Ev sigorta panosunda değişiklikler

Daha çok çeşitli videolar izlemeniz .
Ana üretici kaynaklarından videoları izlemeye devam .
Tam doğru bilğilerle ...

Tüm panoyu elektrkçi bulup elden geçirirseniz daha iyi olur .

Sadece bir kaç değişim ile istediğiniz amacınıza ulaşamazsınız .
+ Parafudr işi derin iş . ( kurallarına göre yapılmazsa boşuna takılmış olur . )
Parafudr tesisatı ve ürünlerin seçimi .
( Ana giriş pano parafudr - siğorta kutusu parafudr - özel prizler )
Tv anten - kamera vs gibi özel parafudrlar.

Konunu uzmanlarını beklemeniz ve videoları izleme .

Harmanlayıp çözüm yolu .
Video ve foto üzerindeki ürün değerlerini dikkate almayınız .

-----------------------------------------------------------------------

Ekli dosyayı görüntüle 103574

İsterseniz tüm siğortaların 2. ana siğortasını koymayabilirsiniz konulursa daha iyi olur .

Ekli dosyayı görüntüle 103565

Sağlıcakla ......
Bazı yazılarda viko marka sigortalar hatalı diye tenkit edilmiş okudum,ben de hayret ettim.Bu yerli fiş priz konusunda iyi biliyorum fakat sigorta ciddi konu schneider marka öneriliyor.Bu konuda cevaplar da ciddi çözüm olabilir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Boşa çıkacak B 40 A tekli siğortayı diğer tekli siğortaların ana siğortası yapabilirsiniz .

Trimbox işi için karar sizin . Forumda rağbet görmedi .

Sadece Gerilim ve akım rölesi ile test !!!

Gerilim ve akım rölesinin sadece in ( giriş ) faz yerinden ( 220 volt ) faz verelim .
Nötr kopmuş olsun diyelim . Nötrü bağlamayalım .
Test :
Gerilim ve akım rölesinin çalışıyormu ?
ve kontrol
Gerilim ve akım rölesinin faz çıkışında enerji görebiliyormusunuz ?

Kolay Gelisn Sağlıcakla kalın .

Ekli dosyayı görüntüle 103632

Bende bu akım koruma cihazlarından bir haftada arızalanan bir tane var. İçinde büyükçe bir röle var. Çift kontak olabilir. Muhtemelen nötr kopmasında fazı geçirmeyecektir.

Bende bu akım koruma cihazlarından bir haftada arızalanan bir tane var. İçinde büyükçe bir röle var. Çift kontak olabilir. Muhtemelen nötr kopmasında fazı geçirmeyecektir.
Denemesini yaptım; fakat sonuçlarını yorumlamakta güçlük çektim. Şöyle ki nötr olmayınca, sadece fazdan 238V verdiğimde çıkıştaki nötr'de 235V gördüm, alet sapıtıyor sanki nötr girişi olmayınca.

Testin videosunu çektim aşağıdaki gibi; uzman arkadaşların yorumlarını çok merak ediyorum.

Videoda anlatılıyor .

Nötr kesik
0 ( Sıfır) Volt olması gerekir başka bir ölçüm aleti ile ölçüm yapmanız .

0 VOLT.png

Eski versiyon röle üründe ölçüm .

20231210_025903.jpg

20231210_025812.jpg

20231210_040538.jpg

Son düzenleme:

Ustam arizalandi dediğiniz röle ekranda ışıkları yanıyor çalışıyor gibi çıkış voltajı yok
Rölesi tık sesi vermiyormu ?

Kolay gelsin sağlıcakla.

Son düzenleme:
Ustam arizalandi dediğiniz röle ekranda ışıkları yanıyor çalışıyor gibi çıkış voltajı yok
Rölesi tık sesi vermiyormu ?
Bendeki röleyi satın aldıktan 9-10 ay sonra takabildim. O sıralarda şantiye vasfında bağlanan elektriği meskene çevirirken sayaç panosuna ve ev giriş panosuna parafudr'ları ve ev girişine bu gerilim/akım koruyucuyu takmıştım. Bir hafta sorunsuz çalıştı. Hatta köy yerinde gece voltaj düşümünde bir iki defa elektriği kesti. Neyse bir hafta sonunda sayaç panosu işletme tarafından kontrol edilip mühürlenmeye gelince projede yok diye girişe taktığım Tip1 parafud'u kabul etmediler. Ben de ana sigortayı kapatıp gerekli tadilatı yaptıktan sonra ana sigortayı açmamla evin girişindeki panodaki bu cihazdan çat diye bir ses geldi. Baktım cihaz mevta olmuş. Yerinden söküp içini açtım ki bir çok parça patlamış. Buzdolabı gibi açık cihazların birden devreye girmesi ile olacak ki arıza yaptı diye düşündüm. Çünkü tesisatta herhangi bir sorun yoktu. Cihazı Amazon'dan almıştım, bir senelik garantisi içinde satıcıya bildirdim dönüş yapmadı. Öylece duruyor. Görselleri altta.
1702211565516.png

1702211608319.png

Bendeki röleyi satın aldıktan 9-10 ay sonra takabildim. O sıralarda şantiye vasfında bağlanan elektriği meskene çevirirken sayaç panosuna ve ev giriş panosuna parafudr'ları ve ev girişine bu gerilim/akım koruyucuyu takmıştım. Bir hafta sorunsuz çalıştı. Hatta köy yerinde gece voltaj düşümünde bir iki defa elektriği kesti. Neyse bir hafta sonunda sayaç panosu işletme tarafından kontrol edilip mühürlenmeye gelince projede yok diye girişe taktığım Tip1 parafud'u kabul etmediler. Ben de ana sigortayı kapatıp gerekli tadilatı yaptıktan sonra ana sigortayı açmamla evin girişindeki panodaki bu cihazdan çat diye bir ses geldi. Baktım cihaz mevta olmuş. Yerinden söküp içini açtım ki bir çok parça patlamış. Buzdolabı gibi açık cihazların birden devreye girmesi ile olacak ki arıza yaptı diye düşündüm. Çünkü tesisatta herhangi bir sorun yoktu. Cihazı Amazon'dan almıştım, bir senelik garantisi içinde satıcıya bildirdim dönüş yapmadı. Öylece duruyor. Görselleri altta.
Ekli dosyayı görüntüle 103710
Ekli dosyayı görüntüle 103711

Geçmiş olsun .
Şimdi hatırladım bir ara parafudr konusu vardı herhalde konuda bahsetmistiniz.

Kolay gelsin Sağlıcakla

Sıra dışı ölçüm testlerin mi etkileniyor diyorum .

Benim ( foto ) rölemde de
Tam anlayamadım .
Röle nötrü kesince
Tekrar nötrü bağlanınca normale hale getirince bazen görevini görmüyor bozuk gibi çıkış vermiyor .
( Korumaya alıyor gibi bazen çıkış vermiyor )
Röleden tık sesi gelmiyor çıkış vermiyor .
Ölçümde değer yok .

Bu rölede
( HERHALDE normal çalışma ilk devreye girme zamanını röle ayarlarından reset atar gibi zamanın ayarını değişmek sorunu gideriyor .
İlk devreye alma sn zamanı değiştirmek .

Şimdilik rölenin sorunu yok . ( düzeltildi )

Röle önüne faz ve nötrü beraber kesen siğorta konulmalı .

Kolay gelsin Sağlıcakla....

Son düzenleme:
Satıcıya sorduğumda nötr kesme yapmıyor dedi, daha detaylı cevap alabilmek için çektiğim video'yu gönderdim ama dönmedi.

Sıra dışı ölçüm testlerin mi etkileniyor diyorum .

Benim ( foto ) rölemde de
Tam anlayamadım .
Röle nötrü kesince
Tekrar nötrü bağlanınca normale hale getirince bazen görevini görmüyor bozuk gibi çıkış vermiyor .
( Korumaya alıyor gibi bazen çıkış vermiyor )
Röleden tık sesi gelmiyor çıkış vermiyor .
Ölçümde değer yok .

Bu rölede
( HERHALDE normal çalışma ilk devreye girme zamanını röle ayarlarından reset atar gibi zamanın ayarını değişmek sorunu gideriyor .
İlk devreye alma sn zamanı değiştirmek .

Şimdilik rölenin sorunu yok . ( düzeltildi )

Röle önüne faz ve nötrü beraber kesen siğorta konulmalı .

Kolay gelsin Sağlıcakla....
Bu nedenle testinize katkı sağlayamadım:/ Firmaya tekrar hatırlatacağım dönüş olur ise paylaşırım mutlaka.

Elektrikçi çağırdım ve panonun son hali aşağıdaki gibi oldu. Elektrikçi usta her ne kadar pek de gerekli değilmiş bunlar desede olduğundan biraz daha iyi bir hale geldiğini düşünüyorum.

not: herbir hat için ayrı sigorta, nötr ayrılması gibi işler biraz sonraya kaldı.

1702926685280.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri