Kaçak akım rölesi sorunu

yunus222

Üye
Herkese selamlar

Yaklaşık 3 ay önce yeni bir eve taşındım. Önceki evde elektrik ile ilgili hiçbir sorunum yoktu. Yeni eve taşındıktan sonra belirli aralıklarla kaçak akım rolesi atmaya başladı. Tesadüf mü bilmiyorum ancak özellikle sabah 5-8 arası atıyor gibi ve sanki elektrik kesintisi olunca da atıyor. Ancak bunlar tesadüfde olabilir çünkü bazen gün içinde de atıyor.

Tatil için memlekete gittim. Mutfak haricinde bütün sigortaları indirdim ve sadece buzdolabını çalıştıran sigorta açıktı ve prize sadece buzdolabını taktım. Ancak birkaç gün sonra yine atmıştı içindeki malzemeleri zor kurtardık. Elektrik ustaları direk iptal edip sigorta takalım diyorlar ve uğraşmak istemiyorlar. Röle markası viko. Bazı elektrikçilerde sorun buzdolabındadır diyor. Şuan aklıma gelen(faydası olur mu bilmiyorum) ilk iş siemens marka bir kaçak akım rölesi takıp denemek. Sakarya da güvenilir elektrik ustalarımız varsa veya önerileriniz varsa çok memnun olurum. Çünkü artık ne yapacağımı bilemiyorum.

teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Anladım kontrol ettim bende ki vtr2. İlginç olan binada hepsi aynı tesisat bir bende bu durum var. O zaman siemens marka bir şey taktırıp denemek ilk aşama olacak gibi . yada önerebileceğiniz bir marka model var mıdır ?

Anladım kontrol ettim bende ki vtr2. İlginç olan binada hepsi aynı tesisat bir bende bu durum var. O zaman siemens marka bir şey taktırıp denemek ilk aşama olacak gibi . yada önerebileceğiniz bir marka model var mıdır ?
Markadan ziyade tip önemli bağışık tip kaçak akım rölesi tercih edilmeli. F tipi diye geçer her markada ayrı kodlama olur. Siemens, ABB, legrand, Schineider, Eaton v.s iyi markalar

Not: Viko vtr2 yazacaktım yanlış yazmışım düzelttim. Arkadaşlarımın evlerinde yaşadığı sorunlar.
Screenshot_20230731_120338_Gallery.jpg
Screenshot_20230731_120331_Gallery.jpg

Bizim tesisat ta sizin gönderdikleriniz gibi. Peki sakarya da yardımcı olur musunuz bizimkide aşağıdaki gibi tesisat. Ne ile değiştirmek lazımsa değiştireyim yeterki sorun çözülsün :(

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-07-31 at 10.40.25.jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-31 at 10.40.25.jpeg
    68.8 KB · Görüntüleme: 25
Bizim tesisat ta sizin gönderdikleriniz gibi. Peki sakarya da yardımcı olur musunuz bizimkide aşağıdaki gibi tesisat. Ne ile değiştirmek lazımsa değiştireyim yeterki sorun çözülsün :(
Ben izmitteyim yaş 50 oldu sadece kendi söküklerimi dikebiliyorum, küçük ev aletlerini hobi olarak tamir ediyorum. Çevremdekilere de elimden geldiğince supervizörlük desteği yapıyorum.
İyi bir elrktrikçiye ihtiyacınız var bir çok elektrikçi bahsettiğim bağışık tip kaçak akım rölesinin varlığından bile haberi yok.
O yüzden size tavsiyem bulunduğunuz ildeki bahsettiğim markaların distribütörleri ile iletişime geçip fiyat alın ürünü alıp elektrikçiye taktırın.

Son düzenleme:
Markadan ziyade tip önemli bağışık tip kaçak akım rölesi tercih edilmeli. F tipi diye geçer her markada ayrı kodlama olur. Siemens, ABB, legrand, Schineider, Eaton v.s iyi markalar

Not: Viko vtr2 yazacaktım yanlış yazmışım düzelttim. Arkadaşlarımın evlerinde yaşadığı sorunlar.
Ekli dosyayı görüntüle 99977Ekli dosyayı görüntüle 99978

Ustam B25 ler TSE sizmi ?

Başa Ana siğorta koysaydınız iyi olurdu
Ana siğortada nötr kesmeli .

Kolay Gelsin .

Ustam B25 ler TSE sizmi ?

Başa Ana siğorta koysaydınız iyi olurdu
Ana siğortada nötr kesmeli .

Kolay Gelsin .
Arkadaşlarımın evlerinin sigorta kutuları. Genellikle önce fotoğraf isterim. Kendimin müdahale ettiği tesisatlar değil. Gerekli uyarılarda bulunuyorum ister uyarlar ister uymazlar. Daire içine B tipi 20A bile fazladır. Özel linye olur kesit 2,5mm2 üzerindedir, besleme/kolon kesiti kurtarıyordur amennah.

Son bir ay içerisinde 3 adet viko vtr2 gereksiz açma arızasina şahit oldum. Vikoda sıkıntı var AC tipleri zaten kullanmamak gerekir.
Modifiye edelim baba :) Direnç atma kültürüne zaten araba sektöründen aşinayız . Bobine bir direnç atsak 100 ohm evladiyelik olur bence :)

valla ben elektrikten hiç anlamıyorum anca ampül sök tak. Bu f tipi dediğiniz nasıl birşey dir. ortalama ücretleri nedir. internetten baktım 4 bin tl yede var :). insanlara güven olmuyor gidip yalan yanlış bir şeye para vermek istemiyorum. bu arada elektrikçinin birine siemens ile değiştirelim dedim 600 tl filan dedi heralde normal k.a.r idi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri