Sayaç Girişi Sigorta Değişimi

taşımasu

Üye
Mustakil koy evinde direkten gelen kablo ilk başta kaçak akım rölesine ondan sonra sayaca girip sigorta kutusundan tüm eve dağılıyor ve sayaç girişi kacak akim koruma rolesi test ile acma yapmiyor!
Soru: Sayaç girisindeki roleyi degistirmesi gereken bir elektrikci midir yoksa hem sayac oncesi hem aktif hat oldugu icin dagitim sirketi midir ?
a) dagitim sirketi ise sigortayi biz mi temin ediyoruz ?
Soru2: dusuncem once notr kesmeli otomata ardindan kacak akim rolesine girip sayaca gitmeli dogru bir fikir mi ?
a) otomat kisa devre kesme akimi (ka) kaç olmali ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Tüm tesisat ile ilğili fotoları görsek daha iyi olurdu !!! .

Tüm tesisat ile ilğili fotoları görsek daha iyi olurdu !!! .
Gecince fotograf atayim hocam, kablo kesitleri gayet iyi ancak daire ici dagitim panosundaki sigortalarin tamami c tipi :( hatta bozulan c25 sigortayi sokup c63 takmislar ve renk kodlari hatali

Fotolar iş güvenlik önemleri anılıp kablolar gözükür hali olursa
Arkadaşların yorumları beklemeniz .

sayaç girişi kacak akim koruma rolesi test ile acma yapmiyor!
Testti nasıl yaptınız ( test butonundanmı ? ) yoksa ?
Foto istemenin sebebi ürünlerin özellikleri ve tesisatı kısmende olsa anlamak .
300mA - 30mA kaçak akım rölesi takılmış .

Soru: Sayaç girisindeki roleyi degistirmesi gereken bir elektrikci midir yoksa hem sayac oncesi hem aktif hat oldugu icin dagitim sirketi midir ?

Sayaç öncesi olduğundan 300mA kaçak akım ( yangın ) rölesi olması gerekir .
Sayaç öncesi olduğunda dağıtım firması ile görüşmeniz resmi bildirim ile ( mühürlü kısım )
Mühür bozma ( fekki ) suçu cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz .

Yeni ürün kaçak akım rölesi alınır .
Bildirim ( resmi ) yapılır elektrkci değiştirir diyeceğim ama ( bence yetkisi olmaması gerekir ) burası Türkiye bazı dağıtım firmaları taşaronlara havale edilyor gerçekten resmi mi bilmiyorum ?
ve sonrası mühürleme yapılır .
veya ürün alınır dağıtım firması değiştirmi bilmiyorum değiştirmesi gerekir . ( sayaç öncesi olduğundan )

Daha önce biri anlattı Ankarada kofre siğortası atmış taşaron firma yapacak demişler aklım almadı ama .

Abone tedarik eder ,

Soru2: dusuncem once notr kesmeli otomata ardindan kacak akim rolesine girip sayaca gitmeli dogru bir fikir mi ?

Öncesi siğorta takılmasını zararı yoktur yararı vardır .
30 mA kaçak akım rölesi sayaç sonrası daire siğorta kutusuna takılır önüne siğorta .

Özellikle 5 adım videoyu izlemeniz kakr ve siğorta arasındaki ilişki şartları bilğilendirilmesi .
Vİdeonun tamanını izlemeniz .

Ana siğortanın 10kA olması
Daire içi siğorların 6kA olması

bozulan c25 sigortayi sokup c63 takmislar
C 63A takılmaz fazla amper .
B tipi ( tümü ) siiğorta kutusu

Kolay Gelsin , Sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
Mustakil koy evinde direkten gelen kablo ilk başta kaçak akım rölesine ondan sonra sayaca girip sigorta kutusundan tüm eve dağılıyor ve sayaç girişi kacak akim koruma rolesi test ile acma yapmiyor!
1- Mühür kırma durumu yok ise elektrikçi yapabilir fakat mühür açma durumu var ise dağıtım şirketi yapması gerekmektedir. Keza mühür kırılırsa tespit durumunda kaçak kullanıma tabii tutulursunuz.
2- Sayaç girişlerindeki kısa devre akımı minyatür devre kesicilerdr 10kA olmalıdır. Daire tevzi panosunda bu değer 6kA olmalıdır. Priz ve aydınlatma minyatür devre kesici kısa devre kesme kapasitesi 3kA olmalıdır.

İlk başta DAİMA,SİGORTA !

1- Mühür kırma durumu yok ise elektrikçi yapabilir fakat mühür açma durumu var ise dağıtım şirketi yapması gerekmektedir. Keza mühür kırılırsa tespit durumunda kaçak kullanıma tabii tutulursunuz.
2- Sayaç girişlerindeki kısa devre akımı minyatür devre kesicilerdr 10kA olmalıdır. Daire tevzi panosunda bu değer 6kA olmalıdır. Priz ve aydınlatma minyatür devre kesici kısa devre kesme kapasitesi 3kA olmalıdır.
Muhur kirma durumu olmayacak ancak sigorta degisimi sirasinda direkten geldigi icin hat aktif durumda olacak.

Muhur kirma durumu olmayacak ancak sigorta degisimi sirasinda direkten geldigi icin hat aktif durumda olacak.

Sayaç panosu fotosu ( kar + siğorta görünür ) olsaydı daha iyi değerlendirilmesi ( yorum )

Fotoda sayaç bilğilerinin kapatılması . ( altta foto gibi ) mühür , kişisel bilğiler .

Bu yer mühürlü olması gerekir .
Mühür daha önce bozulmuş sonra mühürlenmemiş . ( Kaçak akım rölesi + siğorta ve sayaç )
veya
Kapak yok veya diğer bir durum .
Dağıtım şirketi elemanler mühürleme yapmıştır sadece sayaç bağlantıları mühürlemiştir .
Yanlış bir mühürleme uygulamasıdır ( kaçak alınabilecek durumdadır )
Kaçak akım rölesi + siğorta ve sayaç içinde hepsi mühürlü olması gerekir .

Sorun yoksa iş güvenlik tedbirleri alınıp değiştirilme yolu .

images (2).jpg

Merhaba, Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği ne göre, kolon devrelerine 10 kA, Linyelere 3 kA kesme kapasiteli sigortalar konulmalıdır. 6 kA değeri yönetmelikte yoktur. (yeni bir düzenleme varsa bilmiyorum).
Kendi kanaatime görede 3 kA linyeler için gayet yeterlidir. Trafoya çok yakın abonelerde bile beklenen kısa devre 1,5 kA geçmemektedir. Tabi ki 6 kA kullanmanın maliyetten başka bir sakıncası yoktur.
1684677519430.png

Sayaç panosu fotosu ( kar + siğorta görünür ) olsaydı daha iyi değerlendirilmesi ( yorum )

Fotoda sayaç bilğilerinin kapatılması . ( altta foto gibi ) mühür , kişisel bilğiler .

Bu yer mühürlü olması gerekir .
Mühür daha önce bozulmuş sonra mühürlenmemiş . ( Kaçak akım rölesi + siğorta ve sayaç )
veya
Kapak yok veya diğer bir durum .
Dağıtım şirketi elemanler mühürleme yapmıştır sadece sayaç bağlantıları mühürlemiştir .
Yanlış bir mühürleme uygulamasıdır ( kaçak alınabilecek durumdadır )
Kaçak akım rölesi + siğorta ve sayaç içinde hepsi mühürlü olması gerekir .

Sorun yoksa iş güvenlik tedbirleri alınıp değiştirilme yolu .

Ekli dosyayı görüntüle 98259

Pano durumu bu sekilde, daire ici dagitim panosunun kapagini köy dışına gittigim icin suan sokemiyorum. Goruldugu uzere direkten gelen kablo ilk olarak 40a 30ma kakr a giriyor ve ardindan dagiliyor, cogu yerlerde renk kodlarina dikkat edilmemis, topraklama hattıda fotograflarda goruluyor. Butun sigortalarin c tipi olmasi ayri bir muamma priz hattina bagli sigortanin 63a olmasi ayri konu. Kakr role test tusu ile ortalama 10 kere basimda 2-3 kere acma yapiyor.

Ekli dosyalar

• 20230521_180750.jpg
    20230521_180750.jpg
    393.2 KB · Görüntüleme: 49
  • 20230521_121430.jpg
    20230521_121430.jpg
    203.3 KB · Görüntüleme: 38

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956