Ev Sigorta Kutusu Isınma Sorunsalı

2 3 puntoda bir ya bu hatta bağlı sigorta (16 yada 25) yada kaçak akım nadirden de sayaç sonrası sigorta attığını biliyorum. Ben biraz araştırdığımda bu cihaz için C tip kullanılması gerektiğini okumuştum. Lakin dediğim gibi toplasan 20 pil anca punta yapmışımdır.
konuyu açtığım gün tüm vidaları kontrol ettim gevşeklik yoktu.
siz yazınca tekrar açıp yakından kontrol ettim. sigorta kaçak akım rölesi klemenslerinde kararma vs yok. sanki zamanında o çizdiğiniz yere vidalama yapılmış ve vida nötre temas etmiş. elektrik bandında aşınma /delinme gördüm.
Sanırım çözümü dediğiniz gibi U klemens yada bara. zaten elektrik prizi alacaktım sigortadan. elektrikçi çağırıp kontrol ettirmek en sağlıklısı. müsait zamanda daha geniş bir kutu ve daha korunaklı bir tertibat taktırmaya karar verdim.

Vida temasından olmaz , nötürün vidaya teması durumunda vidada nötr olmuş olur . ( sorun olmaz )
Plastik kutu zaten .
Faz kablosu ile temas olursa ( kısa devre )

B tipi 16 amperden yüksek siğorta takmayın ( prizler için )
B tipi 10 amperden yüksek siğorta takmayın ( aydınlatmalar için )

Çamaşır makinası üstüne kurutma makinası aldım. ikisi aynı prizden 3x2,5 kablo ile besleniyor lakin aynı anda çalıştırmıyorum. 2 ay oldu.
Hayırlı olsun .
aynı anda çalıştırmıyorum ( doğrusunu yapıyorsunuz. )
Prizde fişlerini üzerinde bırakmassanız daha iyi olur .

Siğortalara iki linye diyor görüyorum bu gibi siğortalar fazlaştırma yapılırsa iyi olur .
Bir kendiniz tesisatı projelendirin hangi siğorta linyesi nereyi kontrol ediyor bilmenizde yarar vardır .

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Vida temasından olmaz , nötürün vidaya teması durumunda vidada nötr olmuş olur . ( sorun olmaz )
Plastik kutu zaten .
Faz kablosu ile temas olursa ( kısa devre )

B tipi 16 amperden yüksek siğorta takmayın ( prizler için )
B tipi 10 amperden yüksek siğorta takmayın ( aydınlatmalar için )

Çamaşır makinası üstüne kurutma makinası aldım. ikisi aynı prizden 3x2,5 kablo ile besleniyor lakin aynı anda çalıştırmıyorum. 2 ay oldu.
Hayırlı olsun .
aynı anda çalıştırmıyorum ( doğrusunu yapıyorsunuz. )
Prizde fişlerini üzerinde bırakmassanız daha iyi olur .

Siğortalara iki linye diyor görüyorum bu gibi siğortalar fazlaştırma yapılırsa iyi olur .
Bir kendiniz tesisatı projelendirin hangi siğorta linyesi nereyi kontrol ediyor bilmenizde yarar vardır .
sigorta kutusu kaçlık olmalı?

Sizin için en az 12 'li, benim tavsiyem 12+12 2 katlı 24 sigortalı olmalıdır. Nedenine gelince hem bütün linyeler ayrı sigorta, hem fırın, bulaşık mk., buz dolabı gibi bağımsız linyeler için kullanılan sigortalar, KAR ile beraber monofaze bir pano için 12'li ancak yetiyor. Ama ideal olan panoda KAR için tekrar kapama cihazı, aşırı gerilim koruma parafuduru, aşırı ve düşük gerilim koruma cihazı da bulunmalıdır. Trifaze pano içinde bunlara göre bir seçim yapılmalıdır.
Siz şimdi bu bahsettiklerimi takmasanız bile panoyu 24 lü yapın, gün gelir ilave bir şeyler takarsınız.

sigorta kutusu kaçlık olmalı?

Hesapla kısmı diyelim

Siğorta vidalarında kaç adet kablo var .

Üsteki kaçak akım rölesi yanı sanki her siğortta bir kablo gibi ( tam fotoda görünmüyor )
Alt kısımda 3 siğortada x 2 kablo sanki ( tam foto görünmüyor .) diğer siğortalar tek kablo gibi .

Böyle hesaplarsak kakr için 4 siğorta yeri + 3 = 7 ( üst ) yeri
Alt kısım 6 siğorta + 3 adet iki linye = 3 adet siğorta fazlalaştırma = 9 adet yeri .
Kakr öncesi ana siğorta takılırsa nerede ise ucu ucuna ( hesap doğru ise )

Daha fazla linye olabilir mi ? kontrol etmeniz ( siğorta vidalaraına bağlantı kablosu adet )

Sn . tknsyn arkadaşın dediği gibi
12 x 2 sıra = 24 lü

Extra güvenli siğorta kutusu için 24 lü bile yetmez .

Önemli olan burada daha önce yazdığım linyeler hangi priz ve aydınlatmalara gidiyor .
Tek linyeli siğortalarda tesbiti kolay olur
İki linyeli siğortalarda tek linyeye indirilip tesbit edilmesi gerekir . ( İşi bilen biri tarafından )
Siğortaların değişimi zamanı hanği linye nereyi kontrol edildiğin bilinmesi ve bu linyelerin numara verilmesi ile .

Tüm siğortalar B tipi
1.5 mm2 kabloya 10A duruma ( hesaplama ) göre 6A de olabilir .
2.5 mm2 kabloya 16A duruma ( hesaplama ) göre 10A de olabilir .

Trifaze tesisat olduğundan
Faz dengesi
Fazlara siğortaların dağılımlarının önemi .
Üstte 3 adet 10 amper siğorta var ( büyük ihtimalle aydınlatma )
Her faza bir adet 10A siğorta dağılımı
Dİğerleri 16 amper için
Örneğin : 1 . faz çamaşır 2. faz Bulaşık 3. Fırın gibi dağılımı

Siğorta B tipi ( 6kA olması iyidir ) .kaliteli marka ?
Faz dağılımı en az 4 mm2 kablo .
Kablo renklerine uyum.
Siğorta kutusu için kablolar uzun kısa gelebilir yerleştirme hesabı . ( yana sol sağ - yukarı aşağı ) yapılması .

Kolay Gelsin Sağlıcakla......

Son düzenleme:
Tekrardan merhaba. Tek tek sigortaları kapatarak nereyi etkilediğini not aldım. ilginç şekilde 2 adet b16 sigorta hiç bir yeri etkilemiyor, anlam veremedim açıkçası. şuan takılı olan sigorta kutusunda 2 Adet ray ver ve her ray ~ 9ADET alacak gibi

PANO.jpg

Tekrardan merhaba. Tek tek sigortaları kapatarak nereyi etkilediğini not aldım. ilginç şekilde 2 adet b16 sigorta hiç bir yeri etkilemiyor, anlam veremedim açıkçası. şuan takılı olan sigorta kutusunda 2 Adet ray ver ve her ray ~ 9ADET alacak gibi

Ekli dosyayı görüntüle 98272

2 adet b16 sigorta hiç bir yeri etkilemiyor,
Nereyi etkilyor bilinmesi yerinde olur .
Bu iki siğorta işler olsun siğorta kutusu hazırlığı .

12 adet siğorta + 4 adetlik yer trifaze kakr = 16 adet
Ana siğorta takılırsa iyi olur .
Fakat sayaç panosunda trifaze siğorta vardır 25A olmalı .

Faz dengesi hesabı yapılmalı .
Gün boyu çalışacak cihazlar fazlara paylaşım yapılmalı .
Çalışan cihazlar aynı fazda 25A geçmemeli .
Çamaşır mak - Bulaşık mak - Fırın aynı fazda olmamalı
Çalıştırmayın ama üçü bereber çalışırsada ise pek sorun çıkarmaz .
Faz1 16A / Faz2 16A / Faz3 16A
Sonuçta siğorta faz başına 25A
Dİğer cihazlar dahil edilmeden .

Kablolara numara verilmeli .

PANO.jpg
qqqqqqqqqqq.png

Son düzenleme:
2 adet b16 sigorta hiç bir yeri etkilemiyor,
Nereyi etkilyor bilinmesi yerinde olur .
Bu iki siğorta işler olsun siğorta kutusu hazırlığı .

12 adet siğorta + 4 adetlik yer trifaze kakr = 16 adet
Ana siğorta takılırsa iyi olur .
Fakat sayaç panosunda trifaze siğorta vardır 25A olmalı .

Faz dengesi hesabı yapılmalı .
Gün boyu çalışacak cihazlar fazlara paylaşım yapılmalı .
Çalışan cihazlar aynı fazda 25A geçmemeli .
Çamaşır mak - Bulaşık mak - Fırın aynı fazda olmamalı
Çalıştırmayın ama üçü bereber çalışırsada ise pek sorun çıkarmaz .
Faz1 16A / Faz2 16A / Faz3 16A
Sonuçta siğorta faz başına 25A
Dİğer cihazlar dahil edilmeden .

Kablolara numara verilmeli .

Ekli dosyayı görüntüle 98275Ekli dosyayı görüntüle 98274
Bina altındaki sayaçta Ana sigorta B32 3 lü sigortaymış. Bu durumda söylediğiniz üzere bir adet 25A trifaze sigorta daire içi panoya koymak gerek. Tadilat yapmışken 36 lık sigorta kutusu taktırmak yerinde olacak gibi. Aydınlatma dahil, tek linye - tek sigorta olur ise. 3 Ana sigorta + 4 kaçak akım + 6 aydınlatma + 10 priz linyesi (1 tanesi sigorta yanı priz dahil ). Toplamda 23lük sigorta kutusu , ileride Parafudr + kontaktor + gerilim koruma takılabilecek şekilde olması acısından 36 lık yeterli olur diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-05-24 at 08.35.31.jpeg
    WhatsApp Image 2023-05-24 at 08.35.31.jpeg
    78.6 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Bina altındaki sayaçta Ana sigorta B32 3 lü sigortaymış. Bu durumda söylediğiniz üzere bir adet 25A trifaze sigorta daire içi panoya koymak gerek. Tadilat yapmışken 36 lık sigorta kutusu taktırmak yerinde olacak gibi. Aydınlatma dahil, tek linye - tek sigorta olur ise. 3 Ana sigorta + 4 kaçak akım + 6 aydınlatma + 10 priz linyesi (1 tanesi sigorta yanı priz dahil ). Toplamda 23lük sigorta kutusu , ileride parafudr + kontaktor + gerilim koruma takılabilecek şekilde olması acısından 36 lık yeterli olur diye düşünüyorum.

Eksik yazılar yazmış olabilirim ve okunaklı olmayabilir .
Arkadaşların yorumları ile tamamlaması .

ileride parafudr + kontaktor + gerilim koruma takılabilecek şekilde olması acısından 36 lık yeterli olur diye düşünüyorum.
İleriyi düşünmenin mantığı . Zararı yok .

Bu tip güvenli siğorta kutusu işi siğorta kutusundaki parafudrla bitmiyor .
Topraklama şartları
Parafudr tipleri . özellikleri vs gibi
Sayaç panosuna parafudr + özel siğortalar + vs gibi
Tv anten ( uydu ) , modem ( özel parafudr )
En son ürün priz koruma cihazlar ( kaliteli )

Gerilim koruma : Voltaj sorununuz varmı ?
Kaçak akım rölesi atması ?

Düşüncem
32 amper siğorta takılmış ( ana siğorta )
32 Siğorta bu zaman kadar atmamıştır düşüncesindeyim .
Az çok kısmını bilmiyorum
25A 30mA Kakr ( siğorta görevi görmez ) kontakları 25A kadar dayanır .
Sonuç : 25A siğorta sorun yaşatacağı sanmam kablo kesitide uygundur sanırım .
Takılabilir .

Siğorta kutusundaki siğortaların fazlara dağılımı ve kulllanılan ürünleri amper toplamları .
Her faz için 25A
Örneğin fazda toplam ürün 25 amperi geçmemesi gerekir .
( Siğorta kutusu 25A Ana siğorta )
Sayaç panosundaki 32A siğortanın üzerinde kalmasının zararı yok .

Diğer çözüm : ana hat kablosunun kesiti uyğunsa sistem hesaplaması uygunsa
Sayaç panosundaki 32A siğorta kalacak 25A kaçak akım rölesi daire içine siğorta kutusuna 32A kaçak akım rölesi ( tipi ) değişimi .

Arkadaşların yorumları ile

Videonun tamamını izlemeniz .

5.Adım

Kaçak akım koruma anahtarı seçimi için 5. Adım ise Nominal akım değeri (In) uygun Kaçak Akım Rölesi Seçimidir.
Kaçak akım koruma röleleri herhangi bir termik veya manyetik koruma yapmazlar.
Ancak nominal olarak üzerinden akacak olan akıma göre seçilmelidir.
Kendinden önceki devre kesicinin izin verdiği nominal akımı taşıyabilecek kapasitede seçilmelidir.
Bir başka ifade ile kendinden önceki devre kesici ile en az aynı nominal akım değerine sahip olmalıdır.
Hatta kaçak akım koruma anahtarının nominal akım değeri sigortanın üstünde tercih edilebilir şöyle ki 32A bir sigortanın olduğu hatta 40A kaçak akım koruma anahtarı koymanın hiçbir zararı yoktur.
32A bir sigortanın olduğu hatta 25A kaçak akım koruma anahtarı konmaz..

Son düzenleme:
Sorunun kaynağı sanırım bulundu, apartmandaki 6 kat üste bir dairede baraya bağlı nötr gevşeklik yüzünden yanmış. Allahtan erken farketmişler. Bir kaç dairede de bendeki tarz kutu yanıkları mevcutmuş

Sorunun kaynağı sanırım bulundu, apartmandaki 6 kat üste bir dairede baraya bağlı nötr gevşeklik yüzünden yanmış. Allahtan erken farketmişler. Bir kaç dairede de bendeki tarz kutu yanıkları mevcutmuş

Geçmiş olsun .

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri