Sanayide ve 220 de toprak nötr nasıl ayırt edilir?

Topraklama direncine göre durum değişir lambaya biraz daha düşük gerilim gelir topraklama iletkeninden yük akımına yakin değer okunur. Topraklama direnci arttıkça Lambaya düşen gerilim düşeceğinden güç düşer. (Sağlıklı topraklama sisteminde ve kakr yokken)
Mekanik sayaç varken bazı sivri akillilar güya sayaç yazmaz diye yükü faz toprak arasına bağlardı 😁
Bu durumda pensi faz ve toprak kablosuna geçirirseniz sifir değer görürsünüz. (Nötr iptal)

çizimi telefonda zorlanarak yaptım bunun için kusura bakmayın.

1 nolu ölçüm pensampermetre ile faz kablosundan alınmış olup yuk akımını gözlemlenir.

2 nolu ölçüm pensampermetre ile toprak kablosundan alınmış olup yuk akımı gözlemlenir.

3 nolu ölçüm pensampermetre ile faz ve toprak kablolarından alınmış olup sıfır yada sıfıra yakın bi değer gözlemlenir.

üstadım, kurguladığım bu senaryoyu eleştirmenizi rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• kkfnta.pdf
    294.5 KB · Görüntüleme: 17
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sn. kocamanusta ustanın ( üst yazı eki ) pdf dosyasının açılmış halidir .

kkfnta.png

Son düzenleme:
Bu devrede ölçü noktası 3 nolu bölge ise ister toprak ister nötür olsun pensampermetre ölçümü sıfır gösterir.

1, 2 ve 3 nolu bölgeler ölçüm noktalarıdır. yani 3 adet pensampermetre kullanılıyormuş gibi düşünün. 1 ve 2. bölgedeki ölçümler için bi itirazınız var mı?

1, 2 ve 3 nolu bölgeler ölçüm noktalarıdır. yani 3 adet pensampermetre kullanılıyormuş gibi düşünün. 1 ve 2. bölgedeki ölçümler için bi itirazınız var mı?
Hayır 1 ve 2 nolu bölgede yük akımını görürsünüz 3 nolu bölgede ise sıfır akimi okunur.

Hayır 1 ve 2 nolu bölgede yük akımını görürsünüz 3 nolu bölgede ise sıfır akimi okunur.

peki lambadan toprak kablosunu cıkarıp yerine nötr kablosunu bağlarsak 1, 2 ve 3 nolu bölgelerden alacağımız ölçümler bir önceki bağlantından çok farklı mı olur?

peki lambadan toprak kablosunu cıkarıp yerine nötr kablosunu bağlarsak 1, 2 ve 3 nolu bölgelerden alacağımız ölçümler bir önceki bağlantından çok farklı mı olur?

çizdiğiniz devrede ister nötür ister toprak kablosu olsun ölçüm değerleri değişmez. Değerler yine 1-2 nolu bölgede yük akımı 3 nolu bölgede sıfır olur. Ben sizin neye itiraz ettiğinizi anladım sanırım. Benim çizip attığım devredeki resime bakarsanız sizin çizdiğinizden farklı olduğunu göreceksiniz. Çünkü benim ölçüm noktam Şebeke nötürünün olduğu kısım farklı nokta değil, kıyaslama ise şu şekilde yapılıyor. Ben eğer şebeke nötürü ve şebeke fazına bağlantı yapmışsam sizin şekildeki 3 nolu ölçüm noktasındaki durum oluşacak akım sıfır okunacak şebeke nötürü tespit edilmiş olacak. Yok eğer benim şekildeki ölçüm noktasında biz toprak bağlantısı yapmış isek bu defa akım şebeke nötüründen değilde toprak üzerinden akacağı için ölçüm noktamızda yük akımını göreceğiz olay bu kadar basit. Sonuç olarak tek ölçümde kablo tespit edilmiş olacak.

çizdiğiniz devrede ister nötür ister toprak kablosu olsun ölçüm değerleri değişmez. Değerler yine 1-2 nolu bölgede yük akımı 3 nolu bölgede sıfır olur. Ben sizin neye itiraz ettiğinizi anladım sanırım. Benim çizip attığım devredeki resime bakarsanız sizin çizdiğinizden farklı olduğunu göreceksiniz. Çünkü benim ölçüm noktam şebeke nötürünün olduğu kısım farklı nokta değil, kıyaslama ise şu şekilde yapılıyor. Ben eğer şebeke nötürü ve şebeke fazına bağlantı yapmışsam sizin şekildeki 3 nolu ölçüm noktasındaki durum oluşacak akım sıfır okunacak şebeke nötürü tespit edilmiş olacak. Yok eğer benim şekildeki ölçüm noktasında biz toprak bağlantısı yapmış isek bu defa akım şebeke nötüründen değilde toprak üzerinden akacağı için ölçüm noktamızda yük akımını göreceğiz olay bu kadar basit. Sonuç olarak tek ölçümde kablo tespit edilmiş olacak.

zahmet olmayacaksa toprak bağlantısının yapıldığı senaryo yu çizer misiniz?

zahmet olmayacaksa toprak bağlantısının yapıldığı senaryo yu çizer misin

Olabildiğince anlaşılır çizmeye çalıştım daha da açık anlatılacak mevzu kalmadı sanırım. İki durumda da ölçüm noktamız aynı durum 2 toprak bağlantısının olduğu senaryo, durum 1 de şebeke nötürünün bağlı olduğu durum.

TOPRAK TESPİT.jpg

Son düzenleme:
çizimi telefonda zorlanarak yaptım bunun için kusura bakmayın.

1 nolu ölçüm pensampermetre ile faz kablosundan alınmış olup yuk akımını gözlemlenir.

2 nolu ölçüm pensampermetre ile toprak kablosundan alınmış olup yuk akımı gözlemlenir.

3 nolu ölçüm pensampermetre ile faz ve toprak kablolarından alınmış olup sıfır yada sıfıra yakın bi değer gözlemlenir.

üstadım, kurguladığım bu senaryoyu eleştirmenizi rica ediyorum.

Doğrudur. Yorumların hepsi aynı kapıya çıkar.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri