Toprak hattı ile nötr hattı nasıl ayırt edebilirim ?

... 4üncü katta çalışıyorum bir priz söküyorum normalde FAZ - NÖTR - TOPRAK olmalı
ancak; sık karşılaştığım şeylerden biri binada bazen göremediğim yerde NÖTR İLE TOPRAK birbirine bağlanmış olabiliyor
FAZ- NÖTR ile FAZ- TOPRAK arasındaki değerler aynı çıkıyor
pensampermetre ile NÖTR İLE TOPRAK arası temas var mı diye bakıyorum parazitli ötüyor işin içinden çıkamıyorum
kak rölesi takmakta sıkıntılı farzedin
bunu ölçümlerle veya pratik bir yolla bulmak mümkün müdür acaba ?
Prizi açtınız, 3 bağlantı noktası var. Toprak - Nötr arası parazitli ise sıfırlama yoktur demektir.
Priz bağlantıları da yerli yerinde olduğuna göre sorun nedir ?

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Prizi açtınız, 3 bağlantı noktası var. Toprak - Nötr arası parazitli ise sıfırlama yoktur demektir.
Priz bağlantıları da yerli yerinde olduğuna göre sorun nedir ?
normalde nötr ve toprak arasının ötmemesi gerekmiyor mu neden ötüyor ?priz bağlantıları yerinde ama toprağa mı bağlı nötre mi bilemiyorum

normalde nötr ve toprak arasının ötmemesi gerekmiyor mu neden ötüyor ?priz bağlantıları yerinde ama toprağa mı bağlı nötre mi bilemiyorum

Toprak ve Nötr arasındaki potansiyel farktan dolayı (iyi topraklamada çok küçük fark) omaj kademesinde ölçümde parazitli tabir ettiğiniz şekilde ötme olur.

Toprak ve Nötr arasındaki potansiyel farktan dolayı (iyi topraklamada çok küçük fark) omaj kademesinde ölçümde parazitli tabir ettiğiniz şekilde ötme olur.
anladım . ancak ben toprak hattı çektiğim dairelerde defalarca denedim hiç öyme olmadı bu parazitin kaynağını anlamadığım için sorma ihtiyacı duydum
çünkü daire sahibi diyor ki benim dairemde toprak hattı varmı bakıyorum eski bina evet dersem belki nötre bağlı ( daha önce defalarca denk geldim ) hayır desem vede var ise kendime iş çıkarmak için söylemiş gibi olacam bide sırf cevap vermek için bütün buatları söküp kontrol etme şansımda olamayabiliyor
MİSAL: mutfakta fayas yapmışlar 3 buat arkada kalmış yatak odasında gömme dolabın arkasında buat var aşağıda sayaçtan gelen kablolar enteresan bir şekilde dairelerin içinden geçmiş taki yukarı kadar yani sorunları bitmiyor o yüzden kısa yol pratik birşey öğrenme amaçlı sordum teşekkürler cevabınız için

Tedasa durumu izah edin. 2 dk icinde panoda topragi bulursunuz.

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,920
Son üye
Bafrali1655

Yeni konular

Geri