Köy Evindeki Elektrik Tesisatı

Hocalarım merhaba, yine çözmem gereken bir problem var ve size akıl danışmak istedim.

Atıl halde duran ve çok yüzüne bakılmayan ailenin köy evi , pandemi süreciyle ilgi odağımız ve nefes alabileceğimiz bir yer oldu fakat birkaç problemi de beraberinde getirdi. Aile için çok sıkıntı olmasa da ben bu konuya çok ehemmiyet veriyor ve çözmeden köyde pek iş yapamıyacağımı düşünüyorum. Köyün elektrik tesisatını zamanında bağlı olduğumuz elektrik şirketi yetkilileri gelip değiştirmiş ve anladığım kadarıyla dijital sayaç bağlamış ve tesisatı bu halde bırakıp gitmişler. Şu ana kadar kimsenin bir müdahalesi olmadı . Yalnızca ben dış kapaklarını kelebek vidalarından açtım ve halen böyle duruyor. Ben , anladığım kadarıyla mesken abone olarak kullandığımız bu elektrik tesisatında olması gereken bir kaçak akım rölesini ve topraklama hattını göremiyorum. Yine olması gereken priz sayısı ve aydınlatma kadar b tipi, amperi 16-20-25 olarak değişen sigorta sayısını da göremiyorum ve elektrik prizlerinin çoğunun kırık ve topraksız olduğunu görüyorum. Ben burada dururken , elektrikle ilgili hiçbir korkum ve endişem kalmadan bu köy evinin elektrik tesisatını yenilemek istiyorum . Bu iş nasıl olmalı ve tek başıma yapabilir miyim ?, Mesela elektrik şirketinden bir yetkili vs gerekir mi yoksa elektrikçi gibi bir tekniker mi lazım ? Topraklama vs gibi ehemmiyetin genel masrafları en düşük kaç tl tutar , genel bilginiz varsa paylaşır mısınız ? IMG_20200721_161819.jpgIMG_20200721_161830.jpgIMG_20200721_161838.jpgIMG_20200721_161849.jpgIMG_20200721_161906.jpgIMG_20200721_162029.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Peki hocam topraklama tesisi aynı faz ve nötr gibi şebekeden mi çekilmeli yoksa uygun elektrot , çubuk , bara vs ile bizzat toprağın altına yerleştirilip oradan kablo ile mi yapılmalı ?

Hocam peki bu tüm topraklama ve elektrik tesisatı yenilemesi ortalama olarak kaç tl tutar? Bugün tesadüfen bir mühendislik firması (dükkanı)nda gördüm topraklama ölçümü vs yazıyordu, sorduğumda tüm hepsinin 3 ile 4 bin tl arasında oynayacağını söyledi , genel olarak bu civarlarda mı tutar tüm tesisatın topraklamayla yenilenmesi ?

Bilgim yoktur .internette bakın hiç olmassa sistemin ön araştırmasını öğrenirsiniz .
Kafanızda düşüncelere göre karar verirsiniz
Bilen arkadaşların yorumunu beklemeniz
Kolay gelsin sağlıcakla kalın

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri