımda şuan Multimetre veya kontrol kalemi gibi bişey de yok. Hangisi faz hangisi nötr nasıl anlayabilirim

Güncelleme:
Şimdi fark ettim anahtarın olduğu yere sadece nötr veya sadece faz kablosu çekilmiş, biri direk duya bağlanmış röleyi çalıştırmak için ikisinede ihtiyacım anlaşılan en basitinden bir kontrolkalemi almadan olmucak.
Ama yinede merak ettim ölçü aleti kullanmadan Bir yöntemi var mı kesin bizim üşengeç sivri zeka Türk ustası bir yöntem bulmuştur dedim

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Wifi röle aldım normal anahtara bağlıcam bağlantı şeması çok net ama internette bazı wifi röleler için nötr ve faza dikkat edilmesi gibi bişey okuduğumu hatırlıyorum ama net bir şey bulamadım şimdi baktığımda ama yinede doğru bağlamak istiyorum
Anahtarı söktüğüm kırımızı ve mavi kablo var ama bizim elektrik ustaları bağlantı yaparken renklere dikkat ettiğine güvenmiyorum. Yanımda şuan Multimetre veya kontrol kalemi gibi bişey de yok. Hangisi faz hangisi nötr nasıl anlayabilirim

Arkadaşlar wifi röleyi ve diğer parçaları görseler ( fotoları ) daha iyi olmaz mı ?
Satın aldığınız wifi rölesinin bağlantı şeması yokmu ?
Veya wifi üzerinde bağlantı için uyarı yazıları .

Diğer . wifi röle amperi ? / kullanılacak yük amperi ? kontaktör durumu .

Kolay gelsin . Sağlıcakla kalın .

Arkadaşlar wifi röleyi ve diğer parçaları görseler ( fotoları ) daha iyi olmaz mı ?
Satın aldığınız wifi rölesinin bağlantı şeması yokmu ?
Veya wifi üzerinde bağlantı için uyarı yazıları .

Diğer . wifi röle amperi ? / kullanılacak yük amperi ? kontaktör durumu .

Kolay gelsin . Sağlıcakla kalın .
Sorunun ana konusu o olmadığı için belirtme gereği duymadım ama atayım
Ayrıntı vermem gerekirse öyle aman aman bir yerde kullanmıcam normal evdeki bir ışığı açıp kapatmak
IMG_20221025_143914.jpg
IMG_20221025_143905.jpg

IMG_20221025_143848.jpg

Son düzenleme:
16 amperden ( satın ürün ) fazla yükünüz varsa kontaktör kullanmanız gerekir .

Bağlantı konumları ? ve şekli .

Ürünüz bu ise ( aynı ? )

https://tr.aliexpress.com/item/1005003753157559.html

https://tr.aliexpress.com/item/1005001273143481.html
( Videosu )

L = Faz N = NötrEkli dosyayı görüntüle 92073
Hocam benim sorunum bağlantı ile ilgili herşey net ve belli.
Benim sorunum evimdeki elektrik tesisatındaki kırmızı kablonun faz olup olmadığından emin olmak ustalar döşerken oda içi bağlantılarda kolaya kaçıp hangi renk kablo varsa dikkat etmeden onu bağlayabiliyorlar benim yanımda da kontrol kalemi ve Multimetre olmadığı için kablonun nötr mü faz mı olduğundan başka nasıl emin olabilirim onu öğrenmek

Kontrol cihazı ve aleti olmadan işleme başlamanız doğru olmaz .
Bazı işlemlerle faz bulunur
Malzemeler gerekir vs gibi
Sakat işler .

Gerekli kontrol ürünlerini tedarik etmeniz .

Kontrol cihazı ve aleti olmadan işleme başlamanız doğru olmaz .
Bazı işlemlerle faz bulunur sakat işler .

Gerekli kontrol ürünlerini tedarik etmeniz .
İnternette baktığımda hemen elini degdir çek çarparsa fazdir veya kabloları yaklaştır elektriğin atlama yönü gibi bişeyler gördüm ama daha bu hayatta görmek gezmek isteğim şeyler var o kadar değil en iyisi gidip bir kontrol kalemi alayım

Önce bir konuyu netleştirelim, ışığı açıp kapattığınız anahtardan faz nötr almak istiyorsunuz, doğru anlamışmıyız.

kesin bizim üşengeç sivri zeka türk ustası bir yöntem bulmuştur dedim
evet bir Usta bir bakışta hangi kablonun faz, hangi kablonun nötr olduğunu bir bakışta anlar. evlat elektriğin şakası olmadığını bilmiyorsun galiba. genel olarak sitemizden ve internetten öğrendim, hatta paylaşılan resimlerde de var. sarı yeşil evrensel olarak toprak hattı- mavi evrensel olarak nötr- kahverengi kırmızı siyah evrensel olarak faz kabul edilir ve öyle döşenir. haa aklı evvel biri döşerken değişiklik yaptıysa bilemeyiz. işte o yüzden elektrikçiler kontrol kalemi, mutimetre, ve seri lamba kullanırlar. sende hiç biri yoksa bence elimi sürme. bir de özel isimleri yazarken lütfen büyük harf kullan (Türk) özel isimdir bari kendine ülkene milletine saygın olsun.

Önce bir konuyu netleştirelim, ışığı açıp kapattığınız anahtardan faz nötr almak istiyorsunuz, doğru anlamışmıyız.
Başta öyleydi, anahtarı söktüğüm de direk 2 kablo gördüm biri nötr biri fazdir dedim ama sonradan fark ettim büyük ihtimal nötr direk bağlanmış gördüğüm kablolardan biri faz diğeride direk duyun faz ucuna gidiyor yani anahtarda nötr yok. Şimdilik yapacağım şey anahtarın oraya bir nötr çekcem

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,925
Son üye
Taylor Quinntin

Yeni konular

Geri