Kaçak Akım Rölesi Sorunu

Herkese yeniden merhaba,

Daha önce açmış olduğum başlığı yeniden canlandırmak istedim. Önceden belirtmiş olduğum sorun sebebini anlamadığım bir şekilde uzun süre tekrar etmedi. Şantiye elektriği kullandığımızdan, elektrikli ocağımız, kurutma makinesi ile birleşip adeta TEDAŞ'a çalışıyordu:). Bu sebepten görece daha az tüketimi olan indüksiyonlu ocak ile değiştirme kararı aldık. Ve tekrar eski röle açma problemi başladı😞.

Kendimce yakaladığım bazı tesadüfi anları özellikle akşam 20-21:00 arası aşağıda belirtmek isterim.

Röle kapalı;
- Ocak çalışıyor
- çamaşır makinesi çalışıyor
- kombi sıcak su
- kurutma çalışıyor

Röle açıldı;
- Ocak çalışıyor
- kurutma makinesi çalışıyor
- kombi sıcak su ve petek ısıtma

Röle açıldı (ilk açılmadan 2-3 dk sonra);
- Ocak çalışıyor
- kurutma makinesi çalışmıyor
- çamaşır makinesi çalışmıyor
- kombi şalter açık

Röle Kapalı;
- ocak çalışmıyor
- çamaşır makinesi çalışmıyor
- kurutma çalışıyor
- kombi sıcak su

İlave bilgi;
- İndüksiyonlu ocak'a panodan doğrudan hat çekildi
- Röle açtığında tüm linyeleri açıp, röleyi kaldırıyorum, daha sonra sonra linyeleri kaldırıyorum. Kombinin de olduğu linye'yi kaldırdığımda ya röle açıyor yada kombinin altındaki linye açıyor.
- Kombinin bağlı olduğu linye'ye buzdolabı, priz, panjur ve kombi bağlı.
- ocak toplam tüketim 7.2W

Elektrikçiden aldığım bilgi;
1- topraklama zayıf olabilir, ölçüm yapıldı sorun yok
2- şantiye elektriği sebepli voltaj sorunu. Apartmanda ki yoğun kullanımdan dolayı benim yoğun kullanımım röleyi açabilir. Mesken elektriği geldiğinde sorun çözülecektir.

Başka nereye bakmalı? Mesken elektriği cidden çözüm mü? Değerli dönüşlerinizi bekliyorum.
Elektrikli aletlerine ayrı kaçak akım rölesi taktır. Evin geneline 30 ma den fazla kaçak olur Türkiye de anlamadığım sistem neden 1 tane KAR var ki ? Çamaşır makinesine ve fırına ayrı bir KAR taktır sorun ortadan kalkar. Forumda yazılan KAR problemlerinin %90 ı bu sebepten.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrikli aletlerine ayrı kaçak akım rölesi taktır. Evin geneline 30 ma den fazla kaçak olur Türkiye de anlamadığım sistem neden 1 tane KAR var ki ? Çamaşır makinesine ve fırına ayrı bir KAR taktır sorun ortadan kalkar. Forumda yazılan KAR problemlerinin %90 ı bu sebepten.
@harungundogdu bey bu yöntemle sadece sorunlu olan bölgeyi daha hızlı tespit edebilirim diye düşünüyorum. Yanlış mıyım?

Sayın @arkaplan daire içerisindeki panonun resmini aşağıda bulabilirsiniz dilerseniz daha sonra açıp içini çekebilirim.

Soldan sağa linye dağılımı;

1- kombi, priz, panjur, buzdolabı
2- bulaşık makinesi ve priz
3- fırın ve davlumbaz
4- salon sebil, TV, lambader, modem
5- çocuk odası 2 priz ve lamba
6-hol, ve fiber kutusu
7, 8, 9 elektrikli ocak
10-11 yatak odası ve banyo

Röle 30mA Siemens

IMG_20220328_221425.jpg

@harungundogdu bey bu yöntemle sadece sorunlu olan bölgeyi daha hızlı tespit edebilirim diye düşünüyorum. Yanlış mıyım?
Sorunlu demek yanlış hocam bu aletlerin çoğunda nolursa olsun 3-5 ma kaçak akım çıkar. Sizin Kar tüm aletlerin toplamını ölçer. Olması gerekende bu şekilde güçlü aletlere ayrı Kar takmak. Sizin yapmanız gereken monofaze bir Kar alıp (örneğin) çamaşır makinesine takmanız. Linyenin sadece makineye özel olduğunu varsayıyorum. Trifaze kar ın yanına bu Kar ı ekleyin ardından sigortaya bağlayın. Eğer bu şekilde de Kar atıyorsa o zaman makinede bir sorun var demektir.

Tavsiyelerim .
C tipi siğorta kullanılmış olması gereken B tipi siğorta .
Siğorta fazlaştırma yapmanız . ( linyelerin durumu ? )
Uygun ( hesaplama ile değerleri ) siğortalar olmalı .
Faz dağılımı ?

Elektrikçi nötr ve toprak bağlantılarını kontrol etmesi .
Ölçümler yapması .

Kaçak akım pensampermetresi ile kontrol kablo ve cihaz ürünler .

https://www.youtube.com/channel/UCWjnkqkZqbdEF4__xiz379w/videos

Diğer ölçüm yöntemi . kaçak akım pensampermetresi yoksa .

sayın @harungundogdu ve @arkaplan beyfendilere çok teşekkür ederim. şimdilik tüm ürünleri aynı anda kullanmıyorum bu yüzden röle açma problemi ile karşılaşmıyorum. Sizlerin önerileri ışığında ölçümler ile tesisatı elden geçireceğim. Güçlü aletlere KAR dağılımı nasıl olmalı? örneğin; her güç çeken cihaz için 1 KAR şeklinde mi?

Son düzenleme:
sayın @harungundogdu ve @arkaplan beyfendilere çok teşekkür ederim. şimdilik tüm ürünleri aynı anda kullanmıyorum bu yüzden röle açma problemi ile karşılaşmıyorum. Sizlerin önerileri ışığında ölçümler ile tesisatı elden geçireceğim. Güçlü aletlere KAR dağılımı nasıl olmalı? örneğin; her güç çeken cihaz için 1 KAR şeklinde mi?

Sigorta kutusunun iç fotosunu yayinlasanız bir kaç öneri daha olabilir.

Önden / üstten eğimli / alttan eğimli
kablolar gözükür hali ve kaliteli çekim yapılması .

Yayinladiginiz üst fotoda foto çekim kalitesi iyi değil .

Kolay gelsin sağlıcakla.

Kolay gelsin sağlıcakla.
Çok teşekkür ederim akşam istediğiniz şekilde çekip göndereceğim.

Kolay gelsin sağlıcakla.
Umarım sizler için yeterli olur. İşaretlediklerim indüksiyonlu ocak'ı besliyor.
IMG_20220420_185424.jpg

IMG_20220420_185418.jpg
IMG_20220420_185411.jpg
IMG_20220420_185338.jpg
IMG_20220420_185301.jpg
IMG_20220420_185346.jpg

Son düzenleme:
Çamaşır makinesi ve fırın dan olur genellikle. Manyetik akımdan olur. Topraklama zayıfsa da olabiliyor. Elektrikçi kaçak testi yapmalı öncelikle tabi belki de cihazlarda bir problem var.

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri