Yeniden düzenlenen (soru ve cevaplarla kompanzasyon ve harmonik eğitimi bilgileri)

Nette yalan dolan bilgiler uçuşuyor şehir efsanesi tarzında. Yok Motorda mıknatıslanma akımı için endüktif reaktif gerekliymiş olmazsa motor dönmezmiş :)
Yahu faz farkını oluşturan zaten motorun endüktansı. Sen ona bir şey vermiyorsun. Yani sebep değil faz faz farkı kaçınılmaz sonuç. Münferit kompanzasyon yaparak endüktif reaktifi bağlantı noktasında yok ediyor yani faz farkını kapatıyoruz. Böylelikle motor besleme kablosundan (motor sargılarından kaynaklanan) endüktif reaktifi çekmemiş oluyoruz gerilim düşümümüz azalıyor. Münferit kompanzasyonun zaten amacı bu.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Nette yalan dolan bilgiler uçuşuyor şehir efsanesi tarzında. Yok Motorda mıknatıslanma akımı için endüktif reaktif gerekliymiş olmazsa motor dönmezmiş :)
Yahu faz farkını oluşturan zaten motorun endüktansı. Sen ona bir şey vermiyorsun. Yani sebep değil faz faz farkı kaçınılmaz sonuç. Münferit kompanzasyon yaparak endüktif reaktifi bağlantı noktasında yok ediyor yani faz farkını kapatıyoruz. Böylelikle motor besleme kablosundan (motor sargılarından kaynaklanan) endüktif reaktifi çekmemiş oluyoruz gerilim düşümümüz azalıyor. Münferit kompanzasyonun zaten amacı bu.
Hem motorun ic yapisini hem de konpanzasyonun amacini tek cumleyle ozetleyen muhtesem bir yazi

b)40Kw maksimum güç çeken bir tesis için kurulacak otomatik kompanzasyon tesisinde minumum ve en fazla kondansatör gücü kaç kvar olmalıdır ?
CEVAP: Trafo gücü 50 kva nın altında olduğu için TEDAŞ tarifesine göre endüktif ceza oranı %33, kapasitif ceza oranı %20 tir.Yönetmeliğe göre de cosFi=0,7 kabul edilmelidir. cosFi0,7=tg1,02 dir.Endüktif ceza oranı%33=tg0,33 demektir.
Kw=40 kw 1,02-0,33=0,69 kvar 0,69x40=27,6 kvar en az ……. 1,02+0,20=1,22 kvar 1,22x40=48,8kvar En fazle kondansatör gücü hesaplanır.
bu sorunuzda güç gereksimi 40 kw demiş. tedaş yönetmeliğine göre 50 in altına göre işlem yaptırmayı hedeflemissiniz.
ancak asagıdada dediğinize göre yönetmelik cosfi=0.7 kabul edilmeli.
40/0.7 =57 olacagından 50 kva nın üzerine göre değerlendirme yapılması gerekmiyor mu?

bu sorunuzda güç gereksimi 40 kw demiş. tedaş yönetmeliğine göre 50 in altına göre işlem yaptırmayı hedeflemissiniz.
ancak asagıdada dediğinize göre yönetmelik cosfi=0.7 kabul edilmeli.
40/0.7 =57 olacagından 50 kva nın üzerine göre değerlendirme yapılması gerekmiyor mu?

O cevapta hatalı ifade var ! Yönetmeliğe göre mevcut cosfi belirlenmez :)
Mevcut cosfi bir kabuldür ve tesisteki sargılı cihaz sayısına göre opsiyon konarak verilen bir değerdir. Kimse bütün yüklerin aktif reaktiflerini listeleyip toplam aktif bu toplam reaktif şu diye hesap yapıp cosfi belirlemez! bazı tesislerde binlerce yük ve yüzlerce proses vardır.
Kompanzasyonu kapattığımda cosfi:0,58 olan tesis gördüm şimdi burda 0,7 kabulüyle hesap yapsan ne olacak ? Projelendirdiğin Toplam kondansatör gücü yetersiz kalacak.
Olay budur arkadaş.

Son düzenleme:
Kimse bütün yüklerin aktif reaktiflerini listeleyip toplam aktif bu toplam reaktif şu diye hesap yapmaz bazı tesislerde binlerce yük ve yüzlerce proses vardır.
Komanzasyonu kaattığımda cosfi:0,58 olan tesis gördüm şimdi burda 0,7 kabulüyle hesap yapsan ne olacak ? Projelendirdiğin Toplam kondansatör gücü yetersiz kalacak.
Olay budur arkadaş.
haklısınız. anladım.
bende şuraya takılmıştım.
40 kw güç varmıs tesiste
siz ise 50 kva nın altındaymış trafo gibi düşünmüşsünüz. bunun için daha yüksel bir trafo gerekmez mi?
ya da hangi hesaplama yolu ile 50 nin altında bulup 0.33 endüktif kategorisine koydunuz?

12. sorudayım şuan hazmederek bitirmeyi planlıyorum.
ellerinize sağlık bu arada.

haklısınız. anladım.
bende şuraya takılmıştım.
40 kw güç varmıs tesiste
siz ise 50 kva nın altındaymış trafo gibi düşünmüşsünüz. bunun için daha yüksel bir trafo gerekmez mi?
ya da hangi hesaplama yolu ile 50 nin altında bulup 0.33 endüktif kategorisine koydunuz?

12. sorudayım şuan hazmederek bitirmeyi planlıyorum.
ellerinize sağlık bu arada.

Siz derken paylaşımı ben yapmadım onu öncelikle belirteyim :D
Yanlışın içinde doğru aranmazmış :) Evet düşünceniz doğru o kısımda da hata var.

Cosfi= P/S
P=40kw
cosfi=0,7 kabulüyle
S=57,14kVA

haklısınız soruları @ethemgüner yapmıs
bende siz paylastınız diye baya heyecanla çalışıyorum şuan.
neyse
Cosfi= P/S
P=40kw
cosfi=0,7 kabulüyle
S=57,14kVA
ewt bende böyle olduğunu varsayıp sorunun trafo gücü 50 üzerinden değerlendirilmesi gerektiğini düşündüm. ayrıca 10. soruda da iç trafodaki kayıplar sorulmuş. bu 2 soruda en düşük ve en yüksek kondansatör hesaplanırken 0 iç kayıplar dahil edilmemiş.
kaldığım yerden devam edeyim inş sabaha biter

10 ve 11.sorular istatiksel verilere dayalı oluşturulmuş bir tablo ile açıklanmış. Boşta ve yükte aktif ve reaktif kayıplar örnek olarak verilmiş. Bu Trafonun %Uk değerine göre tasarımına göre farklılıklar gösterir. Her trafonun kayıpları farklı farklıdır üretici değerlerini referans almak gerekir.

Ben tam olarak incelemedim.Siz sordukça eleştirip yanlışları belirtiyorum ama yanlış anlaşılmasın ortada büyük bir emek var Ethem bey'e çalışmasından dolayı teşekkür ederim.

17-Kondansatör sigortalarının akımları nasıl hesaplanır.? 10 ve 20 kvar için hesaplayınız.
CEVAP: Kondansatörün nominal akımının 2 katı ve gecikmeli tip seçilir.
10 kvar I[SUB]N[/SUB]=14 A. I[SUB]hesaplananSİGORTA[/SUB]=28 I[SUB]NOMİNAL SİGORTA[/SUB] =32 seçilir.
20 kvar için 63 amper seçilir.
bu cevap doğru mudur?
1.3 katı değil midir?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular