Ev elektrik tesisatı yenileme

e61b20

Üye
Merhaba, ev tesisatını daha iyi ve bir kere yapma adına yenilemede bulundum, kendimce yapacaklarım var. Ama daha çok tecrübeli bireylere danışmak istiyorum.

Not: Sağlam elektrikçi yakın çevrede yok

-[Ana kolon hattı 2x2,5mm² / Fincan İzalatör`e kadar 2x6mm² oradan eve 2,5mm² ] (aşağıdaki görselde göründüğü gibi)

IMG_20230205_180146.jpg

IMG_20230205_180433.jpg
IMG_20230205_162320.jpg

-Sayaç hattı 4x4mm²
-Sigorta içi linye kullanımı 4mm²
-Linye hattı 3x2,5mm²
-Piriz 3x2,5mm²
-Lamba 2,5mm²

Ana sigorta;
Faz+Nötr sigorta (alınacak)
Siemens a tipi 300ma

Sigorta kutusu;
Siemens a tipi 30ma
Gerilim koruma rölesi (alınacak)
Sigortalar B25

1. Sigorta: Lamba 2x, TV

2. Sigorta: Lamba 2x, bulaşık makinesi, Fırın

3. Sigorta: Lamba 6x , TV, Çamaşır makinası

4. Sigorta: Dondurucu, Çamaşır makinesi

5. Sigorta: Lamba, Buz dolabı, Dondurucu

6. Sigorta: Lamba 4x, PC, Ses sistemi (300-400w) ,radyo vb ( Aynı zaman aralığında çalışmıyor) (5x Buat)

7. Sigorta: 3x Lamba, PC

8. Sigorta: 2x lamba, elektirikli aletler yüksek watt

Not: Fincana gelen ve giden kablolarin kesitleri garanti değildir. Yazıları silinmiş, göz kararı ölçüldü.

Sistem bu şekildedir. Aklımdaki sorular;

-Bir Lamba hattında 1,5mm ile 2,5mm kablo birbirine uzatmalı bağlandı sorun cikarir mı?

-Bir Lamba linyesinde yeşillenme (oksitlenme) oluşmuş.Halen çalışmakta değişmesi gerekiyor mu?

- Nötr+Faz Sigortası B tipi 40a yeterli olur mu?

-Yıldırım açma yapar mı?

-Gerilim korum cihazı yıldırım düşme sonucu yanar veya sorun çıkarır mı? (TOMZN 60A YÜKSEK-ALÇAK GERİLİM KORUMA RÖLESİ MONOFAZE)

-B25 Sigortalar yeterli olur mu?

- B32 Eklesem uyumsuzluk, yetersizlik olur mu?

- Fincandan eve geleni 2x6mm² olarak mı değiştirmem gerekiyor? Eğer değişecek ise sokak elektriğini kestirip elektirikci mi yapması gerekiyor illa.

Bir kere yap düzgün yap kafasındayım, gelecekte sorun yaşatacak durum olur mu?

Not: Pirizler sabit 280-290v veriyor Max 250 olması gerekmiyor mu. (Sağlıklı multimetre ile ölçüm yapıldı ama Şebeke ölçümü doğru mu bilmiyorum.)

Zaman ayırıp emek harcayan herkese şimdiden teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba, ev tesisatını daha iyi ve bir kere yapma adına yenilemede bulundum, kendimce yapacaklarım var. Ama daha çok tecrübeli bireylere danışmak istiyorum.

Not: Sağlam elektrikçi yakın çevrede yok

-[Ana kolon hattı 2x2,5mm² / Fincan İzalatör`e kadar 2x6mm² oradan eve 2,5mm² ] (aşağıdaki görselde göründüğü gibi)

Ekli dosyayı görüntüle 95462
Ekli dosyayı görüntüle 95465Ekli dosyayı görüntüle 95466

-Sayaç hattı 4x4mm²
-Sigorta içi linye kullanımı 4mm²
-Linye hattı 3x2,5mm²
-Piriz 3x2,5mm²
-Lamba 2,5mm²

Ana sigorta;
Faz+Nötr sigorta (alınacak)
Siemens a tipi 300ma

Sigorta kutusu;
Siemens a tipi 30ma
Gerilim koruma rölesi (alınacak)
Sigortalar B25

1. Sigorta: Lamba 2x, TV

2. Sigorta: Lamba 2x, bulaşık makinesi, Fırın

3. Sigorta: Lamba 6x , TV, Çamaşır makinası

4. Sigorta: Dondurucu, Çamaşır makinesi

5. Sigorta: Lamba, Buz dolabı, Dondurucu

6. Sigorta: Lamba 4x, PC, Ses sistemi (300-400w) ,radyo vb ( Aynı zaman aralığında çalışmıyor) (5x Buat)

7. Sigorta: 3x Lamba, PC

8. Sigorta: 2x lamba, elektirikli aletler yüksek watt

Not: Fincana gelen ve giden kablolarin kesitleri garanti değildir. Yazıları silinmiş, göz kararı ölçüldü.

Sistem bu şekildedir. Aklımdaki sorular;

-Bir Lamba hattında 1,5mm ile 2,5mm kablo birbirine uzatmalı bağlandı sorun cikarir mı?

-Bir Lamba linyesinde yeşillenme (oksitlenme) oluşmuş.Halen çalışmakta değişmesi gerekiyor mu?

- Nötr+Faz Sigortası B tipi 40a yeterli olur mu?

-Yıldırım açma yapar mı?

-Gerilim korum cihazı yıldırım düşme sonucu yanar veya sorun çıkarır mı? (TOMZN 60A YÜKSEK-ALÇAK GERİLİM KORUMA RÖLESİ MONOFAZE)

-B25 Sigortalar yeterli olur mu?

- B32 Eklesem uyumsuzluk, yetersizlik olur mu?

- Fincandan eve geleni 2x6mm² olarak mı değiştirmem gerekiyor? Eğer değişecek ise sokak elektriğini kestirip elektirikci mi yapması gerekiyor illa.

Bir kere yap düzgün yap kafasındayım, gelecekte sorun yaşatacak durum olur mu?

Not: Pirizler sabit 280-290v veriyor Max 250 olması gerekmiyor mu. (Sağlıklı multimetre ile ölçüm yapıldı ama şebeke ölçümü doğru mu bilmiyorum.)

Zaman ayırıp emek harcayan herkese şimdiden teşekkürler.
Önceki konunun devamı bu galiba. Önceden açtığınız konuda birçok üstadımız bu sorularınıza yanıt verdi zaten. Yapmak istediğiniz iş hem sizin açınızdan hem de tesisat açısından oldukça tehlikeli bir iş. Yapmanız gereken çevrenizde yoksa başka illere gidin mutlaka bir usta vardır.
Sorularınızın çoğuna cevap verdik zaten ama yine de bildiğinizi okuyorsunuz (Sigorta seçimi ve kablo kesitleri hakkında.).
Acemi birisi için bir kere yap düzgün yap diye birşey olmadığı için bunları söylüyorum zaten, sorduğunuz sorulardan da bu işte yetersiz olduğunuz anlaşılıyor.
Lütfen beni yanlış anlamayın sizi kırmak istemiyorum ama bizim verdiğimiz fikirler doğrultusunda bir elektrikçi ile görüşmeniz en sağlıklı çözüm yolu olacaktır.

Önceki konunun devamı bu galiba. Önceden açtığınız konuda birçok üstadımız bu sorularınıza yanıt verdi zaten. Yapmak istediğiniz iş hem sizin açınızdan hem de tesisat açısından oldukça tehlikeli bir iş. Yapmanız gereken çevrenizde yoksa başka illere gidin mutlaka bir usta vardır.
Sorularınızın çoğuna cevap verdik zaten ama yine de bildiğinizi okuyorsunuz (Sigorta seçimi ve kablo kesitleri hakkında.).
Acemi birisi için bir kere yap düzgün yap diye birşey olmadığı için bunları söylüyorum zaten, sorduğunuz sorulardan da bu işte yetersiz olduğunuz anlaşılıyor.
Lütfen beni yanlış anlamayın sizi kırmak istemiyorum ama bizim verdiğimiz fikirler doğrultusunda bir elektrikçi ile görüşmeniz en sağlıklı çözüm yolu olacaktır.
Evet, doğrudur. O konuda çok mesaj olduğu için kafam karıştı ve sıfırdan yazmak isterdim. Daha temiz olması için. Sistemi ben yapmayacağım, sadece hazırlık.

Tesisat sıfır daire gibi tamamı yapılacak değilmi ?
Bu binada kaç sayaç var .

Hocam benim ekleyebiliceğim tek şey yapmakta kararlıysanız arkadaşların yaptığı yorumlar çok doğru ama yine de ısrarcı şekilde yapıcaksanız. Sigortalarda prizleri ve aydınlatmaları aynı yapmayın aydınlatma sigortalarını ortak priz sigortalarını ortak yapmanız daha uygun olur iç içe olmaz genelde. Aydınlatma linyelerinde 4-5 lamba için 10A sigorta yeterli olacaktır. Priz linyeleri için (muftak hariç ) 4 prizi bir linyeye bağlamanız uygun olur. Takıldığını veya destek almak istediğiniz başka konu olursa iletişim adresi verip yardımcı olabilirim süreçle ilgili elimden bu kadarı gelir kolay gelsin. [email protected] iletişim adresim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri