Ev İçi Elektrik Tesisatı Çekimi

Merhaba arkadaşlar. Benim bir kaç sorum olacak.
Bir daireye elektrik tesisatı çekeceğim. 11 tane lamba sortisi var. Bunları ikiye bölüp lamba linyesiyle panoya taşıyacam. Bu linyede çekilen kablo kesiti 2,5luk mu olacak.
Lamba sigortalarını 10 amper düşünüyorum. Sigortaların markası önemli mi.
Piriz linyesine 4 tane yada 5 tane piriz sortisi bağlamak istiyorum. Bunların sigortasını da 16 amper yapmayı düşünüyorum. Şofben, çamaşır makinası, bulaşık makinası sigortalarını ayri ayrı linyelerle panoya taşıyacam. Her biri kaç amperlik sigorta olsun. Kaçak akım sigortası kaç amper olacak. Buz dolabı ve derin dondurucu aynı sigortadan beslense sıkıntı olurmu.
Sular kesildiğinde sıkıntı olmasın diye hidroforumuz var. Buna ayrıca sigorta takmak gerekir mi. Gerekirse kaç amper sigorta takacam ve tipi C olması şartmı.
Ayrıca elektrik sayacının önüne giriş sigortası olarak 40 amper sigorta yeterli olurmu. Şimdiden teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
1) 2.5 kablo lambalara yeterli olur b10 amper takabilirsiniz ( iyi marka olsun çin malı olmasın)
2) linyelerin her biri b16 sigorta yeterli olur buzdolabı ve derin dondurucu az akım çekerler aynı prize bağlanabilir.
3) kaçak akım rölesi 40a 30ma işiniz görür daire içinde pano için 300ma takmanız gerekir
4) Hidrofora c tipi takılır fakat amper gücüne göre değişir?
5) ana sigorta c40 yeterli olur

Hocam , öncelikle mesleğiniz elektrikçilik mi?
Ayrıntılı ve en gerekli soruları sormuşsunuz , bu nedenle sordum.
Endüstri meslek lisesi mezunuyum. 1998 yılında. Okulda okurken staj gördüm bir ustanın yanında. 1 ay önce çatı katına bir elektrikçiye tesisat çektirdim. 1500 tl ustalık aldı benden. Benimde gözlerim açıldı. Kayınçıma elektrik tesisatı çekiverecem bedavadan. Ben yandım ustalık parası verirken, o da yanmasın diye ona yardımcı olacam. Biraz bilgilerimi tazeliyordum.

Merhaba arkadaşlar. Benim bir kaç sorum olacak.
Bir daireye elektrik tesisatı çekeceğim. 11 tane lamba sortisi var. Bunları ikiye bölüp lamba linyesiyle panoya taşıyacam. Bu linyede çekilen kablo kesiti 2,5luk mu olacak.
Lamba sigortalarını 10 amper düşünüyorum. Sigortaların markası önemli mi.
Piriz linyesine 4 tane yada 5 tane piriz sortisi bağlamak istiyorum. Bunların sigortasını da 16 amper yapmayı düşünüyorum. Şofben, çamaşır makinası, bulaşık makinası sigortalarını ayri ayrı linyelerle panoya taşıyacam. Her biri kaç amperlik sigorta olsun. Kaçak akım sigortası kaç amper olacak. Buz dolabı ve derin dondurucu aynı sigortadan beslense sıkıntı olurmu.
Sular kesildiğinde sıkıntı olmasın diye hidroforumuz var. Buna ayrıca sigorta takmak gerekir mi. Gerekirse kaç amper sigorta takacam ve tipi C olması şartmı.
Ayrıca elektrik sayacının önüne giriş sigortası olarak 40 amper sigorta yeterli olurmu. Şimdiden teşekkürler.

kabadan daire projesi çizin ne nereye bağlanacak ( priz , aydınlatma vs gibi )
nereye kaç watt cihazlar bağlanacak ( aydınlatma ayrı ayrı , elektronik cihazlar , ve diğer ) değeri
sanırım : borular çekilmiş )
linye ve şortilerin proje üzerinde gösterimi ? dağılım .
sistem trifaze , monofaze ?
kablo , siğorta ,hesaplamalar sonra ?

bunlar bilinmeden ( yapılacak sistemin tesisatın geçecek boru v gibi yerleri konumu siz biliyosunuz )
yardım edecek arkadaşlar varsa bunların bilmesi gerekir ki kaliteli cevap versin .

kolay gelsin .

kabadan daire projesi çizin ne nereye bağlanacak ( priz , aydınlatma vs gibi )
nereye kaç watt cihazlar bağlanacak ( aydınlatma ayrı ayrı , elektronik cihazlar , ve diğer ) değeri
sanırım : borular çekilmiş )
linye ve şortilerin proje üzerinde gösterimi ? dağılım .
sistem trifaze , monofaze ?
kablo , siğorta ,hesaplamalar sonra ?

bunlar bilinmeden ( yapılacak sistemin tesisatın geçecek boru v gibi yerleri konumu siz biliyosunuz )
yardım edecek arkadaşlar varsa bunların bilmesi gerekir ki kaliteli cevap versin .

kolay gelsin .
Monofaze tesisatı çekeceğim. Yardımlarınız için teşekkürler.

1) 2.5 kablo lambalara yeterli olur b10 amper takabilirsiniz ( iyi marka olsun çin malı olmasın)
2) linyelerin her biri b16 sigorta yeterli olur buzdolabı ve derin dondurucu az akım çekerler aynı prize bağlanabilir.
3) kaçak akım rölesi 40a 30ma işiniz görür daire içinde pano için 300ma takmanız gerekir
4) Hidrofora c tipi takılır fakat amper gücüne göre değişir?
5) ana sigorta c40 yeterli olur

Benim bir sorum daha olacak. Bizim çatı katına elektrik çeken usta salona vavien tesisatı çekti. 5 ayrı yerden lambaları yakıp söndürecek. Ben nasıl olacak o iş dedim. Bir tane cihaz koyacam dedi. Akşam eve gelince ustanın çektiği vavien tesisatına baktım anahtar kasalarında 2 tane kablo var. Benim bildiğim vavien tesisatında en az 3 kablo olması lazım. Sizce bu usta bu işi nasıl yapacak. Bilgisi olan arkadaşlardan bi yorum bekliyorum.
Sonra ben youtubede bununla ilgili videolara baktım. 3 ayrı yerden yanıp sönen vavien tesisatı yapmışlar. Bu işi 2 adet vavien ve 1 adet permütatör anahtarla yapmışlar. Bende bunu kendimce geliştirerek 2 vavien ve 3 permütatör anahtarla yaptım. Ben cihaz felan kullanmadan kablolarla yaptım ama bu usta bir kasada 2 kablo ile nasıl yapacak onu anlamadım. İlerde montajlama işini yaparken nasıl yaptığını öğrenip burada siz değerli arkadaşlarla paylaşacağım.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri