Toprak ile nötür nasıl ayırt edilir ?

Herkese selamun aleyküm...

Aslında bir tesisatta toprak ile nötürü ayırt etmek için tesisata girer her türlü ayırt ederim ama mesele şu :

Çok başıma geldi bir eve arızaya gidiyorum prizde 3 tane aynı renk aynı kalınlıkta kablo var ve tesisatta da kaçak akım rölesi yok normal otomat sigortalar mevcut.

Tamam kontrol kalemi ile yada ölçü aleti ile fazı tespit ettim ( ölçü aletinin ac volt kademesinde probun birisini elimle tutuyor diğerini kablolara değdiriyorum 100 volt ve üzeri bir gerilim illa ki görünüyor işte diyorum sen fazsın :D ha elektrik çarpmıyor mu çarpmıyor çünkü ölçü aleti voltaj kademesinde iken iç direnci oldukça yüksektir ve benim de bir direncim olduğu için çarpmıyor ama güvenli bir yol ve yöntem midir ELBETTE DEĞİLDİR )

Fazı buldum şimdi sıra diğer iki kablonun hangisi nötür hangisi toprak bunu nasıl tespit edebilirim ?

Nötür ile toprak arasında bir voltaj farkı var mıdır ?

Fark olsa bile yine ölçü aleti ile ölçüm yapacağım için proplarda olan yön farkı ac de olmayacağı için o voltaj farkından bir şey anlaşılmayacağı kesindir...

Son olarak ise şu cihazı satın aldım işimi görür mü ? yani nötür ve toprağın hangisi olduğunu anlayabilir miyim bu cihaz ile kullanan var mı
https://urun.gittigidiyor.com/yapi-...toprak-notr-ve-rcd-kacak-akim-testi-323577131

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Nötr hattı ila toprak hattı aynı olsa idi bir diğerine gerek duyulmazdı.
Önce bu farkın ne olduğunu anlamak gereklidir.
Bu fark şudur.
Yük altındaki nötr hattından daimi bir akım akmaktadır. Nötr hattının direnci doğrultusunda, az da olsa bu hat üzerinde AC gerilim okunacaktır. Peki bu gerilimin referans noktası neresi olabilir. TOPRAK HATTI.
Kablolardan hangisinin toprak hattı olduğunu bilmediğimize göre, bildiğimiz bir toprak hattı ile kıyaslama yapabiliriz.
Yani kendimizin belirlemiş olduğu bir toprak hattını (Örnek bir kalorifer veya su tesisatı) referans alabiliriz. Bu toprak hattını daimi SIFIR potansiyel olarak değerlendirmeliyiz.
Elimizde bir sıfır potansiyel ucumuz olduğuna göre yapılacaklar şunlardır.
Ölçü aletimizi AC gerilim ölçme kademesine alıp ...
1) Faz ila sıfırımız arası AC 220V
2) Tellerden birisi ile sıfırımız arası AC2V olsun.
3) Diğer tel kurallara uygun ise sıfır volt ölçümlenmelidir. Yani toprak hattı. Bizim referans hattımız ile aynı.
Diyelim ki her iki tel de sıfır volt gösteriyor. Bu iki teli ohmmetre ile ölçtüğümüzde sıfır ohm'a yakın bir değer görmemiz gerekir. Bunun anlamı ise nötr ile toprak hattı bir yerlerde birleştirilmiş demektir. İşini hakkı ile yapmak isteyen birisi bu yanlış bağlantıyı arar bulur ve ilmine göre yapar.

Sn @Mr_YAMYAM hocam yıldız bağlı bir trafonun yıldız noktası yani bütün hatların birleştiği o noktadan alınan uç nötr ucudur. Trafodan dengeli bir şekilde çekilen fazlar bu sıfır noktasını da dengede tutar ama farklı değerlerde çekilen faz akımları bazı durumlarda bu sıfır noktasının kaymasına sebep olmakta ve nötr hattının tam 0 volt olmaktan çıkartmakta ;)

Kesinlikle nötr ile toprak aynı şey değildir bu konuda haklısınız ve dediğiniz gibi iyi biliyorum :)

Bir alıcının çalışması için fazdan akan akımın aynısı nötüre de yansır yani bir buz dolabı düşünelim pens amper metre ile kablolarına tuttuk fazdan 3 amper akıyor ise nötr kablosuna tuttuğumuzda da o 3 amperi görürüz ;)

Lakin kaçak akım rölesi ve troid kaçak akım şalteri vs yok sadece tekli bir sigorta var sistemde ve bütün kablolar da aynı renkte. Buradaki amacım tesisatı tek tek uğraşıp buat buat takip etmekten kaçarak ölçme yöntemi ile bu işi çözek idi

Ama kendimce bir yöntem geliştirdim isterseniz paylaşabilirim Aslında yöntemi kendim geliştirmedim eski bir stajyerime sordum o da bir mantık attı ortaya ve cidden yol açıcı oldu mantıklı konuştu çocuk yani...

Her türlü paylaşım okuyucular için nimet olacaktır.
Hangi yöntem benimsenirse, o yöntem kişiler için en iyisidir.

Diyelim ki bir evde bu tür sorununuz var Evdeki sigorta tablosuna dışarıdan gelen topraklama kablosunu tesisata dağılan topraklama kablolarının içinden ayırtın bütün toprak kablolarını boşa çıkartın yani birbirine bağlı bir topraklama kablosu olmasın.

Ölçü aletini alın pirize takın faz ve nötr olacak ama toprak hattında hiç gerilim olmayacaktır. eğer toprak hattında ve nötürde yine gerilim görürseniz muhtemelen bir yerde bir noktada sıfırlama yapılmıştır ;)

Yada prizin nötr bağlanması gereken yere toprak bağlanmışsa yani hat karıştırılmış ise bunu da tespit edebilirsiniz...

Bana en mantıklı yol bu geldi.

denemek için KAR bağla çıkışta (faz toprak )arası KAR devreyi keser.Faz nötr kısa devre olursa otomat atar.

Ayrıca bu aldığın aletle ölçüm yaptın mı? Kullanışlı almaya değer mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet değerli hocam @by lent aslında bir şekilde yapılabilirdi ama önemli olan cihazın var olması.

Bu cihazı kendi takım çantama koyduğum zaman hiç bir işe yaramasa bile varlığı ile müşterinin gözüne hitap etmesi kendi parasını defalarca çıkartacaktır :)

Bu saatten sonra da zaten yolun inişi otobanın genişi lazım bana :D ama bir daha lazım olursa dediğiniz yöntemi kullanacağım.
İlginiz için teşekkür eder saygılar sunarım...

Herkese selamun aleyküm...

Aslında bir tesisatta toprak ile nötürü ayırt etmek için tesisata girer her türlü ayırt ederim ama mesele şu :

Çok başıma geldi bir eve arızaya gidiyorum prizde 3 tane aynı renk aynı kalınlıkta kablo var ve tesisatta da kaçak akım rölesi yok normal otomat sigortalar mevcut.

Tamam kontrol kalemi ile yada ölçü aleti ile fazı tespit ettim ( ölçü aletinin ac volt kademesinde probun birisini elimle tutuyor diğerini kablolara değdiriyorum 100 volt ve üzeri bir gerilim illa ki görünüyor işte diyorum sen fazsın :D ha elektrik çarpmıyor mu çarpmıyor çünkü ölçü aleti voltaj kademesinde iken iç direnci oldukça yüksektir ve benim de bir direncim olduğu için çarpmıyor ama güvenli bir yol ve yöntem midir ELBETTE DEĞİLDİR )

Fazı buldum şimdi sıra diğer iki kablonun hangisi nötür hangisi toprak bunu nasıl tespit edebilirim ?

Nötür ile toprak arasında bir voltaj farkı var mıdır ?

Fark olsa bile yine ölçü aleti ile ölçüm yapacağım için proplarda olan yön farkı ac de olmayacağı için o voltaj farkından bir şey anlaşılmayacağı kesindir...

Son olarak ise şu cihazı satın aldım işimi görür mü ? yani nötür ve toprağın hangisi olduğunu anlayabilir miyim bu cihaz ile kullanan var mı
https://urun.gittigidiyor.com/yapi-...toprak-notr-ve-rcd-kacak-akim-testi-323577131
en iyi ayırt etme kar rolesiyle olur seri lambanın uçları faz toprak ve faz nötre değdirilir hangi uçta atıyorsa o toprak hangi uçta yanıyorsa oda nötrdür kesin çözüm

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri