Kontrol Kalemi

Zaman Rölesi Nasıl Bağlanır?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır. Oldukça yaygın kullanım alanları bulunur. Bu kullanım alanlarının başında ise okul zil sistemleri, mesai başlangıç ve bitişleri veya çevrenin belli bir saatten sonra aydınlatılmasını sağlayan sistemler gelir. Okulun saat 07:00’da başlaması ve 17:00’da bitmesi için ayarlanması gereken düzenek olarak da kısaca açıklanabilir. Analog veya dijital olacak şekilde türlerinden bahsetmek mümkündür.

Zaman Rölesi Bağlanması

Zaman rölesinin bağlanması işlemi temelde pratik ve kolay bir kaç işlem basamağından oluşur. Bu açıdan basit olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Zaman saatini kurarken ilk olarak L ucunu bağlamanız gerekir. L ucuna gelmesi gereken faz iken N ucuna bağlanması gereken ise nötr olan iletken olmalıdır. Bu sayede zaman rölesinin enerji alması da sağlanmış olur. Enerji sağlandıktan sonra ise kontağın uç kısmına 220 v civarında çalışması gereken bir cihaz bağlanması durumu söz konusu olduğunda birden fazla faz kullanılması gerekir. Diğer ucuna ise alıcıdan gelen iletkenlerin nötr hatta ulaştırılması işlemi yapılır.

 

Entes analog zaman saati bağlantısı

 

Zaman Rölesi Ayarlanması

Zaman rölesinin kurulum aşamasın tamamlandıktan sonra yapılması gereken diğer işlem ise kurulumdur. Bir anlamda zaman saatini ayarlamak gerekir. Bunun için de ayarlama işlemine geçmeden önce bu işlem marka ve modele göre değişeceğinden bu bilgiyi edinmek önerilir. Mekanik şekilde tasarlanmış olan modeller genelde tırnak sistemi kullanarak düzenlenmiştir. Bu tırnaklar her seferinde 15 dakika şeklinde düşünülerek oluşturulmalıdır.

Bu sayede düzenlenmek istenen saate 15 dakika üzerinden hesap yaparak ulaşılır ve ardından düzenleme işlemi tamamlanmış olur. Analog zaman rölesi ve kullanım kılavuzu.

Çok fonksiyonlu zaman röleleri ana fonksiyonlarının yanı sıra tetikleme ile kontrol edilebilen alt fonksiyonlarıyla esnek çözümler sunmaktadır. Çok fonksiyonlu zaman röleleri çeşitleri ve kullanım kılavuzu.

Zaman Rölesinde Arıza Olması

Zaman rölesi kullanımı oldukça yaygın ve kullanışlı olmasına karşılık arıza ve kurulum sorunları yaşanması söz konusu olabilir. Bu nedenle fazla fonksiyonu bulunan modellerin konuda bilgi sahibi olan kişiler tarafından kurulması en doğrusu olacaktır. Ek olarak zaman rölesinde yaşanan bazı teknik arızalar da olabilir. İletkenlerin veya bağlantıların zaman içinde gevşemesi veya bağlantı noktalarından çıkması da söz konusu da olabilir. Bundan dolayı uzun süreli kullanım için mutlaka kontrollerinin yapılması önerilir. Aksi durumda uzun süreli kullanım sağlanması mümkün olmayacaktır. Elektrik bağlantısının da kontrol edilmesi düzenli çalışması açısından gerekli bir önlemdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ