Ev Sigorta Kutusu Isınma Sorunsalı

Mtalgan

Üye
Merhaba;
Bugün sigorta klemenslerini kontrol etmek /sıkılaştırma için sigorta kutusunu açmak istedim. dış kutuda sigara basılmış gibi bir yer farkettim. içini açtığımda kapak vidasının içe girdiği yerde de bir erime gördüm. Buraya temas eden sadece nötrlerin birleştiği kablolar var.

Daha önceden sigortadan 2x0,75 kablo ile pronet güvenlik sistemi için elektrik hattı alınmış. Bu erime tahminim o zamandan oluşmuştur. 6 yıldır dairede ben kalıyorum. Bu konuda yapmam/yaptırmam gereken bir şey var mı?

Not: 2 3 aydır bina topraklama kablosunun çalındığını yönetim söylüyor.du, lakin kaçak akım rölesi sorunsuz çaılşııyor.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-05-20 at 10.51.34.jpeg
    WhatsApp Image 2023-05-20 at 10.51.34.jpeg
    239.4 KB · Görüntüleme: 47
  • WhatsApp Image 2023-05-20 at 10.51.23.jpeg
    WhatsApp Image 2023-05-20 at 10.51.23.jpeg
    125.6 KB · Görüntüleme: 45
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
yani güzel insan sen benim bir arabam var diyorsun, ama el freni çalışmıyor sanırım bir yerinden kopmuş filan ama ben bu aracı hala kullanıyorum ve sorun olur mu diye soruyorsun. @sami inci ustamızın da dediği gibi iyi bir elektrikçiye ihtiyacınız var.

teşekkürler , iyi bir elektrikçi bulmak arıza bulmaktan kolaydır umarım :)

Elektrikciye baş vurmanızda fayda vardır .

Öncelikle yeni geniş siğorta kutusu alımı ( ? siğorta hesaplama ? )
Bir siğortada iki linye hattı varsa veya daha fazla linye hattı varsa durumunda siğorta fazlalaştırma .
Hali ile siğorta kutusuda büyüyecek .
Siğortada kutusunun kablo boşluklarını unutmamak gerek . ( + ilave yer ) sarma kablolar .
Nötr topraklama klemensi ( barası ) kullanımı .
Renk koduna göre siğorta kutusunu düzenlenmesi .
3 fazlı sistem olduğundan faz dengesi hesabı ile siğorta bağlantıları .
B tipi + 6 kA siğorta + amper ? + kaliteli marka vs gibi .

İleri düzey korumalı siğorta kutusu için . ( ilave koruma ürünleri )

Not: 2 3 aydır bina topraklama kablosunun çalındığını yönetim söylüyor.du, lakin kaçak akım rölesi sorunsuz çaılşııyor.

Son düzenleme:
Merhaba Arkaplan' ın izah ettiği şekilde mükemmel olur. Ama en azından arızanız nötr ekinin gevşek olmasıdır. Yapabiliyorsanız kendiniz, değilse bir elektrikçiye nötr kablolarını uygun bir klemens ile yaptırmanızdır. Biliyorsunuzdur elektrik gevşekliği sevmez.

Merhaba;
Bugün sigorta klemenslerini kontrol etmek /sıkılaştırma için sigorta kutusunu açmak istedim. dış kutuda sigara basılmış gibi bir yer farkettim. içini açtığımda kapak vidasının içe girdiği yerde de bir erime gördüm. Buraya temas eden sadece nötrlerin birleştiği kablolar var.

Daha önceden sigortadan 2x0,75 kablo ile pronet güvenlik sistemi için elektrik hattı alınmış. Bu erime tahminim o zamandan oluşmuştur. 6 yıldır dairede ben kalıyorum. Bu konuda yapmam/yaptırmam gereken bir şey var mı?

6 yıldır hiç siğorta kutusunu açmadınızmı ?
Açmamışsanız öncesi bu olay olmasın diyeceğim ama ( her ay hiç olmassa kaçak akım rölesi test butonu ile )
B tipi soldan ikinci yeni tip siğorta ne zaman takıldı ?
Sizden önce ise o zaman delik meydana gelmiş olabilir .

Her ihtimale karşı elektrikciye kontrol ettirmek gerekir .
Nötrde sorun olursa 3 fazlı sistemden dolayı cihazlarınızda bozulmalar durumu ?

6 yıldır hiç siğorta kutusunu açmadınızmı ?
Açmamışsanız öncesi bu olay olmasın diyeceğim ama ( her ay hiç olmassa kaçak akım rölesi test butonu ile )
B tipi soldan ikinci yeni tip siğorta ne zaman takıldı ?
Sizden önce ise o zaman delik meydana gelmiş olabilir .

Her ihtimale karşı elektrikciye kontrol ettirmek gerekir .
Nötrde sorun olursa 3 fazlı sistemden dolayı cihazlarınızda bozulmalar durumu ?

Elektrik benim alanım değil mümkün olduğunca kurcalamıyorum. Aylık olmasa da 2 -3 ayda bir test düğmesini kontrol ediyorum. Bu bahsettiğim erime altta kalıyor. sigorta kutusu bana göre yüksekte . dolayısıyla gözden kaçmıştır diye düşünüyorum. eve çıktığımdan beri yapılan değişiklikler ne diye düşündüm.
1)Çamaşır makinası üstüne kurutma makinası aldım. ikisi aynı prizden 3x2,5 kablo ile besleniyor lakin aynı anda çalıştırmıyorum. 2 ay oldu.
2) PC ve derin derin dondurucu aynı prizden besleniyor. yaklaşık 4 senedir bu şekilde.
3) 3 4 ayda bir lazım oldukca pil punta makinası kullanıyorum. Kullandığım hat direk tek prize geliyor ve o 25A lik sigorta o hatta bağlı. priz boşta arada fön makinası takılıyor.

Siz sorunca aklıma geldi. yaklaşık 2-3 sene önce 25 B lik sigortayı ben pil punta makinası için takmıştım. o zaman erime var mıydı hatırlamıyorum açıkcası.
Elektrikciye baş vurmanızda fayda vardır .

Öncelikle yeni geniş siğorta kutusu alımı ( ? siğorta hesaplama ? )
Bir siğortada iki linye hattı varsa veya daha fazla linye hattı varsa durumunda siğorta fazlalaştırma .
Hali ile siğorta kutusuda büyüyecek .
Siğortada kutusunun kablo boşluklarını unutmamak gerek . ( + ilave yer ) sarma kablolar .
Nötr topraklama klemensi ( barası ) kullanımı .
Renk koduna göre siğorta kutusunu düzenlenmesi .
3 fazlı sistem olduğundan faz dengesi hesabı ile siğorta bağlantıları .
B tipi + 6 kA siğorta + amper ? + kaliteli marka vs gibi .

İleri düzey korumalı siğorta kutusu için . ( ilave koruma ürünleri )

Sigorta kutusu genişletmek güzel bir seçenek olur lakin nasıl yapılır ne kadar sürer hiç bir fikrim yok. Duvar kırılması yeni kutu takılması falan epey zahmetli bir iş gibi geldi bana. aynı gün içerisinde elektriği tekrar bağlanabilirse yaptırayım . en azından ileride daha güvenli bir tertibat için yer açılmış olur. usta tvde o videoyu izlemiştim. kutu dar olduğu için vazgeçmiştim. Pazartesi bir elektrikçiyle konuşayım yönlendirecektir mutlaka.

U klemens yada bara arasında tavsiyeniz ne olur? bunlar neye göre seçiliyor?
karşı komşunun sigorta kutusunada baktım aydınlatma için siemens 3xb10 priz vs için 6 adet b16 takılı.

ayrıca merak ettiğim konu sigortalar ve kaçak akım röleleri için bir değiştirme ömrü var mı?

Son düzenleme:
Elektrik benim alanım değil mümkün olduğunca kurcalamıyorum. Aylık olmasa da 2 -3 ayda bir test düğmesini kontrol ediyorum. Bu bahsettiğim erime altta kalıyor. sigorta kutusu bana göre yüksekte . dolayısıyla gözden kaçmıştır diye düşünüyorum. eve çıktığımdan beri yapılan değişiklikler ne diye düşündüm.
1)Çamaşır makinası üstüne kurutma makinası aldım. ikisi aynı prizden 3x2,5 kablo ile besleniyor lakin aynı anda çalıştırmıyorum. 2 ay oldu.
2) PC ve derin derin dondurucu aynı prizden besleniyor. yaklaşık 4 senedir bu şekilde.
3) 3 4 ayda bir lazım oldukca pil punta makinası kullanıyorum. Kullandığım hat direk tek prize geliyor ve o 25A lik sigorta o hatta bağlı. priz boşta arada fön makinası takılıyor.

Siz sorunca aklıma geldi. yaklaşık 2-3 sene önce 25 B lik sigortayı ben pil punta makinası için takmıştım. o zaman erime var mıydı hatırlamıyorum açıkcası.

6 yıl öncesi oturana sormanız .

25 B lik sigortayı ben pil punta makinası için takmıştım.
Bu kısma denk geliyor sayılır .
Ateş attırmıştır siğorta kutusunu delmiş olabilir .
25A siğorta atma sorunu yaşandımı ?

2.5 mm2 kablo priz hattı olur .
Kablo 16A yük taşır hadi kablo mesafe yakın 20 A diyelim
25A siğorta 2.5mm2 kabloya fazla gelebilir siğorta atmaz , kabloyu eritebilir
Siğorta vidası iyi sıkışmamış ise ark yapar . ( en zayıf yerden )
Priz ve fiş yerinde kararma , yanma olabilir ( extra görünmeyen kısım ) kontrolu yapılmalı .

Pil punta makinası anlık güç . ( Kaç amper çekiyor pensampermetre ile kontrolu )
Bu 25A B tipi siğortayı 16A indirin ( değiştirmeniz .)
Priz fişlerde 16A kadar dayanır . ( ürünün üzerinde yazar )

Gördüğüm ip ucu diyelim sanki daha önce olmuş gibi duruyor .
Vida tutacak yerde kararmış . ( foto ) kırmızı ile işaretlenmiş yer .
Daha önce yanlış montaj yapılmış kısa devre patlamış olmuş olabilir .

WhatsApp Image 2023-05-20 at 10.51.34 (2).jpeg

Son düzenleme:
rsanız kendiniz, değilse bir elektrikçiye nötr kablolarını uygun

6 yıl öncesi oturana sormanız .

25 B lik sigortayı ben pil punta makinası için takmıştım.
Bu kısma denk geliyor sayılır .
Ateş attırmıştır siğorta kutusunu delmiş olabilir .
25A siğorta atma sorunu yaşandımı ?

2.5 mm2 kablo priz hattı olur .
Kablo 16A yük taşır hadi kablo mesafe yakın 20 A diyelim
25A siğorta 2.5mm2 kabloya fazla gelebilir siğorta atmaz , kabloyu eritebilir
Siğorta vidası iyi sıkışmamış ise ark yapar . ( en zayıf yerden )
Priz ve fiş yerinde kararma , yanma olabilir ( extra görünmeyen kısım ) kontrolu yapılmalı .

Pil punta makinası anlık güç . ( Kaç amper çekiyor pensampermetre ile kontrolu )
Bu 25A B tipi siğortayı 16A indirin ( değiştirmeniz .)
Priz fişlerde 16A kadar dayanır . ( ürünün üzerinde yazar )

Gördüğüm ip ucu diyelim sanki daha önce olmuş gibi duruyor .
Vida tutacak yerde kararmış . ( foto ) kırmızı ile işaretlenmiş yer .
Daha önce yanlış montaj yapılmış kısa devre patlamış olmuş olabilir .

Ekli dosyayı görüntüle 98254
2 3 puntoda bir ya bu hatta bağlı sigorta (16 yada 25) yada kaçak akım nadirden de sayaç sonrası sigorta attığını biliyorum. Ben biraz araştırdığımda bu cihaz için C tip kullanılması gerektiğini okumuştum. Lakin dediğim gibi toplasan 20 pil anca punta yapmışımdır.
konuyu açtığım gün tüm vidaları kontrol ettim gevşeklik yoktu.
siz yazınca tekrar açıp yakından kontrol ettim. sigorta kaçak akım rölesi klemenslerinde kararma vs yok. sanki zamanında o çizdiğiniz yere vidalama yapılmış ve vida nötre temas etmiş. elektrik bandında aşınma /delinme gördüm.
Sanırım çözümü dediğiniz gibi U klemens yada bara. zaten elektrik prizi alacaktım sigortadan. elektrikçi çağırıp kontrol ettirmek en sağlıklısı. müsait zamanda daha geniş bir kutu ve daha korunaklı bir tertibat taktırmaya karar verdim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri