Yeniden düzenlenen (soru ve cevaplarla kompanzasyon ve harmonik eğitimi bilgileri)

Bu sorunun cevabını 8. mesajımda verdim. Tekrar hatırlatalım;

ters-jpg.25403

Lacivert: Endüktif reaktif
Kırmızı:Kapasitif reaktif
Yeşil: Aktif

Kompanzasyon güç kabloları demek istemiş.Kompanzasyon güç kablolarını akım trafolarının Şebeke tarafına bağlarsanız akım trafoları [kompanze edilmiş endüktif reaktif enerjisi kapasitif reaktifle yok edilmiş(Faz kayması düzeltilmiş)] aktif akımı görmez, akım trafolarından endüktif+aktif akım akar,röle hala sistemi endüktif algılar, bu nedenle devreye sürekli kondansatör alır netice değişmez, bu halde röle cosfi hala endüktif değer gösterir.

Yeni Nickini değiştirmiş ukala çok bilmiş görünümlü zır cahil mühendis bir arkadaşımız vardı kapasitif yüke kadar basar falan diye saçmalardı kendisiyle bu konuda epeybi atışmıştık :) bu mesajda kendisine kapak olsun.

Buda kapasitif reaktifin yüke basılmadığının yada verilmediğinin bir çok ispatından bir tanesidir !
devreye surekli kondansatör alıyorsa neden kapasitif reaktif basmaz? Bu durumda kapasitif reaktif nereye gider?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kompanzasyon besleme kablosu gördüğünüz üzere düğüm noktasına gidiyor yani akım trafolarının şebeke tarafına.
Daha net anlayabilmeniz için endüktif reaktifi yük tarafından verilen zehir gibi görün, kondansatörlerde panzehir veriyor olsun. Zehir ile panzehir akım trafolarının şebeke tarafında birleşiyor yani endüktif etki diğer adıyla faz kayması düzeltilmiş oluyor. Burada hata kompanzasyon güç kablosunun akım trafosunun şebeke tarafına bağlanmasıdır. Yük tarafına bağlanmış olsaydı akım trafoları yalnız aktif yani faz kayması düzeltilmiş akımı görecekti.
Durumun net anlaşılması için renklendirme yaptım ona dikkat ederseniz anlarsınız.

düz bara üzerinde düğüm noktasının yukarsı aktif, aşağısı aktif+enduktif olabiliyor?

düz bara üzerinde düğüm noktasının yukarsı aktif, aşağısı aktif+enduktif olabiliyor?

Siz yük ile kompanzasyonu nerede birleştirdiyseniz o noktada faz farkı giderilmiş oluyor. Olayın espirisi bu. Bu sistemi devreye aldığınızda atıyorum röle cosfi:0,7 endüktif yazar çünkü akım trafosu aktif+reaktif akımları görmektedir. Röel hemen bir kondansatör kademesi devreye alır tekrar bakar hala cosfi:0,7'dir bir kademe daha alır tekrar bakar cosfi hala 0,7'dir, bir kademe daha alır......... bu şekilde tüm kademeleri devreye alır ancak cosfi hala 0,7'dir çünkü akım trafoları yük akımını görmektedir. Hatalı bağlantıdan dolayı devreye giren 12 kademe aslında akım trafosunun şebeke tarafında kapasitif etki gösterebilir bu tüm yükün devrede olup olmamasıyla ve kademelerin tüm yükü tam kompanze edecek şekilde tasarlanıp tasarlanmadığına bağlıdır.
Kompanzasyon güç kablosu akım trafosunun yük tarafına bağlı olsaydı sistem düzgün bir şekilde çalışacaktı.

Cosfi:1 demek şebekeden yalnız aktif güç çekiyor olmak demektir. Bu teorik bir ifadedir uygulamada minik endüktif veya kapasitif durumu kaçınılmazdır. Aksi taktirde rezonans dediğimiz istenmeyen durumların oluşma riski doğardı.

Son düzenleme:
Siz yük ile kompanzasyonu nerede birleştirdiyseniz o noktada faz farkı giderilmiş oluyor. Olayın espirisi bu. Bu sistemi devreye aldığınızda atıyorum röle cosfi:0,7 endüktif yazar çünkü akım trafosu aktif+reaktif akımları görmektedir. Röel hemen bir kondansatör kademesi devreye alır tekrar bakar hala cosfi:0,7'dir bir kademe daha alır tekrar bakar cosfi hala 0,7'dir, bir kademe daha alır......... bu şekilde tüm kademeleri devreye alır ancak cosfi hala 0,7'dir çünkü akım trafoları yük akımını görmektedir. Hatalı bağlantıdan dolayı devreye giren 12 kademe aslında akım trafosunun şebeke tarafında kapasitif etki gösterebilir bu tüm yükün devrede olup olmamasıyla ve kademelerin tüm yükü tam kompanze edecek şekilde tasarlanıp tasarlanmadığına bağlıdır.
Kompanzasyon güç kablosu akım trafosunun yük tarafına bağlı olsaydı sistem düzgün bir şekilde çalışacaktı.

Cosfi:1 demek şebekeden yalnız aktif güç çekiyor olmak demektir. Bu teorik bir ifadedir uygulamada minik endüktif veya kapasitif durumu kaçınılmazdır. Aksi taktirde rezonans dediğimiz istenmeyen durumların oluşma riski doğardı.
o zaman olay akım trafosunda bitiyor diyebiliriz barada endüktif reaktif yok ama akım trafosu kendi içersinde aktif+enduktif reaktif enerji çekiyor bundan dolayı kademeleri devreye alıyor

o zaman olay akım trafosunda bitiyor diyebiliriz barada endüktif reaktif yok ama akım trafosu kendi içersinde aktif+enduktif reaktif enerji çekiyor bundan dolayı kademeleri devreye alıyor
Alakası yok !
Akım trafosu ne görüyorsa onu okuyor. Çizdiğim şemaya bakarsanız ana hat üzerinden endüktif+aktif güç çekilmekte yani akımın aktif ve endüktif reaktif bileşeni çekiliyor. Akım trafosuda haliyle bunu algılayıp röleye iletiyor. Kompanzasyon işlemi akım trafosunun şebekede tarafında gerçekleştiği için faz farkı o noktada ve şebekeye doğru düzeltilmiş oluyor.
Bunları anlayabilmeniz için aktif güç reaktif güç konularını iyi bilmeniz gerekir. Olay çok basit aslında.

Kompanzasyon işlemi akım trafosunun şebekede tarafında gerçekleştiği için faz farkı o noktada ve şebekeye doğru düzeltilmiş
Basittir doğrudur abi ben bunu denemek istedim komp. güç kablo uzunluğu yetişmedi belki daha sonra denerim.
Nasıl oluyorda bir bütün barada kompanzasyon güç kablo bağlantısının hemen bilmem bir milim yukarsında end. reaktif düzelir aynı şekildi hemen aşağsında end. reaktif enerji oluşuyor.
Varsa bu konuyla ilgili belge doc paylaşırsanız seviniriz.

Basittir doğrudur abi ben bunu denemek istedim komp. güç kablo uzunluğu yetişmedi belki daha sonra denerim.
Nasıl oluyorda bir bütün barada kompanzasyon güç kablo bağlantısının hemen bilmem bir milim yukarsında end. reaktif düzelir aynı şekildi hemen aşağsında end. reaktif enerji oluşuyor.
Varsa bu konuyla ilgili belge doc paylaşırsanız seviniriz.

Bunu size müsait olduğumda detaylı anlatacağım. Bu tür bilgileri kitaplarda bulamazsınız.

Kütüphane gibi adamsin :)

Estağfurullah. Meslek lisesine başladığımda 13 yaşındaydım. Babamda Emekli Elektrik öğretmeni.
Hayatımız bu işlerin içinde geçti. Hani yanımda eşşek dolaştırsaydım o bile sadece görüp duyduklarıyla çırak olmuştu şimdi :)
Antiparantez öğrenmenin sonu yok bilmediklerimiz her zaman bildiklerimizden fazladır her insan o şekilde bu dünyadan göç eder zaten.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri