Toprak ve nötr de kısa devre olması.

Anlamadım valla.
KAR'ın tutmaması nötr hattı üzerinden toprak hattına küçük te olsa bir akım akması sebebiyle olur.
Hassas bir pens ampermetre ile nötrden toprak hattına akımı görebilirsiniz.
Tabii ki bu ölçümde tüm fazlar kesilmelidir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kısa devre ise farklı omaj var ise farklı bir çalışma karakteristiği gerekir. Ölçüm şart.
Kısa devre değil de Yüksek bir omaj çıkması durumunda izlenecek işlem basitçe nedir. Son devre elemanlarının arızası mı sebep olur buna

Büyük bir iş yerinde çalışmaktayım. Bir ana panodan buatlara dağılan 22 adet sigorta var. Haliyle 22 ayrı nötr ve toprak kablosu panoda çakılı. Tüm sigortalar kapalı olduğu halde Kaçak akım tutmama gibi bir sorunu var. Haliyle bir nötr toprak kısa devresi olduğunu düşünmekteyim. Topraklama levhasından 22 adet kablodan birini sökünce kaçak akım tutuyor. Fakat çok fazla dağılım olduğu için tıprak nereye ait onu bulamıyorum. Rica etsem bu kaçağın hangi toprak hattında olduğunu en kolay nasıl tespit edebiliriz yardımcı olur musunuz?
Bütün topraklamalar bir birine bağlımı tesisatta?Eğer bağlı değilse bu levhaları bir kaaaaablo ile bir birine bağla sonra sigortaları kapatarak bütün hatlardaki nötr le toğrağı ölçü aletinin buzzer kısa devre ölçme kısmıyla ölç hangi hatta kısa devre varsa ölçü aleti ötecek kaçak akımı bypass ederek o devreye elektrik verin nereye elektrik giderse oradaki makine elektrikle çalışan ne varsa tek tek kontrol edip arızayı bulabilirsiniz

Büyük bir iş yerinde çalışmaktayım. Bir ana panodan buatlara dağılan 22 adet sigorta var. Haliyle 22 ayrı nötr ve toprak kablosu panoda çakılı. Tüm sigortalar kapalı olduğu halde Kaçak akım tutmama gibi bir sorunu var. Haliyle bir nötr toprak kısa devresi olduğunu düşünmekteyim. Topraklama levhasından 22 adet kablodan birini sökünce kaçak akım tutuyor. Fakat çok fazla dağılım olduğu için tıprak nereye ait onu bulamıyorum. Rica etsem bu kaçağın hangi toprak hattında olduğunu en kolay nasıl tespit edebiliriz yardımcı olur musunuz?
@binbaşı Hocam bu konuyla ilgili bir şey soracağım. Bende de Toprak ve Nötr arasında connectivity check yapınca her yerde/tüm prizlerde bağlantı var uyarısı ötüyor. Bu normal mi? Sorduğumda zaten sigorta kutusunda bu Toprak ve Nötr biribirine bağlandığı için "bu normal" şeklinde cevaplar aldım.

Evdeki bir priz den şüpheleniyorum: Resimde bağlantıları işaretledim:

Toprak ve Nötr ters bağlanmış görünüyor. Normalde duvardan çıkan ince-siyah olan kablo Toprak olması gerekirken çapraz olarak bir prizin Nötr ayağına bağlanmış (sağa giden beyaz kablo). (Kalın kablolar asıl akım taşıyan kablolar olduğundan kalın olan nötral, Toprak ince olan olması gerekiyor - evdeki diğer tüm prizlerden farklı olarak bu böyle ters bırakılmış)

Sizce nasıl görünüyor? Bu bağlantıya pek ellemek istemedim. Ama yanlış yapılmışa benziyor ( bunu düzgün bir elektrikçinin yaptığından şüpheliyim)

Ekli dosyalar

• GND.jpg
    GND.jpg
    314.5 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
Atan kaçak akım rölesini açın (ENERJİSİNİ KESİN) rölenin çıkışındaki (ENERJISIZ TARAFTAKI) nötr ile toprak arasında bizer ile kontrol yapın. Temas görünüyor ise mümkün olan en kısa sürede temas eden yeri bulup izole edin. Bu sırada fazla uzatmamak şartıyla toprağı çıkarıp sistemi enerjileyebilirsiniz .Temas görünmüyor ise kaçak var demektir. Kaçağı tesbit edip düzeltmeden sisteme kesinlikle enerji vermeyin.

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri