dersane kompanzasyonu

evet bende asansorlere bağımsız kompanze yapmayı düşündüm. tam olarak nasıl yapacağım bunu asansör motoru kısa zamanda devreye girip çıktığı için kondansatör çabuk bozulurmu ne tür bir kontaktör kullanmalıyım ve devreyi tam olarak nereye nasıl bağlamalıyım iki adet kondansatör iki adet kontaktör kullanıp birini ileri digerini geri devresine bağlasam daha mantıklı gibi geliyo bana uygulama yapıp sonuç alan arkadaşlar varsa cevap yazabilir mi lütfen

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
motora papalel bağlayarak çözüm yapabilirsiniz ama motorla arasındaki bağlatıdaki mesafe en zaından 10 cm uzak olsun yoksa kondansatör devreye girip çıktığında bağlantı uçlarının ömrünü azaltabilir

evet bende asansorlere bağımsız kompanze yapmayı düşündüm. tam olarak nasıl yapacağım bunu asansör motoru kısa zamanda devreye girip çıktığı için kondansatör çabuk bozulurmu ne tür bir kontaktör kullanmalıyım ve devreyi tam olarak nereye nasıl bağlamalıyım iki adet kondansatör iki adet kontaktör kullanıp birini ileri digerini geri devresine bağlasam daha mantıklı gibi geliyo bana uygulama yapıp sonuç alan arkadaşlar varsa cevap yazabilir mi lütfen

Asansör varsa...İki kontaktör kullan .Bu kontaktörler dediğin gibi hem aşağı hem yukarı çalışırken devreye girsin ve kompanzasyon kontaktörü olsun...
Denemesini yaptım yıllardır çalışıyor...
Motor klemensine direk olarak kondansatör bağlamayı hiçbir arkadşıma tavsiye etmem... Kondansatörde meydana gelebilecek arızalar ,motora zarar verebilir. C tipi bir sigorta üzerinden asansör besleme panosunun giriş sigortası altına irtibatlandırılırsa daha sağlıklı olur...

İkinci bir alternatif saniye veya saniyeden daha kısa zamanda devreye kondansatör alma yeteneği olan bir röle bağlar isen .Asansör motorunun gücüne göre 1. kademeye trifaze bir kondansatör bağlarsın...

Ekli dosyalar

• kond.jpg
    kond.jpg
    23.3 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:
bana en mantıklı gelen çözüm aşagı yukarı ayrı ayrı kondansatör ve kontaktör;sanırım öyle yapacam en azından devreye girme süreleri uzadığından kondansatörlerin deşarj olmaları sağlanmış olur buda ekipmanların ömrünü uzatır diye düşünüyorum

___

İkinci bir alternatif saniye veya saniyeden daha kısa zamanda devreye kondansatör alma yeteneği olan bir röle bağlar isen .Asansör motorunun gücüne göre 1. kademeye trifaze bir kondansatör bağlarsın...[/QUOTE]

böyle bir röle varmı

Moderatör tarafında düzenlendi:
tense rolenin 0.4 sn cevap süresi var
benim sana tavsiyem aşagı yukarı ayrı ayrı kondansatör ve kontaktör yerine bu işi reaktif roleye bırak
asansör farklı end. güçler çekebilir bunları hesaba katarak o kond. değerini belirlemen gerekir

peki hangi röle bu işleme cevap verebilir 4 saniye demişsiniz yani yinede mantıklı gelmiyo gibi tamam kanaat getirsem yapacam ama 4 saniyede asansör bi kat çıkıar zaten.Yani düymeye bastın asansör çalıştı yukarı doğru çıktı birinci katta tam duracakken röle kondansatörü aldı ve asansör durdu şimdi röle bi süre sonrada kondansatörü devreden çıkardı.Sonuç ne endüktif yükümüzü kompanza edemedik aynı zamanda birazda kapasitif yazdırdık bu böyle devam etti yüzlerce öğrenci var çıkıp inenlerin sayısı bellisiz herkes bi kat çıkmıyo doğru fakat yinede iyice düşünmek lazım karar veremedim.

bu tür yerlerde yükler hep dengesiz olur bu monofaz destekli röleler kullanmak gerekir. ve birde yükler zaman içerinde sık sık değişkenlik gösterdiği için bu tür yerlerde rölenin kondansatörü devreye alma çıkarma sürelerini iyi ayarlaman gerekiyor çünkü kontaktör kondansatörleri sık sık dereye alıp çıkardığı kompanzasyon malzemelerinin ömrünü oldukça kısaltır bu nedenle bu tip yerlerde kondansatörün ani darbelere karşı önlemek için devreye girme ve çıkarma zamanlarını iyi ayarlaman gerekiyor

peki hangi röle bu işleme cevap verebilir 4 saniye demişsiniz yani yinede mantıklı gelmiyo gibi tamam kanaat getirsem yapacam ama 4 saniyede asansör bi kat çıkıar zaten.Yani düymeye bastın asansör çalıştı yukarı doğru çıktı birinci katta tam duracakken röle kondansatörü aldı ve asansör durdu şimdi röle bi süre sonrada kondansatörü devreden çıkardı.Sonuç ne endüktif yükümüzü kompanza edemedik aynı zamanda birazda kapasitif yazdırdık bu böyle devam etti yüzlerce öğrenci var çıkıp inenlerin sayısı bellisiz herkes bi kat çıkmıyo doğru fakat yinede iyice düşünmek lazım karar veremedim.

O kadar da problem olmaz kardeş... Yani çok fazla da düşünmene gerek yok direk işe koyul bence...Dersane -okul farketmiyor yükler hemen hemen aynıdır.Bundan birkaç ay önce asansör olan bir okula asansör motoruna müstakil kompanze yaparak ve 9 Kademe ile (12 kademeli Kael Varkombi röle kullandım ama 9 kademesini kulandım) hallettim...

Antiparantez ; Tense röle nin böyle bir iddiası var kullananlar var mı (ki zannederim muhakkak vardır.) ? Denediler mi ? Bilmiyorum ama 0,4 sn de cavap veriyor derler...Eğer öyle ise işini o da görür...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,607
Kullanıcılar
450,608
Son üye
cemaliev

Yeni konular

Geri