sayaç og de kompanzasyon pano ag de

kubilay46

Üye
şimdi arkadaşlar sizinle geçen kompanzasyonunu yaptığım bir taş ocağının bilgilerini paylaşacağım gittiğim ocak 3450 tl reaktif ceza yiyormuş her ay burayı yapanda dükkanı olan ve yıllardır bu işin içinde olan bir vatandaş şimdi panoları tabiki tekrardan revize ettik reaktif güç kontrol rölelerini değiştirdim kaeldi entese çevirdim pano hemen hemen sıfırdan yapılmış gibi oldu 6 kademe idi ben 12 kademe yaptım bu gibi tesislerde ölçüm og'den yapılıyor fakat kompanze panoları ag de3 adet trafo var 2 adet 400kva 1 adet 250 kva trafo var birisi boşta ben 2 adet trafonun kompanzesini yaptım burası taş ocağı yılın 12 ayı çalışan bir tesis değil tabiki bu nedenle bu tesislerin çalışmadığı zamanlarda tesis reaktife girmiş hiç çalışmazken tesis 3450 tl ceza ödemiş sadece bekçinin yaktığı soba ve aydınlatma var burada şimdi kök binasından sonra trafolara kadar havai hat var yaklaşık 300 mt kadar çoğu arkadaş forumda akım bilgisini og den alınmasını öneriyor iyi güzel ama arkadaşlar bu mesafede bunu yapmak zor ve diğer husus forumda gördüm çoğu arkadaşın havai hat değilde tesisinde xple kaplo var buda tam tersine kapasitif basıyor bu trafolarda sabit grubta yoktu biz birine 7,5 kvar diğerine ise 12,5 kavar kondansatör ekledik tesis devamlı çalışsa sabite hiç gerek yok arkadaşlar biz bu tesis devamlı çalışmadığı için sabit kondansatör koyduk yoksa benim kendi çalıştığım fabrikada 2500kva trafom var ama yinde sabitim yok bir ikinciside entesin eski rölesini kullanıyorum tek akım trafolu rle ve değerlerim ise cap: 0,03 indik: 0,04 ama benim bahsettiğim tesisler bizim fabrikadan farklı bahsettiğim taş ocağı gibi başı belada olan forumda çok arkadaş vardır şimdi birde çoğu arkadaş hemen yeni nesil kompanzasyon diyor da başka bişey demiyor tamamda arkadaşalar dediğiniz sistem güzel ama fiyatlar çok aşırı derecede uçuk ben geçen birinden fiyat aldım adam resmen uçuyor burası türkiye çok sorunlu müşterilerim var ama hiç birinde yeni nesil kompanze uygulamadım hepsindede entesin rg3-12cs serisi var mükemmel röle kim ne derse desin taş ocağına gelelim gece yanan aydınlatmaya bir tane monofaze kondansatör bağladım ve şu an reaktif aşırı şekilde düşmeye başladı değerlere ilk baktığımızdas reaktif oranı % 2,68 idi şimdi ise %35 e düştü yapalı daha iki gün oldu tabiki ben bu işin priyim demem forumda çok değerli ve bilgili arkadaşlarda var ama bende 8 senedir bu işle ve tavuk çiflikleri ve otomasyonla uğraşıyorum yinde tekra ediyorum bu konuda sorunu olan arkadaşlar yardımcı olmaya çalışırım herkese iyi çalışmalar:)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşlar yukarıdaki yazdığım bilgilere ek olarak şunuda söyleyeyim 400 kva lık trafoya 12,5 eklemiştim yetmedi 250 kvar ya ise 7,5kvar eklemiştim buda yetmedi bunları değiştirdim yarın sonucu görecez bu sabit olayı trafonun markasından markasına değişiyor arkadaşlar

kubilay bey,
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler bilgi
merak ettiğim bazı hususlarıda açıklayabilirmisiniz
kael roleyi söktüm dediniz sökme nedeniniz nedir kaelde iyi bir roledir ve kademelerdeki kademe güçleri çerçevesinde kompanzasyon yapar (monofaze kontrollü değil ise)
forumdaki üstatlar güç analizinden bahseder durur ve sistemlerde role değişiminden önce sisteme uygun kademeleri uygulamalardan bahsedilir bu konuyu netleştir iseniz yazınız daha hoş olur,
ayrıca işletme büyük olduğundan akım trafoları çevirme oranları ve en küçük uyguladığınız kademe değeri nedir

teşekkürler

çok güzel bir konuya değinmişsiniz şöyle söyleyeyim önce söktüğüm kael marka röle tek akım trafolu bir röledir bu rölenin monofaze özelliğide yoktur bunu sökmemin nedeni budur yoksa ben kael markasını kötüledğimden değil kaelin yeni çıkardığı röle çok fonksiyonlu bir cihaza benziyor nede olsa ikiside türk malı ama dediğim gibi monofaze özelliği olmayan bir röle olduğu için söktüm şimdi benim bu tesise koyduğum akım trafoları 250 kva lık trafonun akım trafosu 300/5 tir 400 kva trafonun ki ise 600/5 tir şimdi benim daha önceki yazılarımı okuduysanız görmüşsünüzdür ben bu işle uğraşan arkadaşlar şunu söyledim çoğu şuçu rölye atıyordı bende dedimki ilk önce bu işi bileceksin sıralamanı doğru yapacaksın röle olayı sonraki olay ben bu işte ilk önce söylediğim olay bu bu işi bileceksin röle marka olayı sonraki olaybenim dediğim bu

arkadaşlar size entes rölede bazı sorunları ve çözümlerini anlatayım başıma gelen ve çözümlediğimiz olaylar şimdi baktığım bir tavuk çiftliği var geçenlerde oraya gittim ve baktımki röle çok saçma değerler veriyor ben akım trafolarından çok korktum yandı diye ama röleden baktığımda akımlar görünüyordu sorun bazı kontaktörlerin ve auto setup yaptığımızda rölenin algıladığı değerlerde bozulmuş bozulmuş yani kontaktörler den bazılarının bacakları geçirmiyor ve iki faz kompanze oluyor buda rölenin sapıtmasına neden oluyor bunu entesde şükrü bey var onu aradım oda aynı bilgileri verdi ve tekrar auto stup yapmamı söledi ve bozukoln kontaktörleri değiştirdim ve gerçekten röle düzeldi röleyi auto setup yaptığınızda tekrar kademe menüsünden kademeler tekrar bakın çünkü bazı kademeler okumadığı zaman o kademeye off yazar eğer algılamıyorsa elinizlede girebilirsiniz o kademeyi girebilirsiniz birde bazı trafolarda sabit kondansatör değeri % 3 olark bilinir ama bazı trafolara % 6 ya kadar konuyor buda markadan markaya göre değişir bobinin kalitesine göre değişir tabi bunları yaşadığım için buraya yazyorum herkese kolay gele

Öncelikle 400 KVA trafonun Sayacı O.G den okunmaz yorumunu bir kenara bırakarak baktığımız bir işde ilginc bir durum oluştu. Burası %86 reaktif cezası yedikten sonra biz devreye girdik Ama bizde firmaya kapasitif ceza verdirdik.
Sistemde O.G tarafında 0,58/100 volt X/5 A sayaç var. ayrıca Trafonun A.G bölümünde Ayrı bir 220/380 X/5 ikinci bir sayaç var. Biz konuya bakmaya başlayınca Sayaç değerlerini AG tarafından okutmaya başladık. Değerler bize göre çok makul gidiyordu Tedaş sayaç okumasını O.G tarafından yaptığını Kapasitif ceza gelince öğrendik.
AG tarafında sayaç ne kadar Endüktif yazıyorsa OG tarafındada o kadar kapasitif yazıyor. Sayaçların Bağlantıları doğru, Markalar aynı SABİT kondansatör yok. Trafoya kadar besleme 300 metre Havai hat Aliminyum kablo ile gelmekte
Bu tip başına olay gelen varmı sorunu nasıl çözdüler.

arkadaşım konuyu iyioku onan sonra yorum yap 2 tane 400 kva 1 tane 250 kva var

havai hatta kapasitifolayı olmaz xple kablo desen olur o işte bir gariblik var benim yukarıda baktığım tesiste havai hat beslemeli ama reaktiften giriyordu orasıda

Öncelikle 400 KVA trafonun Sayacı O.G den okunmaz yorumunu bir kenara bırakarak baktığımız bir işde ilginc bir durum oluştu. Burası %86 reaktif cezası yedikten sonra biz devreye girdik Ama bizde firmaya kapasitif ceza verdirdik.
Sistemde O.G tarafında 0,58/100 volt X/5 A sayaç var. ayrıca Trafonun A.G bölümünde Ayrı bir 220/380 X/5 ikinci bir sayaç var. Biz konuya bakmaya başlayınca Sayaç değerlerini AG tarafından okutmaya başladık. Değerler bize göre çok makul gidiyordu Tedaş sayaç okumasını O.G tarafından yaptığını Kapasitif ceza gelince öğrendik.
AG tarafında sayaç ne kadar Endüktif yazıyorsa OG tarafındada o kadar kapasitif yazıyor. Sayaçların Bağlantıları doğru, Markalar aynı SABİT kondansatör yok. Trafoya kadar besleme 300 metre Havai hat Aliminyum kablo ile gelmekte
Bu tip başına olay gelen varmı sorunu nasıl çözdüler.

kardes adamın konusunun içine yazmışsın:)

senin problemine gelince sayaçlardan birinin bağlantısı yalnış . sen bağlantı şekli doğru diyorsan iki sayaçtan birinin akım trafolarının polaritesi yalnıştır.
neye dayanarak soyluyorum (biri ne kadar reaktif yazıyorsa öbürü o kadar kapasitif yazıyor deniyor.)

ha bu arada o.g. deki sayacın ve akım trafolarının oldugu yer muhurludur. ona siz değil tedas bakacak

Son düzenleme:
havai hatta kapasitifolayı olmaz xple kablo desen olur o işte bir gariblik var benim yukarıda baktığım tesiste havai hat beslemeli ama reaktiften giriyordu orasıda

bilgi yalnış hemen düzeltelim havai hatta da xlpe dede kapasitif olur.

senin bahsettiğin yerde ise kavramlarda karısıklılık var ondan yardımcı olamıyorum.

sabit kondansatörleri ekledin 6 kademe monofaz olcumlu yerleri 12 kademe trifazden ölçen röle bağladın.

sonuç olarak bu üç trafodan önce o.g. den ölçen sayaç var .

bu sayaçtaki indüktif ve kapasitif oranlarını söyler misin veya yazdıklarımda bir hata varmı?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri