Yeni Bilgisayar Sınıfı İçin Elektrik Altyapısı

Merhaba,
Bir köy okuluna bilgisayar öğretmeni olarak atandım. Bir kamu kurumundan 20 tane bilgisayar hibe edilmiş. Bilgisayarların güç kaynağı 220 watt, monitörler 75 watt. Bir sınıfı bilgisayar sınıfına dönüştürmek istiyorum. Sınıfın elektrik altyapısı konusunda yardımınıza ihtiyacım var.
Okulun bunun için bütçesi yok kendim karşılayacağım. Bu nedenle bir elektrikçiye iş yaptırmak masraflı olur.
Okulun hademelerinden birisi buattan kablo falan kablo çekip priz bağlayabiliyor ama kablo tesisatının bilgisayarları kaldırıp kaldıramadığınından pek anlamıyor. Tesisat işini halleder ama hangi malzeme kullanacağı konusunda bilgisi olmayabilir.
Okul 2008 yapımı ve Sınıfta tek bir buat var. Ve tek bir priz var.
Sınııfn elektrik altyapısı ile ilgili yapmayı düşündüklerim ve sorularım şunlar.
1) Her 2 bilgisayarı grup priz vasıtası ile bir sıva üstü prize bağlayacağım. Birde öğretmen bilgisayar var. Yani 11 tane sıva üstü priz olacak. Bunları da sınıfa yeni takacağım sigortalara bağlayacağım. Kaç tane prizi bir sigortaya bağlayım ve sigortanın amper ve tipi ne olsun. Sigorta ve prizler arasındaki kablonun özellikleri ne olsun. Uygun fiyatlı ama sıkıntı çıkarmayacak marka tavsiye eder misiniz?
2) prizlerin bağlandığı sigortaları bir ana sigortaya bağlamayı düşünüyorum. Daha garanti olsun diye. Buna gerek var mı? Ayrıca kaçak akım sigortası koymam gerek var mı? Varsa Uygun fiyatlı ama sıkıntı çıkarmayacak marka tavsiye eder misiniz?
3) Ana sigortaya kabloyu buattan mı, kat panosunda mı, yoksa ana panodan mı çekeyim. Kullanacağım kablonun özelliği ne olmalı.

Bunlar haricinde tavsiyelerinizi de bekliyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Oldukça çetrefilli.
Öncelikli olarak belirtmem gerekirse, grup halinde çalıştırılan bilgisayar besleme hatlarındaki en önemli kriter nötr hatları ve topraklama hatlarıdır.
Bu iki hattın en güvenilir cinsinden ve tekniğine uygun olarak yapılmasıdır.
Toraklama hatları ve sistemi zaten teknikte belirtilmiştir. En iyi topraklama için geniş yüzeyli toprak metali kullanılmalıdır. Eğer bakır daldırma çubuklu toprak hattı kullanılacaksa her bir toprak hattının bu çubuğa bağımsız olarak irtibatlandırılması gerekmektedir.
Bir KAR kullanımı da söz konusu olduğuna göre topraklama levhası ile KAR arasındaki topraklama kablosu mümkün mertebe kalın ve bobin teşkil etmeyecek şekilde yapılmalıdır.
Nötr hatları ise sistemin temeli diyebiliriz. Çünkü her bir yükün dönüş akımları nötr hatlarından döndüğü için, herhangi bir PC de oluşabilecek parazitik etkiler doğrudan sistemin tamamını etkileyebilecektir.
Faz hattı için ise toplam yük akımı doğrultusunda iletken kalınlığı belirlenebilecektir. Ancak gruplara ayrılacağı için her bir gruptaki güç hesapları doğrultusunda iletken kalınlığı tercih edilebilecektir.
En iyi seçenek her 4 PC için 2.5mm2 lik iletken tercih edilebilir.
Eğer tesisatta bir ana pano bulunuyorsa, PC odasına kadar hatlar çekilebilir ve bu ana panoya en uygun yerden iyi bir topraklama yapılmalıdır.
TESİSAT.png

Örnek konfigürasyonda sigortalar 16A ideal olacaktır.
Ana sigorta toplam yük doğrultusunda seçilebilir.

Baya bir yazıp tarif etmişken vazgeçtim. Niye mi?

Çünkü söz konusu bir çok çocuğun CAN güvenliği. Evet eğitimde önemli ama, öbür tarafta diploma işe yaramaz. Bu işi bir elektrikçiye yaptırmanızı tavsiye ederim.

Okul söz konusu olunca elektrikçi işçilik almayacaktir. Yada biraz bastırın bağırın çağırın, almasın. Malzemeyi zaten ödeyecekmişsiniz.

Herşeye para gözüyle bakmayan delikanlı bir elektrikçi bulamazsanız o zaman yazın sorumluluk sizde olmak kaydıyla bilgi verelim.

Yer neresi bu arada...

EKLEME

Öğretmensiniz. Bulunduğunuz il veya ilçede meslek lisesi vardır. Gidin elektrik bölümüne durumu anlatın. Öğretmende öğrencide bu işi yapabilir. Malzeme listesi, yapılacaklar, maliyet, işçilik konusunda yardımcı olacaklardır. Sonuçta onlarda sizde devlet okulusunuz. Hem öğrenciye de iş öğreneceği yer lazım. Başında hocası da var.

Son düzenleme:
Baya bir yazıp tarif etmişken vazgeçtim. Niye mi?

Çünkü söz konusu bir çok çocuğun CAN güvenliği. Evet eğitimde önemli ama, öbür tarafta diploma işe yaramaz. Bu işi bir elektrikçiye yaptırmanızı tavsiye ederim.

Okul söz konusu olunca elektrikçi işçilik almayacaktir. Yada biraz bastırın bağırın çağırın, almasın. Malzemeyi zaten ödeyecekmişsiniz.

Herşeye para gözüyle bakmayan delikanlı bir elektrikçi bulamazsanız o zaman yazın sorumluluk sizde olmak kaydıyla bilgi verelim.

Yer neresi bu arada...

EKLEME

Öğretmensiniz. Bulunduğunuz il veya ilçede meslek lisesi vardır. Gidin elektrik bölümüne durumu anlatın. Öğretmende öğrencide bu işi yapabilir. Malzeme listesi, yapılacaklar, maliyet, işçilik konusunda yardımcı olacaklardır. Sonuçta onlarda sizde devlet okulusunuz. Hem öğrenciye de iş öğreneceği yer lazım. Başında hocası da var.
Kiymetli Hocam, harika ifade etmissiniz. Konu sahibine, gorev yerini bilmedigim icin ben ozelden yazmıştim. Sizin yonteminiz aklıma gelmemişti.Teşekkür ederim.

Bağış yapan kamu kurumuna da başvurup tesisatçı göndermesini isteyin.. bir zahmet yapsınlar o işi de.. hademe ile falan olacak iş değil.. öngörülmeyen durumlar ortaya çıkar..

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri