Kaçak Akım Rölesi İkide Bir Atıyor

Niyetiniz arıza bulmak mı günü kurtarmak mı ?
Yukarıda yazmıştım, eğer harici bir Kar ile buzdolabını denersek ve kar atmazsa arızayı nasıl balacağız peki?
eğerki buzdolabına sıva üstü ayrı kar çekersek ve sorun çözülürse

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yukarıda yazmıştım, eğer harici bir Kar ile buzdolabını denersek ve kar atmazsa arızayı nasıl balacağız peki?

Sadece buzdolabında arıza ( kaçak mA ) varsa bu buzdolabına ait kakr atacak .
Diğer ana sistemde sorun yoksa ana sistem kakr atmayacak .
Özel kakr prizinde ürünlerinizi tek tek deneyebilirsiniz .

Sadece tüm ürünlerin kaçakları toplanıp kakr atıyorsa kaçak akım pensamper metresi ölçüm yapılmalı .
veya omaj direnç ölçümü .

Sizin tesisat monofaze ama sizin söylediğiniz sistem bu olmalı .

Son düzenleme:
Peki sn @arkaplan tesisatı 2 ye bölersem, notr uçları bulmanın kolay bir yolu var mı?
Ben olsam ne yapardım🤔
  • Önce enerjiyi keser, tüm prizlere takılı olan alıcıları prizden sökerdim
  • Panodaki tüm nötürleri ayırırdım.
  • Önce mutfaktaki prizlerden birisinin faz ve nötr uçlarını bir iletkenle kısa devre ederdim.
  • Sonra bir ölçü aletini buzzer moduna alıp panoya gelirdim.
  • Ölçü aletinin bir ucunu en baştaki sigortaya değdirir, diğer ucunuda boştaki nötr uçlarda tek tek gezdirirdim. Ölçü aleti hangi uçta öttüyse o faz ve nötr bir grup demektir. Onları işaretleyip ayırırdım.
  • Sonra atıyorum banyo için aynı şeyi yapardım. Bulabildiklerimi bu şekilde bulup onları bir kaçak akım rölesine girerdim. Bulamadıklarımı da başka bir kaçak akım rölesine girerdim.

Ben olsam ne yapardım🤔
  • Önce enerjiyi keser, tüm prizlere takılı olan alıcıları prizden sökerdim
  • Panodaki tüm nötürleri ayırırdım.
  • Önce mutfaktaki prizlerden birisinin faz ve nötr uçlarını bir iletkenle kısa devre ederdim.
  • Sonra bir ölçü aletini buzzer moduna alıp panoya gelirdim.
  • Ölçü aletinin bir ucunu en baştaki sigortaya değdirir, diğer ucunuda boştaki nötr uçlarda tek tek gezdirirdim. Ölçü aleti hangi uçta öttüyse o faz ve nötr bir grup demektir. Onları işaretleyip ayırırdım.
  • Sonra atıyorum banyo için aynı şeyi yapardım. Bulabildiklerimi bu şekilde bulup onları bir kaçak akım rölesine girerdim. Bulamadıklarımı da başka bir kaçak akım rölesine girerdim.
Sn Fgencal aynı şeyleri düşünüyoruz, yapacağım şey buydu zaten, ama ben tüm prizlerde aktif birer cihaz bırakıp sigortayı öyle kesmeyi düşünüyorum ki, buzzer ötsün.
Sormakdaki amacım belki daha kısadan yapılabilecek bişeyler vardır diyeydi, çünkü ben elektrik işinde ne ustayım ne tecrübem var.

Sn Fgencal aynı şeyleri düşünüyoruz, yapacağım şey buydu zaten, ama ben tüm prizlerde aktif birer cihaz bırakıp sigortayı öyle kesmeyi düşünüyorum ki, buzzer ötsün.
Sormakdaki amacım belki daha kısadan yapılabilecek bişeyler vardır diyeydi, çünkü ben elektrik işinde ne ustayım ne tecrübem var.
Her alıcıda buzzer ötmez. Tost makinesi, ütü, fırın, kettle gibi içinde rezistans olan alıcılarda ötebilir. İşten anlamıyorsanız bir bilene yaptırın derim.

Vazgeçtim arızayı bulmaktan, artık uzun süreli biyere gedeceğimiz zaman kar ı kapatıp açıyorum, en azından ben dönene kadr idare ediyor, ha birde pc yi fişe takıp gözetleme programı ile arada bir bakıyorum. Anahtrı da komşuya bırkıyorum, pcden bişey göremezsem yani program açılmıyorsa komşu kar a müdahael edecek :)
uğraşamam artık, umurum da değil.

Vazgeçtim arızayı bulmaktan, artık uzun süreli biyere gedeceğimiz zaman kar ı kapatıp açıyorum, en azından ben dönene kadr idare ediyor, ha birde pc yi fişe takıp gözetleme programı ile arada bir bakıyorum. Anahtrı da komşuya bırkıyorum, pcden bişey göremezsem yani program açılmıyorsa komşu kar a müdahael edecek :)
uğraşamam artık, umurum da değil.
Ben uzaktan akıllı priz ile şebekenin olup olmadığını cep üzerindeki uygulama ile izleyebiliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri