Yeniden düzenlenen (soru ve cevaplarla kompanzasyon ve harmonik eğitimi bilgileri)

Estağfurullah. Meslek lisesine başladığımda 13 yaşındaydım. Babamda Emekli Elektrik öğretmeni.
Hayatımız bu işlerin içinde geçti. Hani yanımda eşşek dolaştırsaydım o bile sadece görüp duyduklarıyla çırak olmuştu şimdi :)
Antiparantez öğrenmenin sonu yok bilmediklerimiz her zaman bildiklerimizden fazladır her insan o şekilde bu dünyadan göç eder zaten.
Kendi is yerimi actigim gun ilk isim yeni mezun bir elektrik muhendisi ni yanima cirak olarak almak olacak. Ben cektim yeni nesiller cekmesin. 2 bilgi öğrenmek icin kendimizi parcaliyoruz ve boyle platformlardan baska dogru duzgun ogrenecegimiz bir uer yok. Tamam saha da deneme yamulmayla ogreniyor insan ama dogruyu bilmedikce deneme yamulmalar bitmiyor

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Basittir doğrudur abi ben bunu denemek istedim komp. güç kablo uzunluğu yetişmedi belki daha sonra denerim.
Nasıl oluyorda bir bütün barada kompanzasyon güç kablo bağlantısının hemen bilmem bir milim yukarsında end. reaktif düzelir aynı şekildi hemen aşağsında end. reaktif enerji oluşuyor.
Varsa bu konuyla ilgili belge doc paylaşırsanız seviniriz.

VvVLrB.jpg

Endüktif yüklerde akım gerilimden geri fazdadır, kapasitifte tam tersidir. Bu nedenle endüktif reaktif kapasitif reaktif güçle Vektörel olarak yok ettiği belirtilir aslında tüm olay faz farkının düzeltilmesinden ibarettir. Endüktif reaktifle kapasitif reaktif nerde bir araya gelirse orada birbirinin etkisini yok eder teknik tabirle fazfarkı kapatılmış olur.
Bu anlattıklarımı iyice kafanıza yerleştirdiğinizde bahsettiğim yanlış bağlantı sonucunda röle tüm kondansatörleri devreye aldığı halde cosfi'nin end 0,7 yani yükün devreye girdiği andaki değerde olduğunu ve kademeler devreye girdikçe neden değişmediğini anlayacaksınız.

VvVLrB.jpg

Endüktif yüklerde akım gerilimden geri fazdadır, kapasitifte tam tersidir. Bu nedenle endüktif reaktif kapasitif reaktif güçle Vektörel olarak yok ettiği belirtilir aslında tüm olay faz farkının düzeltilmesinden ibarettir. Endüktif reaktifle kapasitif reaktif nerde bir araya gelirse orada birbirinin etkisini yok eder teknik tabirle fazfarkı kapatılmış olur.
Bu anlattıklarımı iyice kafanıza yerleştirdiğinizde bahsettiğim yanlış bağlantı sonucunda röle tüm kondansatörleri devreye aldığı halde cosfi'nin end 0,7 yani yükün devreye girdiği andaki değerde olduğunu ve kademeler devreye girdikçe neden değişmediğini anlayacaksınız.
kondansatör gerilimi komple baranın end. reaktif enerjisini kaldırmıyor, sadece bağlandığı noktadan Şebeke tarafına doğru faz farkını kapatıyor

kondansatör gerilimi komple baranın end. reaktif enerjisini kaldırmıyor, sadece bağlandığı noktadan şebeke tarafına doğru faz farkını kapatıyor

Kondansatör gerilimi demeyelim ona kapasitif reaktif güç diyelim, ana barada endüktif reaktif güçle buluşuyor ve bu noktadan itibaren şebeke tarafında faz farkı kapanıyor. Bu nedenle yalnız aktif güç çekilmiş oluyor. Bu işin teorisi XL=XC durumu rezonans durumu olduğundan uygulamada aktif akım bileşeni yanında minik endüktif akım bileşeni olur. Kapasitif eksene geçme durumu aşırı kompanzasyon olunca da anahatta aktif akım bileşeni yanında kapasitif akım bileşenide olur.

Kompanzasyonu karmaşıklaştıran olay değişken fonksiyonların çok olmasıdır. Tek hat şemasından örnekler vereyim;
1- Münferit kompanzasyon ile motor sargılarından doğan endüktif reaktif güç ve bunun etkisiyle oluşan geri faz açısı kapatılır. Motor sadece aktif güç çeker, yalnız çekilen aktif akım ve kablo endüktansından dolayı minik reaktif güç çekilmesine neden olur.
2- Münferit kompanzasyon yapılamayan yük grubunda aktif ve endüktif reaktif güç çekilir.
3- Ana barada toplanan tüm endüktif reaktif gücü (Faz farkını) akım trafosu röleye iletir. Röle ihtiyacı belirler ve kondansatör devreye alır. Böylelikle kompanzasyonun Alçak gerilimi ayağı işi ana barada bitmiş olur.
4- İş bittimi hayır trafodan aktif akımlar çekilmesini sağladık ama birde karşımıza trafo sargılarının endüktansı çıktı. Bundan doğan faz farkını kapatmak içinde sabit kondansatör bağladık. Başarılı olabildik mi? değişken yüklerde tek sabit kondansatörle başarılı olmak mümkün değil. Çünkü Trafo sargılarından doğan Endüktif reaktif güç çekilen akıma bağlı. işte bu sorunun çözümü için kontaklı ampermetre kullanmalı yük akım arttıkça ilave kondansatör devreye girilmesi sağlanmalıdır.
5- İşimiz bitti mi ? Hayır şimdide karşımıza uzun hatların kapasitif etkisi çıktı :)

İşte bu yüzden Ölçümü YG'den olan sistemlerde Reaktif Güç kontrol rölesi akım bilgisini ölçü hücresindeki akım trafosundan almalı diyoruz. Böylelikle toplamda ne varsa görüp olayı bir çırıpıda bitirebilmek için.

Bilmem anlatabildim mi ?

Kompanzasyonu karmaşıklaştıran olay değişken fonksiyonların çok olmasıdır. Tek hat şemasından örnekler vereyim;
1- Münferit kompanzasyon ile motor sargılarından doğan endüktif reaktif güç ve bunun etkisiyle oluşan geri faz açısı kapatılır. Motor sadece aktif güç çeker, yalnız çekilen aktif akım ve kablo endüktansından dolayı minik reaktif güç çekilmesine neden olur.
2- Münferit kompanzasyon yapılamayan yük grubunda aktif ve endüktif reaktif güç çekilir.
3- Ana barada toplanan tüm endüktif reaktif gücü (Faz farkını) akım trafosu röleye iletir. Röle ihtiyacı belirler ve kondansatör devreye alır. Böylelikle kompanzasyonun Alçak gerilimi ayağı işi ana barada bitmiş olur.
4- İş bittimi hayır trafodan aktif akımlar çekilmesini sağladık ama birde karşımıza trafo sargılarının endüktansı çıktı. Bundan doğan faz farkını kapatmak içinde sabit kondansatör bağladık. Başarılı olabildik mi? değişken yüklerde tek sabit kondansatörle başarılı olmak mümkün değil. Çünkü Trafo sargılarından doğan Endüktif reaktif güç çekilen akıma bağlı. işte bu sorunun çözümü için kontaklı ampermetre kullanmalı yük akım arttıkça ilave kondansatör devreye girilmesi sağlanmalıdır.
5- İşimiz bitti mi ? Hayır şimdide karşımıza uzun hatların kapasitif etkisi çıktı :)

İşte bu yüzden Ölçümü YG'den olan sistemlerde Reaktif Güç kontrol rölesi akım bilgisini ölçü hücresindeki akım trafosundan almalı diyoruz. Böylelikle toplamda ne varsa görüp olayı bir çırıpıda bitirebilmek için.

Bilmem anlatabildim mi ?
çok iyi anlattınız yukardaki benim tespitim (kendimce) doğru o zaman? Burda yön kaynağa doğru?

Ana bara için;
reaktif güçlerin buluşma noktası, reaktif güçlerin çakıştığı nokta, faz farkının kapandığı nokta v.b. tabirleri kullanılabilir.

Olayın kafanıza yerleşmesi ve unutmamanız için yüklerin bulunduğu kısmı bir gölet gibi düşünün ana hattan denize açılan bir kanal olduğunu hayal edin. Gölet suyunda bir kirlenme var ve siz onu boğazda temizliyorsunuz denize tertemiz su akıyor gibi..

Ana bara için;
reaktif güçlerin buluşma noktası, reaktif güçlerin çakıştığı nokta, faz farkının kapandığı nokta v.b. tabirleri kullanılabilir.

Olayın kafanıza yerleşmesi ve unutmamanız için yüklerin bulunduğu kısmı bir gölet gibi düşünün ana hattan denize açılan bir kanal olduğunu hayal edin. Gölet suyunda bir kirlenme var ve siz onu boğazda temizliyorsunuz denize tertemiz su akıyor gibi..
ben de bu şekilde olduğunu düşünüyordum ama tersini

ben de bu şekilde olduğunu düşünüyordum ama tersini

Tersi olduğunu idda edenler azınsanmayacak kadar fazla. İspatı çok basit. Al eline powermetreyi her noktada reaktif güçleri ölç gör diyorum. Hala körü körüne aksini idda edenler var. Zaten olaya faz farkının düzeltilmesi boyutunda baktığında mantıken ve elektriksel olarak bu şekilde olması gerektiği net bir şekilde anlaşılıyor.

Tersi olduğunu idda edenler azınsanmayacak kadar fazla. İspatı çok basit. Al eline powermetreyi her noktada reaktif güçleri ölç gör diyorum. Hala körü körüne aksini idda edenler var. Zaten olaya faz farkının düzeltilmesi boyutunda baktığında mantıken ve elektriksel olarak bu şekilde olması gerektiği net bir şekilde anlaşılıyor.
haklısınız olaya faz farkı açısından baktığımızda kaynağa yönelmemiz gerekir bu gölet hikayesiyle daha da açıklayıcı oldu, bunu daha önce böyle hiç düşünmemiştim, diğer türlü tersi olsaydı o zamanda tesisteki yüklere munferit kompanzasyon yapılmasına gerek kalmazdı sanırım

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,466
Son üye
Only Black

Yeni konular

Geri