Sayaç Girişi Sigorta Değişimi

Pano durumu bu sekilde, daire ici dagitim panosunun kapagini köy dışına gittigim icin suan sokemiyorum. Goruldugu uzere direkten gelen kablo ilk olarak 40a 30ma kakr a giriyor ve ardindan dagiliyor, cogu yerlerde renk kodlarina dikkat edilmemis, topraklama hattıda fotograflarda goruluyor. Butun sigortalarin c tipi olmasi ayri bir muamma priz hattina bagli sigortanin 63a olmasi ayri konu. Kakr role test tusu ile ortalama 10 kere basimda 2-3 kere acma yapiyor.
30A akım taşıma kapasitesi olan kabloya 63A minyatür devre kesici takılması ilerleyen zamanlarda kablonun eriyerek yanmasıma yol açacaktır. Bu sebepten dolayı tesisatın yenilenmesi gerekmektedir ki 63A sigorta herhalde sizin bulunduğunuz tüm dairelerin beslenmesi için panonuzun içine yerleştirilmiş 😁

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
30A akım taşıma kapasitesi olan kabloya 63A minyatür devre kesici takılması ilerleyen zamanlarda kablonun eriyerek yanmasıma yol açacaktır. Bu sebepten dolayı tesisatın yenilenmesi gerekmektedir ki 63A sigorta herhalde sizin bulunduğunuz tüm dairelerin beslenmesi için panonuzun içine yerleştirilmiş 😁
Giriste 40a olmasina ragmen priz hattina 63a baglamanin zaten hicbir mantigi yok, ayni yerdeki sigorta arizalaninca elektrikci buyuk ihtimalle var mi var (?) kafasiyla takmistir elektrikcilere uydu anten kablosu sordum ustunde kocaman ccs yazan kabloya adam tam bakir diyor, sayac girisine ne takiyorsunuz dedim ne bulursak onu koyuyoruz diyor, köy yeri malum... :D

Sayaç panosu ve siğorta kutusu tamamı ile elden geçmesi gerekir .
Tümü değişecek
Sİğorta kutusu yeni + siğortalar vs gibi . ve 30mA daire içine yerine 300mA + ana sigorta

Dediğim gibi sadece sayacı mühürlemişler .
Kapak kaybolmuş herhalde .
Bu yere zaman verip kapak temini veya yeni pano yoksa enerjiniz kesilecektir yazısı vermesi gerekir .

..

Son düzenleme:
Sayaç panosu fotosu ( kar + siğorta görünür ) olsaydı daha iyi değerlendirilmesi ( yorum )

Fotoda sayaç bilğilerinin kapatılması . ( altta foto gibi ) mühür , kişisel bilğiler .

Bu yer mühürlü olması gerekir .
Mühür daha önce bozulmuş sonra mühürlenmemiş . ( Kaçak akım rölesi + siğorta ve sayaç )
veya
Kapak yok veya diğer bir durum .
Dağıtım şirketi elemanler mühürleme yapmıştır sadece sayaç bağlantıları mühürlemiştir .
Yanlış bir mühürleme uygulamasıdır ( kaçak alınabilecek durumdadır )
Kaçak akım rölesi + siğorta ve sayaç içinde hepsi mühürlü olması gerekir .

Sorun yoksa iş güvenlik tedbirleri alınıp değiştirilme yolu .

Ekli dosyayı görüntüle 98259
Sayac panosuna dair fotograflari paylastim hocam yorumunuzu bekliyorum.
Sayaç panosu ve siğorta kutusu tamamı ile elden geçmesi gerekir .
Tümü değişecek
Sİğorta kutusu yeni + siğortalar vs gibi . ve 30mA daire içine

Dediğim gibi sadece sayacı mühürlemişler .
Kapak kaybolmuş herhalde .
Bu yere zaman verip kapak temini veya yeni pano yoksa enerjiniz kesilecektir yazısı vermesi gerekir .

İlk onay veren kişiye ben olsam işten el çektirirdim ve dava açarım .
İbrete alem olsun işini düzgün yapsın .
Dağıtım şirketi fos ..
Sayac muhurlemenin disinda bahsettiginiz kapagi baska yerdede hic gormedim hocam o nedir ? Ne yazikki koy standartlari uzerinde bir tesisat oldugunu soyleyebilirim kimi yerde 1-2 sigortayi tum eve dagitanlar mevcuttur

Giriste 40a olmasina ragmen priz hattina 63a baglamanin zaten hicbir mantigi yok, ayni yerdeki sigorta arizalaninca elektrikci buyuk ihtimalle var mi var (?) kafasiyla takmistir elektrikcilere uydu anten kablosu sordum ustunde kocaman ccs yazan kabloya adam tam bakir diyor, sayac girisine ne takiyorsunuz dedim ne bulursak onu koyuyoruz diyor, köy yeri malum... :D
Elektrikte ne bulduysam taktık derlerse imam beyefendi de pamuğu nereyi bulursa oraya sokar :)

30mA daire içine takılması
30mA sayaç panosundaki yere 300mA + tekli veya nötr kesmeli siğorta .
Sayaç panosunu düzeni .
Sayaç klemensi tek kablo girer çıkar
Sayaç çıkışları extra klemens olarak kullanılmış .

Son düzenleme:
30mA daire içine takılması
30mA sayaç panosundaki yere tekli veya nötr kesmeli siğorta .
Sayaç panosunu düzeni .
Sayaç klemensi tek kablo girer çıkar
Sayaç çıkışları extra klemens olarak kullanılmış .
30ma kakr daire icine takinca sayac panosundaki 16a sigortali zil kapi otomatigi ve bir kac ampulu besleyen hat kakr den gecmemis oluyor

30ma kakr daire icine takinca sayac panosundaki 16a sigortali zil kapi otomatigi ve bir kac ampulu besleyen hat kakr den gecmemis oluyor

30mA yerine 300mA önünde sigorta.
Normal sistem.
Ama şuda var 30mA sistemde tutuyorsa .
Sadece banyoda atarsa giyinip dışarıya çıkmanız gerek .
Anahtarı da içerde unutmuşsanız sorun .
Yönetmeliğe uygunsa sorun yok .

Sayac muhurlemenin disinda bahsettiginiz kapagi baska yerdede hic gormedim hocam o nedir ? Ne yazikki koy standartlari uzerinde bir tesisat oldugunu soyleyebilirim kimi yerde 1-2 sigortayi tum eve dagitanlar mevcuttur

Köy yeri elektriğinin ilçe şehir ile farkımı ?
1 lamba 1 radyo devri kalmadı
Çamaşır bulaşık fırın buzdolabı tv extra derin dondurucu - vs gibi ürünler olmadan köyde bile .

Yörenizdeki ( köy) elektriğini yönenin elektrikcisimi ? yoksa başka biri standartlarını belirlemiş olmalı .

Son düzenleme:
30mA yerine 300mA önünde sigorta.
Normal sistem.
Ama şuda var 30mA sistemde tutuyorsa .
Sadece banyoda atarsa giyinip dışarıya çıkmanız gerek .
Anahtarı da içerde unutmuşsanız sorun .
Yönetmeliğe uygunsa sorun yok .

Köy yeri elektriğinin ilçe şehir ile farkımı ?
1 lamba 1 radyo devri kalmadı
Çamaşır bulaşık fırın buzdolabı tv extra derin dondurucu - vs gibi ürünler olmadan köyde bile .

Yörenizdeki ( köy) elektriğini yönenin elektrikcisimi ? yoksa başka biri standartlarını belirlemiş olmalı .
Banyo örneği çok yerinde oldu hocam
Evet hocam standartlar belli ancak ne kadar uygulaniyor, belki yeni yapilarda bu şekilde degildir ancak geriye donuk bir kontrol yapilmiyor sanirim

Banyo örneği çok yerinde oldu hocam
Evet hocam standartlar belli ancak ne kadar uygulaniyor, belki yeni yapilarda bu şekilde degildir ancak geriye donuk bir kontrol yapilmiyor sanirim

Para kimi yerde olmayacak durumları olacak hale getiriyor .
Neyse konumuza gelirsek .
Sayaç panosunda istemeyerek olsa 30mA kurallara uygunluğunu tam bilmesemde .
300mA kaçak akım rölesi almayacağınıza göre mantık yürütmek açısından boşuna bedel ödemek Sistemde 30mA sayaç öncesi 300mA yerine 30mA iş görüyorsa 300mA boşuna ( masraf ) takılacaktır demektir . Arayan soranda yok zaten .
300mA yangın rölesi diye adlandıran röle
30mA hayat koruma bu durum sayaç öncesi takılması durumu hemde hayat koruma hemde kabloyu korumuş olması sebebi ile yerinde kalması mantıken yerinde olur . ( arızalı ise değişimi )
Banyo durumunu rafa kaldırmak ( işin şakası diyelim )

30mA kakr önüne siğorta takılmasında fayda vardır . ( nötr kesmeli olursa daha iyi olur )
Sayaç panosuna kapak bulunması iyi olur yarın kaçak açığını kapatmış olursunuz ( kapak mühürlenmesi ile )
Siğorta kutusu siğortaların tümünün değişimi .
2 adet C 16A
3 adet C 25A
1 adet C 32A
1 adet C 40A
1 adet C 63A
Sİğortalarda hangi ürünler çalıştırılıyor yüksek amper siğortalar .
B tipi siğortalar olmalı .
Atmaz kablo yanar .
1 adet C16A zil trafosu için yüksek amper
Tüm siğortaları değişmi yapılmalı .

20230521_121430.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye