Kaçak Akım Rölesinin Rastgele Atması

umuutr

Üye
Merhabalar, elektrik hakkında çok bilgim yok fakat ama bu sorunum bir süredir devam ettiği için son zamanlarda bilgilenmeye çalışıyorum. Hepsi Siemsns markasından oluşan sigorta kutum var. Günün herhangi bir saati farketmeksizin bazen gece bazen gündüz "Kaçak Akım Rölesi" kafasına estiği sürede atıyor. Bu bazen bir hafta olmuyor bazen günde iki defa atıyor. Sorun şu ki kullanılan cihazlar neredeyse her gün aynı.

Fakat şöyle bir işe yarayacak bilgi verebilirsem yardımlarınız daha olumlu olabilir. Kaçak akım rölesi attıktan sonra sigortaları indirmeden KAR'ı kaldırdığımda işaretli sigortayı attırıyor, ama sigortayı kaldırınca kaçak akım yeniden atmıyor.

İşaretli sigortaya bir odanın prizleri bağlı.

1. prizde "Akım Korumalı Priz" bulunmakta olup buna;
Televizyon, Modem, Şarj Kablosu bağlı bulunmakta.

2. prizde "Akım Korumalı Priz" bulunmakta olup buna;
Akım korumalı priz, Yazıcı, Bilgisayar(2), Monitör(2), Harddisk, Hoparlör, Ethernet Switch bağlı bulunmakta.

Ayrıca "Kaçak Akım Rölesi" attığında bazen odadaki ürünler aktif kullanımda bazen ise sadece TV Standby konumda olmasına rağmen atabiliyor. (Modem 7/24 çalışıyor.) (Her cihaz prize takılı.)

Rölenin atması kafasına göre olduğu için bir çözüm yolu da şu anlık bulamadım, yardımlarınızı bekliyorum. Ayrıca bina daha 2 senelik.

röle.jpg

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar, elektrik hakkında çok bilgim yok fakat ama bu sorunum bir süredir devam ettiği için son zamanlarda bilgilenmeye çalışıyorum. Hepsi Siemsns markasından oluşan sigorta kutum var. Günün herhangi bir saati farketmeksizin bazen gece bazen gündüz "Kaçak Akım Rölesi" kafasına estiği sürede atıyor. Bu bazen bir hafta olmuyor bazen günde iki defa atıyor. Sorun şu ki kullanılan cihazlar neredeyse her gün aynı.

Fakat şöyle bir işe yarayacak bilgi verebilirsem yardımlarınız daha olumlu olabilir. Kaçak akım rölesi attıktan sonra sigortaları indirmeden KAR'ı kaldırdığımda işaretli sigortayı attırıyor, ama sigortayı kaldırınca kaçak akım yeniden atmıyor.

Akım korumalı priz, Yazıcı, Bilgisayar(2), Monitör(2), Harddisk, Hoparlör, Ethernet Switch bağlı bulunmakta.

Ayrıca "Kaçak Akım Rölesi" attığında bazen odadaki ürünler aktif kullanımda bazen ise sadece TV Standby konumda olmasına rağmen atabiliyor. (Modem 7/24 çalışıyor.) (Her cihaz prize takılı.)

Rölenin atması kafasına göre olduğu için bir çözüm yolu da şu anlık bulamadım, yardımlarınızı bekliyorum. Ayrıca bina daha 2 senelik.

Ekli dosyayı görüntüle 93737
Bazı besleme trafosu üzerinden çalişan sistemlere ait sigortalar ilk yol verildiğinde trafonun manyetik açlığı yüzünden atabiliyor . Bu bir arıza kaynağı değildir. Dün uzun zamandır yatan ve motoruna rulman çaktığımız bir kompresöre ilk yol verdiğimizde tak diye kontrol panosundan sigorta attı. Tabi ki içindeki eşek yavrusu kadar olan besleme trafosu yüzünden. Tekrar kurup yolverince sorunsuz çalışıyor bu kronik arıza. Ama sizin kullandığınız cihazlarda besleme trafosu yerine smps teknolojisi olmalı. Bu yüzden tuhaf . Ayrıca ilk atma durumu icinde bir izah getirmiyor . Elektrikcilerin dahi uğraşmak istemediği uyuz eden türden sorunlar. @servetd bu konunun uzmanıdır ama bilgilerini bizimle paylaşmıyor malesef .

Son düzenleme:
Prizlere takılı cihazlar ac-dc dönüşümünü anahtarlamalı güç kaynağı ile yapıyor. Butür cihazlar kaçak akım koruma rölelerinin yanlış yere açmasına sebep olabiliyor. Öneri olarak kaçak akım koruma rölesini A tipi ile değiştirebilir ya da bir adet tek fazlı kaçak akım rölesi daha alıp o prizleri bu röleye bağlayabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 93737
Sizin için kafasına göre atan, meslek mensupları için onlarca olası teknik nedeni olabilecek ciddi bir konuda size yapılabilecek en güzel yardım "Bir elektrikçi çağırın." şeklinde olacaktır.

Sürekli konuşulan konu olduğu için geçmiş konuları okursanız faydalı olacaktır.
Selektif/gecikmelş tip K.A.R. ile değiştirmeniz. AC tipi olanlar günümüzdeki DC akımla çalışan cihazların ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamıyor. DC akım desteği de olan A, B veya SI tipi bir K.A.R. ile değiştirebilirsiniz. Bu cihazların AC tipine göre daha pahalı olduklarını söylemeye bilmem gerek var mı?
Yakın zamanda komşumun her gök gürültüsü, şimşek çakmasında atan AC tip K.A.R.'sini SI tip röle ile değiştirdim. Henüz meteorolojik şartlar sağlanmadı, sonucu izleyip göreceğiz.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/sürücüler-sigortayı-attırıyor-çözüldü.147676/

Akım korumalı prizi iptal edip deneyin.
Kullanımda olmadığında tv fişini çekip gözlemleyin.
Kendiniz K.A.R'ı kapatıp açtığınızda sigorta atıyor mu?
Cihazları söküp K.A.R açtığınızda sigortada atma olacak mı ona bakın.
Uzatma çekerek cihazları başka bir sigortaya ait prizde deneyin.
Deneyebileceğiniz farklı kombinasyonlar var bunları denemeniz lazım.
Öncelikle bu sigortanın açma yapmaz hale gelmesi lazım.
Sigortayı çözdük yine K.A.R açma yapıyorsa başka cihazlar ile deneme yapılabilir.

Benim başıma gelen durumda 300ma olan K.A.R sorunlu çıktı, çin üretimiydi. Günde 1-2 defa açma yapıyordu, hava yağışlı olduğunda açma yapar derler bende tam tersiydi, yağışlı olduğu zamanlar 3-5 gün açma yapmadığı oluyordu. Başka marka aldım taktım bir daha hiç açma olmadı. Bende açma yapan bir sigorta yoktu ama çamaşır makinesini fişe takarken K.A.R açtığı oldu. Fişte takılı olan cihazları azalttığımda açma yapması daha uzun sürüyordu. Siz önce sigortayı neyin açma yaptırdığını çözün, açma yapmaz hale getirin, o durumda K.A.R açma yapacak mı, ona bakalım.

Son düzenleme:
doktorlar sadece öyküyle doğru teshis koyabilselerdi rontgen, mr, bt gibi cihazlara gereksinim olur muydu?!

anlatımlar bi yere kadar işe yarayabilir bi yerden sonra ölçüme ve bunu değerelendirecek uzmana ihtiyaç vardır.

başka turlu sadece akşam ezanında atan KAKŞ ile nasıl mücadele edeceğiz?

doktorlar sadece öyküyle doğru teshis koyabilselerdi rontgen, mr, bt gibi cihazlara gereksinim olur muydu?!

anlatımlar bi yere kadar işe yarayabilir bi yerden sonra ölçüme ve bunu değerelendirecek uzmana ihtiyaç vardır.

başka turlu sadece akşam ezanında atan KAKŞ ile nasıl mücadele edeceğiz?
Yatsi namazından sonra atsa teşhis basitti.

İşler daha da karıştı, işaretli sigorta sadece bilgisayar odası diye biliyordum. Bugün indirmemle birlikte 3 oda + 2 banyonun gittiğini gördüm. İlk başta bir elektrikçi çağırıp şu sigortalara baktırmam gerekecek.

Denemelere gelirsek;

Akım korumalı prizleri çıkartıp denemiştim daha önceden yine atmıştı.
Cihazları söküp deneme ihtimalim pek yok gibi çünkü atacağı vakit hiç belli değil bazen 1 hafta bazen 3 saat sonra.

Normal şartlarda işaretli sigortayı indirip kaldırdığımda bir problem yok.
Tek tek bütün sigortaları kaldırdığımda da problem olmuyor.
Yine normal şartlarda KAR'ı test butonundan attırıp yeniden kaldırdığımda da problem yok.

Fakat KAR kendiliğinden atıp kaldırdığımda işaretli sigorta düşüyor ve KAR düşüyor. Yeniden ikisini de kaldırdığımda problem çözülüyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri