Nötr yok ama faz nötr arası 220 v gösteriyor

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım merhabalar. Öncelikle herkesin ramazanı şerifi kutlu olsun.
Bugün bir arkadaşın isteğiyle evindeki elektrik arızasına gittim. Evinde trifaz vardı. Nötr kontrol kaleminde yanınca nötr olmadıgını fark ettim. Ama ölçü aletinin probunu 3 fazdan birine diğerini de nötr dokundurdugum da 220v gördüm. Elime ütü aldım. Kaçak akım rolesinin faz nötr giriş çıkışlarına dokundurdugumda ütü çalışmadı. Bina girişindeki panoda 4 lü trifaze otomat var. Burada nötr geçirmediğini fark ettim sorunu çözdüm.
Benim sormak istediğim nötr olmadan ölçü aletinde 220v görülmesinin teknik açıklaması nedir?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
normal bunda anlaşılmayacak ne var anlamadım 3 fazlı sistemlerde zaten dirençlerin aynı kabul edildiğinde yıldız noktasını biz nötr olarak ifade ediyoruz . belki yanlış bir ifadedir ama dünya standardı bu ifade şimdilik .. ha nötürü trafo üzrinde yapmışsınız ha binada yapmışsınız ? fark etmez ... mi? acaba?

ama aslında çok şey farkeder . bizim trafodaki yıldız noktası dirençle topraklandığı için eğer faz akımlarında ve yüklerinde dengesizlik olsa bile yıldız noktasının kaymasını engeller . bu durumda 3 fazın dirençleri çok farklı olursa bazı cihazlara yüksek voltaj gidebilir yakabilir ama yakın drençelrde çalışır . şöle bir şey deneyin 3 tane 100 w ampulu yıldız bağlayıp (tabi topak ampul bulmak bayağı zor oldu ) faz faz ve fazla yıldız noktası nı ölçün ? ne okudunuz? sonra ampulerden 1 ini 50 w yapın ölçün ? ne okudunuz sonra 2. ampulude 50 w yapın ne okudunuz? ozaman herşeyi anlıyacaksınız .... şimdi nötr nötr değildir aslında nötr yoktur deyecem tüm site zıplayacak 3gün 3000 saat konuşacaz boş yere .. ama olsun siz voltajı herzaman iki uç arasındaki potansiyel fark olarak algılarsanız . sorun yaşamazsınız kolay gelsin ...

Bugün bir arkadaşın isteğiyle evindeki elektrik arızasına gittim. Evinde trifaz vardı. Nötr kontrol kaleminde yanınca nötr olmadıgını fark ettim. Ama ölçü aletinin probunu 3 fazdan birine diğerini de nötr dokundurdugum da 220v gördüm. Elime ütü aldım. Kaçak akım rolesinin faz nötr giriş çıkışlarına dokundurdugumda ütü çalışmadı. Bina girişindeki panoda 4 lü trifaze otomat var. Burada nötr geçirmediğini fark ettim sorunu çözdüm.
Benim sormak istediğim nötr olmadan ölçü aletinde 220v görülmesinin teknik açıklaması nedir?

Ölçü aletleri her zaman yanıltır. Siz bir top kabloya sadece faz bağlayın nötür bağlamadan kablo topundaki faz ve nötürü ölçtüğünüzde ölçü aleti 220 volt gösterir fakat bu voltaj hiç bir şeyi çalıştırmaz çünkü nötür bağlı değidir. Sizinki de buna benzer bir durum.

380V Dengesiz yüklerde nötr kopması konusunu inceleyiniz, bolca dokuman var.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...aze-sayaç-ve-nötr-kopması.118569/#post-766515

Arizali devre kesiciden sonra, kablolar, yanyana sarili gittigi icin kapasitif etkiden sebeple kopuk devrede voltaj okunuyor,buna hayalet voltaj demisler,
Multimetrelrin bazisi LoZ kademesi var, dusuk empedans demek, buna aldanmamak icin kullaniliyor, 20 telli bir kablonun tek teline fazi verirseniz,diger tellerde de kontrol kalemi isildar,,isin asil garip tarafi hicbir kitap yazmaz,,sadece fabrikalardaki iyi ustalarimiz bilir,,

Teşekkürler cevaplar için. Sayaç giriş sigortası 3 lü otomat sayaçtan sonraki 4 lü otomat yani nötr de kesiyor. Eski binalarda nötr kesilmezdi direkt verilirdi bunun faydası nedir acaba?

Degil ustam. 4 kutuplu otomatik sigortaydi. O kadar acemi degilim.😁
Estağfurullah.
W otomatlar 1, 3, 4 kutuplu veya 1, 3 kutup +Nötr yani nötr kesmeli şeklinde olabiliyor. Çalışma sekansı açısından birbirinden farklı olmakla birlikte hatalı adlandırma neticesinde 3 kutup + Nötr bir otomat 4 kutuplu şeklinde söylenebiliyor.

Şahsi kanaatim nötr kesmeli otomatların ihtisas gerektiren ups, plc gibi devrelerde, şantiye veya fabrika alanlarında t.m.ş, troid gibi elemanların toprak-nötr teması aninda tüm sistemi devre dışı bırakmasını önlemek için kullanılması yönündedir. Konut amaçlı veya benzeri, 3 faz ile beslenen yerlerde ise arzu edilirse linye sigortalarında 1+Nötr kullanılması, ana kesicinin nötr kopuğuna daha az olasılık vermesi açısından Nötr kesmesiz kullanılması görüşündeyim.

Son düzenleme:
yav neyi tartıştığımızı anladığımızdan eminmiyiz?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri