Multimetre vb ölçü aleti olmadan nötr faz ayrımı nasıl yapabilirim

Anahtara faz yine nötr verildi ise düşüncesi ?
Vs gibi

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sorunun ana konusu o olmadığı için belirtme gereği duymadım ama atayım
Ayrıntı vermem gerekirse öyle aman aman bir yerde kullanmıcam normal evdeki bir ışığı açıp kapatmakEkli dosyayı görüntüle 92069Ekli dosyayı görüntüle 92070
Ekli dosyayı görüntüle 92071
Dün anahtarın oraya kablo çekip nötr faz ayrımı yaptım. Şuan hazırda nötr, faz ve ampulün faz ucu var. Kullanma kılavuzunda ampulün nötr ucunuda bağlamam gerektiği yazıyor. Fakat ampulün nötr ucu direk bağlandığı için duvarın içinde geçirilmiş ve ulaşamıyorum. Ampulün nötr ucunu bağlamasam sorun olur mu? Smart switch üzerindeki girişlerde N in veya N out yazılmamış ikisinde de N yazıyor ve dışındaki plastiği açıp incelediğimde iki N de PCB de aynı yolun üzerinde

Dün anahtarın oraya kablo çekip nötr faz ayrımı yaptım. Şuan hazırda nötr, faz ve ampulün faz ucu var. Kullanma kılavuzunda ampulün nötr ucunuda bağlamam gerektiği yazıyor. Fakat ampulün nötr ucu direk bağlandığı için duvarın içinde geçirilmiş ve ulaşamıyorum. Ampulün nötr ucunu bağlamasam sorun olur mu? Smart switch üzerindeki girişlerde N in veya N out yazılmamış ikisinde de N yazıyor ve dışındaki plastiği açıp incelediğimde iki N de PCB de aynı yolun üzerinde
biraz ingilizce öğren (in) giriş (out) çıkış demektir. (N) nötr demek. (L) line = hat / faz / canlı uç demektir. bu arada tesisatlar da priz ve duy N+F bulunur anahtarla da F bulunur. (tabii ki bir aklı evvel N çekmediyse)

biraz ingilizce öğren (in) giriş (out) çıkış demektir. (N) nötr demek. (L) line = hat / faz / canlı uç demektir. bu arada tesisatlar da priz ve duy N+F bulunur anahtarla da F bulunur. (tabii ki bir aklı evvel N çekmediyse)
Sanırım ben buraya birşey yazarken neler bilip bilmediğimi aktaramıyorum. Sizin yazdığınızı ve bu başlık altında diğer yazılan çoğu şeyi biliyorum. Elime ilk defa kablo kontrol kalemi almıyorum uyarı yapanlarıda anlıyorum tehlikeli birşeyle uğraşıyorum sigorta kapalı olsada kabloya her dokunduğum ya biryerde kaçak vb bişey varsa diye tedirgin oluyorum. Yıllardır çoğunlukla elektronik olsada elektrikle uğraştım. Genelde prototipler yaptığım her an istediğim yere kablo cekebiliyor ve yapılan herşeyi kendim yaptığım için neyin ne olduğunu biliyordum. Şuan ilk defa hazır kurulu bir tesisata birşey bağlamaya çalışıyorum bir yerden bir kablo çekmek bile ilk defa yaptığım için zor oluyor ve bilmediğim bir şey vardır diye direk uygulamaya geçmiyorum buraya soruyorum.
Anahtara Nötr hattı çektim çünkü bu elimdeki switchi anahtarın arkasına koyucam wifiyle çalıştığı için kendininde bir yerden beslenmesi gerekiyor nötr ve faz bağlamam lazım ki alternatif akımı alıp doğru akıma cevirsin ve wifi modülü vb şeylerini çalıştırsın. Daha önce bu tarz smart switchlerle ilgili çok değişik şeyler duydum yok ayrı özel nötr hattı çekilmeli toprak bağlanmalı vb ve kullanma kılavuzunda böyle şeyler yazmıyor ama günümüzde bu tarz şeyler lükse kaçıyor ve pek ucuz değil kampanyada ben baya ucuza aldım ama bozmak istemiyorum emin olmadan harekete geçmemek için her adımı soruyorum

üstad anahtarda nötr olmazbunun yerine buattan almayı deneseniz :) Ayrıca AC gerilimde faz yönü pek önemli değildir çok önemsemeyin kafanıza göre bağlayın derim zaten o cihaz 220 volt ile çalışmaz adaptör ile bağlamanız gerek veya içinde kendi adaptörü vardır...bir adaptörün fişini düz veya ters taksan + - yönleri değişmez..Elektrik süpürgesini veya telefon şarjını fişe takarken kontrol kalemi ile hangisi faz diye bakıyormusunuz ki :)

üstad anahtarda nötr olmazbunun yerine buattan almayı deneseniz :) Ayrıca AC gerilimde faz yönü pek önemli değildir çok önemsemeyin kafanıza göre bağlayın derim zaten o cihaz 220 volt ile çalışmaz adaptör ile bağlamanız gerek veya içinde kendi adaptörü vardır...bir adaptörün fişini düz veya ters taksan + - yönleri değişmez..Elektrik süpürgesini veya telefon şarjını fişe takarken kontrol kalemi ile hangisi faz diye bakıyormusunuz ki :)
Hocam direk 220ye bağlıyoruz bunu özelliğinde bu zaten ekstra hiçbişey kullanmadan küçük bir kutu direk anahtarın arkasına gömebiliyorum
Tüm bağlantılarını yaptım internette faz nötr bağlantısının yönüne özelikle dikkat edilmesi gerektiğini okumuştum ondan bu kadar önem verdim. şuan gayet güzel çalışıyor anahtarıda bağladım hem telefondan hemde normal anahtardan kontrol edebiliyorum tek sıkıntısı internet gidip geldiğinde otomatik olarak açık konumda başlıyor keşke bunun bir ayarı olsaymış geçen gece 3 kere ışığı açtı uyandırdı

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri