Kaçak akım rölesi sorunu

evet, buzdolabı eskidir ama yaygın kullanıma geçiş belki 80'lerden biraz öncedir 🤔
77/78 sanırım o yıllarda tanıştım ben.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Aklıma şöyle birşey takıldı. Taktırdığım siemens röle acaba orjinal mi sahtemi nerden anlayabiliriz. Adam direk kutusuyla getirdi 975 tl fiyatı var dedi.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-08-03 at 22.56.35.jpeg
    WhatsApp Image 2023-08-03 at 22.56.35.jpeg
    70.9 KB · Görüntüleme: 31
  • WhatsApp Image 2023-08-03 at 22.56.44.jpeg
    WhatsApp Image 2023-08-03 at 22.56.44.jpeg
    136.7 KB · Görüntüleme: 25
Tütsüleme , tuzlama , kurutma ya kadar uzanalım bari oldu olacak :)

Herkese selamlar

Dünkü olaydan ders çıkarıp ustayla tekrar konuştum böyle böyle yapılması gerekiyormuş neden yapmadın diye. Oda abi nasıl dersen bakalım ama %90 kaçak akım değişecek dedi. Geldi pensampermetre ile ölçüm yaptı ve herhangi bir yerde dirençle karşılaşmadı ölçüm yaparken bütün cihazları takabildiğin kadar tak dedi. Neyse en sonunda F tipi kaçak akım takalım dedim dedi abi bırak F yi A bile zor bulunuyor dedi ve en sonunda siemens 5SV3314-6 zor uğraşlar sonucu bulup taktı. Bakalım artık bir süre takipte kalacağız sonrası ne olur bilmiyorum ama buzdolabı içinde randevu aldım servisten.

Yanlız ben şunu anladımki bu ülkede bir tamirat yaptıracaksan usta kadar olmasada önce araştırma yapmak lazım :)

teşekkür ederim

Hayırlısı .

Bir aleti prize bağladı ve birkaç kere kaçak akımı attırdı. Söylediğine göre 21ma da attığını söyledi.

Yeni kakr Siemens 5SV3314-6 testte etseydi daha iyi olurdu .
( Kaç mA ve kaç ms ) kakr atıyor ?
Tesisatlarda normali en az A tipi kakr takılması gerekli .
AC tipide görev görüyor . ( komşularınız )
AC tipi kakr göre A tipi özellikli kakr .
AC tipi kakr takılı iken dc kaçak olabilir veya dış etkenlerden dolayı kakr atması yaşanmış olabilir vs gibi .

Aklıma takılan , AC tipi bulunan komşularınızda kakr yine atmıyor .
( aynı kakr atma şartlar oluşmamış olabilir )
Hayırlı ile sorun düzelmiştir .

Kolay Gelsin ,Sağlıcakla kalın .

Hayırlısı .

Yeni kakr Siemens 5SV3314-6 testte etseydi daha iyi olurdu .
( Kaç mA ve kaç ms ) kakr atıyor ?
Tesisatlarda normali en az A tipi kakr takılması gerekli .
AC tipide görev görüyor . ( komşularınız )
AC tipi kakr göre A tipi özellikli kakr .
AC tipi kakr takılı iken dc kaçak olabilir veya dış etkenlerden dolayı kakr atması yaşanmış olabilir vs gibi .

Aklıma takılan , AC tipi bulunan komşularınızda kakr yine atmıyor .
( aynı kakr atma şartlar oluşmamış olabilir )
Hayırlı ile sorun düzelmiştir .

Kolay Gelsin ,Sağlıcakla kalın .
Yani artık bekleyip test edicez 2 ay sonra yine 10 günlüğüne evde olmayacağız o zaman kadar gözleme devam edicem eğerki atarsa buzdolabı ilk şüpheli olacak gibi. Çünkü binada sıkıntı yaşanan tek ev benim ve tek başına dolap takılıyken attı. Onun dışında bulabilidiğim en iyi usta buydu. Burdan sesimi duyan Sakaryada bir usta varsa seve seve tekrar gösteririm

Yani artık bekleyip test edicez 2 ay sonra yine 10 günlüğüne evde olmayacağız o zaman kadar gözleme devam edicem eğerki atarsa buzdolabı ilk şüpheli olacak gibi. Çünkü binada sıkıntı yaşanan tek ev benim ve tek başına dolap takılıyken attı. Onun dışında bulabilidiğim en iyi usta buydu. Burdan sesimi duyan Sakaryada bir usta varsa seve seve tekrar gösteririm

Hayırlısı ile bekleme kalmak !!!

a.png

Yazıya ek :

evde olmayacağız o zaman kadar gözleme devam edicem eğerki atarsa buzdolabı ilk şüpheli olacak gibi.

Evde olmadığınız zaman sadece buzdolabı tekli siğortası açık kalacak ( buzdolabı çalışır durumda ) ve yeni kakr atsa bile sorunun buzdolabından olduğu anlaşılmaz .

Tüm siğortalarınız nötr kesmeli olsaydı bu tüm siğortaları kapalı , sadece buzdolabı siğortası açık olup kakr atma sorunu olmuş olsaydı .. Buzdolabından olabilir denilirdi .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri