Kaçak Akım Sorunu

sinan__

Üye
Hayırlı ramazanlar cümleten.Kacak akımların tutmaması gibi genel bir sorunum var calisdigim kurumda.8 tane ayrı binası olan 800 Kva likntrafo ve 410 Luk ikin senkron jeneatoru bulunan bir yerde çalışıyorum.Yuklerimiz bilgisayarlar,yazıcılar,lambalar,motorlar,yani karışık bir yükümüz var.
Son zamanlarda ayrı ayrı binalarda bir anda başlayan kaçak akım larda atma ve tutmama sorunu olmaya başladı.Bir binanın 300 ma lik kaçak akımı attığı zaman diğer bir binadada aynı sorun başlıyor.Sorun devam ederken nötr de elektrik görüyorum.Ne zamanki nötr deki elektrik olayı bitince tutmaya başlıyor.Disardan anlatmayla yada görmeden soruna çözüm bulmak zordur bunu biliyorum,ama kendimce dengesiz yüklenme,yada harmonik lerle ilgilisir diye düşünüyorum.Kacak akımları K tipi harmonik filtreli kaçak akimlarla değiştirmeyi deneyeceğim ilk etapta.
Binaların topraklarını ölçmeye başlayacağım pazartesi.Topraklama ile ilgili sorun olma ihtimali de varmıdır acaba.Ustalarimdan bilgi yada teyit almak isterim.İyi günler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
K.A.R.'leleri hangi tip?
A tipi yazıyor.Ama yukardaki arkadasimin da yazıldığına cevaben yazıyorum,olay her hangi bir alıcıdan kaynaklı bir arıza gibi görünmüyor.Oyle olsa atan linyenin sigortasını kapatarak da bulabilirim.Ama ana pano daki kaçak akım atıyor kaldırıyorum tali panodaki atiyor mesela.Onu kaldırıyorum ana pano kesiyor anında.Ve bu,aralarında 50 metre olan başka bir binadada aynı şekilde oluyor.Bu esnafa nötr de elektrik görüyorum ve ölçümünde 200 volt çıktı.Zaman sonra notrdeki elektriği giremeyince Kakr sini kaldirdigimda tutuyor

A tipi yazıyor.Ama yukardaki arkadasimin da yazıldığına cevaben yazıyorum,olay her hangi bir alıcıdan kaynaklı bir arıza gibi görünmüyor.Oyle olsa atan linyenin sigortasını kapatarak da bulabilirim.Ama ana pano daki kaçak akım atıyor kaldırıyorum tali panodaki atiyor mesela.Onu kaldırıyorum ana pano kesiyor anında.Ve bu,aralarında 50 metre olan başka bir binadada aynı şekilde oluyor.Bu esnafa nötr de elektrik görüyorum ve ölçümünde 200 volt çıktı.Zaman sonra notrdeki elektriği giremeyince Kakr sini kaldirdigimda tutuyor
güzel insan, benim AC bilgim forumdaki ustalarımdan öğrendiğim. bende işe yaradı o yüzden söyledim. ikinci olarak aldığım tavsiyelerde 7 wattlık akkor lamba ile toprak nötr testini yaparsanız topraklamanın sağlıklı olduğunu test edebilirsiniz. bunu da ustalarımdan öğrendim. ben 100 wattlıkla yapıyordum kaçak atıyordu. bilmiyordum onu da öğrenmiş oldum.

Arızanın sebebi nötr toprak teması da olabilir. Bu tür bir arızayı linyelerin sigortasını kapatarak bulamazsınız. Sigortayı kapatsanız bile kaçak yine tutmaz.​

güzel insan, benim AC bilgim forumdaki ustalarımdan öğrendiğim. bende işe yaradı o yüzden söyledim. ikinci olarak aldığım tavsiyelerde 7 wattlık akkor lamba ile toprak nötr testini yaparsanız topraklamanın sağlıklı olduğunu test edebilirsiniz. bunu da ustalarımdan öğrendim. ben 100 wattlıkla yapıyordum kaçak atıyordu. bilmiyordum onu da öğrenmiş oldum.
Estagfrllah kardeşim ben niye böyle dedin diye sorgulamadim zaten.Senin dediğin olay devamlı geliyor başımıza arızalı bir çay ocagin yada herhangi bir cihazın bağlı olduğu linyeyi tesbit etmek için kullanıyoruz.Ama olayın boyutu biraz daha farklı duruyor.Birincisi, aynı arızanın farklı binalarda,aynı anda baslamasi ve nötr toprak arasında abartı bir voltaj görmem,benim aklıma işletme topraklamasi hatası,yada dengesiz yük den faz kayması ve nötr de elektrik oluşması yada harmoniklerin etkisinden dolayı böyle birşeyin olması diye düşünüyorum.Devamli değil ara ara yapması,bana topraklamayi bir kenara birakmam gerektigini düşündürüyor.

Nötr iletkeninde gerilim dengesiz yük , 3. harmonik vs olabilir .

Kaçak akım rölesi atması nötr toprak hattı arası temaslı , diğer bölümden alıcıların çalışması yük artışı ile olabilir .

Kaçak akım röleleri bir birini attırmaması için tipi ve özellikli seçilmeli

nötr de elektrik görüyorum ve ölçümünde 200 volt
Siğortalar nötr kesmeli kullanılmalı .

Ölçümler yapmanız . ( mA ve diğer ölçümlerle )

Kolay Gelsin ,Sağlıcakla

arızanın nedenleri herşey olabilir. eğer KAKR ler projesine göre sayıca atılmışsa yani her 10 prize bir adet çıkış gibi veya daha az gibi tesisatta sayı açısından bir sıkıntı olmaz. bide elektrikçiler bu KAKR tesisatında toprak nötr ve faz linyelerine gerektiği önemi ve dikkati vermiyorlar. bir kere başımıza geldi bir hastanenin teknik sorumlusuyken bundan on yıl önce. hastanede yazın atmayan KAKR kışın habire atmaya başlıyor. tabii biz bunu bir türlü bulamıyoruz. bir oluyor iki oluyor. arızada geçici olunca bi türlü tespit edemiyoruz. sonra baktım baş olmayacak tesisatı tek tek gezmeye başladım. koridorlardaki bir fancoil gözüme çarptı. fancoil duvardaki prizden erkek fişle enerjilenmişti. bu fişi taktığımızda elektrik gidiyordu. tabii çekincede arıza geçtiği için elektrik geliyordu. velhasıl prizi kendim güzelce tornavidayla söktüm. birde ne göreyim toprakla nötr kablosunu inşaat yapılırken yapan elektrikçi ters bağlamış. yani bizim toprak sandığımız uç nötr, nötr sandığımız uç toprakmış. bu ikisini yer değiştirdim ve prize taktım. sonra KAKR açtım ve atmadı. bence kaçak KAKR atan tesisatınızı tek tek elinize bir adaptör gibi basit bir yük alıp priz priz kontrol edin derim. bu tür durumlar ilk tesisat yapılırken oluyor sonra elektrikçi KAKR ler bozuk deyip KAKR leri iptal ederek direk bağlayabiliyor maazallah..

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,006
Son üye
alany

Yeni konular

Geri