Kompanzasyonda kademe değişme sıklığı hk?

Siz,yine de ara kademeler oluştursanız iyi olur.

1.kademe 5 kvar (daha önce 10kvar dı)
2.kademe 10 kvar (daha önce 30)
3.kademe 20 kvar (daha önce 40)
4.kademe 30 (40)
5.kademe 40 (40)
6.kademe 45 (45)
7.kademe 45 kvar (45) yaptık gecici olarak...ama hala çok sık kademe değiştiriyor.değişen bişey olmadı bu varyasyonda...ama benim anlamadığım olay şu..biri izah etsn lütfen ...ya sabit kapasite devredeyken çok nadir 1. kademe devreye giriyor...sabit kapasite 40 kvar...ama sabiti çıkardım mı çok çabuk kademe değiştiriyor ve aynı değerde başka başka kademeler deniyor sanki...ya sabit varken sorun yoksa benim sabitim 40 kvar...rölede de bu 40 kvar 5. kademede mevcut zaten...neden röle 5. kademede yada 2 ve 4. kademede takılı kalmıyo...çat çat kademe değiştiriyor anlamadm ya....

fahri bey sizinle hemfikirdim ara kademe konusunda ama yaptığım ufakta olsa bir değişiklik çalışmayı değiştirmedi....gerçi 2,5 ve 7,5kvar değerlerde ekliycem ama umutsuzum doğrusu....
birde sabit 40 kvarlık kapasite röleye bağlı değil (doğrusu da ölemi bilemyrm)...yani akşamları ve haftasonları devreden çıkarmak icab ediyoo kapasitif yazmasın diye....ve sabit bağlı olmadığında röle sabit kademe lazım gibi bir uyarı veriyodu...sabiti devreye soktuğumda da aynı uyarı gene geliyodu...durum böle olunca dedim acaba sabiti röleye mi bağlamak gerekiyor röle tanısın diye...rölede böle bir kademe yeri var mı ??? kataloğu yaladım yuttum ama böle bişey göremedm...

birde bu röleyi daha önce kullanan şunu da sölerse ii olr...(tense rgt-12) röleyi ben ilk yük altında devreye soktum ve kademe testine soktum baya uzun sürdü.. benim kullandığım 7 kademe,geri kalan 5 kademenin 3 ünü otomatik iptal etti fakat 2 sine hatalı dedi ve bazen röle kademe değiştirirken bunlarıda almaya çalışıyoo..yani bu 2 kademeyi iptal etmedi röle...bunu iptal etmek manuel olarak mümkün mü??

verceğiniz ufakta olsa bir fikir yada görüş benim için çok değerli...herkese çok teşekkürler cevapları için...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
1-Sabit kondansatör,ölçümün OG den yapıldığı devrelerde ve akım trafosundan önce bağ-
lanmış olmalıdır.Öncelikle,bu durumun değiştirilmesi zorunludur.
2-Tense röleler,bırakma ve alma işlemini aynı anda yaptığı için,devrede fazla şalta sebep
oluyormuş izlenimi verir.Bu,normal bir durumdur.
3-Tense röleler,kapasitif öncelikli çalışma prensibine göre dizayn edildiği için,başlangıç
ayarlarının end. 5 kapasitif 15 sınırlarında set edilerek takip edilmesi gerekir.
4-Sabit kondansatör konusunu hallettikten ve uygun kademe değerlerini ( 2,5-5-7,5-10-15-20-30-45 vs. ) seçtikten sonra,tekrar tanıtma yapmanız halinde,sisteminizin normale
dönmesi gerekir diye düşünüyorum.
5-Handikapınız,sabit kondansatör ile ilgilidir.Bu durumu,acilen düzeltmeniz gerekir.

1.kademe 5 kvar (daha önce 10kvar dı)
2.kademe 10 kvar (daha önce 30)
3.kademe 20 kvar (daha önce 40)
4.kademe 30 (40)
5.kademe 40 (40)
6.kademe 45 (45)
7.kademe 45 kvar (45) yaptık gecici olarak...ama hala çok sık kademe değiştiriyor.değişen bişey olmadı bu varyasyonda...ama benim anlamadığım olay şu..biri izah etsn lütfen ...ya sabit kapasite devredeyken çok nadir 1. kademe devreye giriyor...sabit kapasite 40 kvar...ama sabiti çıkardım mı çok çabuk kademe değiştiriyor ve aynı değerde başka başka kademeler deniyor sanki...ya sabit varken sorun yoksa benim sabitim 40 kvar...rölede de bu 40 kvar 5. kademede mevcut zaten...neden röle 5. kademede yada 2 ve 4. kademede takılı kalmıyo...çat çat kademe değiştiriyor anlamadm ya....

fahri bey sizinle hemfikirdim ara kademe konusunda ama yaptığım ufakta olsa bir değişiklik çalışmayı değiştirmedi....gerçi 2,5 ve 7,5kvar değerlerde ekliycem ama umutsuzum doğrusu....
birde sabit 40 kvarlık kapasite röleye bağlı değil (doğrusu da ölemi bilemyrm)...yani akşamları ve haftasonları devreden çıkarmak icab ediyoo kapasitif yazmasın diye....ve sabit bağlı olmadığında röle sabit kademe lazım gibi bir uyarı veriyodu...sabiti devreye soktuğumda da aynı uyarı gene geliyodu...durum böle olunca dedim acaba sabiti röleye mi bağlamak gerekiyor röle tanısın diye...rölede böle bir kademe yeri var mı ??? kataloğu yaladım yuttum ama böle bişey göremedm...

birde bu röleyi daha önce kullanan şunu da sölerse ii olr...(tense rgt-12) röleyi ben ilk yük altında devreye soktum ve kademe testine soktum baya uzun sürdü.. benim kullandığım 7 kademe,geri kalan 5 kademenin 3 ünü otomatik iptal etti fakat 2 sine hatalı dedi ve bazen röle kademe değiştirirken bunlarıda almaya çalışıyoo..yani bu 2 kademeyi iptal etmedi röle...bunu iptal etmek manuel olarak mümkün mü??

verceğiniz ufakta olsa bir fikir yada görüş benim için çok değerli...herkese çok teşekkürler cevapları için...

İlave ara kademelerin mutlaka faydası olacaktır ama Tense'nin güç akış analizi diye bir özelliği var ve bu özellik sistemden çekilen reaktif yükü ( indüktif ve kapasitif olmak üzere ) kompanze edilmemiş gibi sürekli dakika ve saniye cinsinden zamanını vererek kayıt yapar. Son kayıtta % 10 kadar bir farklılık olduğu zaman bunu da bir sonraki örnek olarak kaydeder. bir süre sonra bir önceki kayıt değerinin aynısı çekildiğinde ise bunu yeni bir örnek olarak değilde önceki öreneğin zamanına ilave olarak kaydeder Sorun fazlar arsındaki reaktif yük farkı olabilir .

1-Sabit kondansatör,ölçümün OG den yapıldığı devrelerde ve akım trafosundan önce bağ-
lanmış olmalıdır.Öncelikle,bu durumun değiştirilmesi zorunludur.
2-Tense röleler,bırakma ve alma işlemini aynı anda yaptığı için,devrede fazla şalta sebep
oluyormuş izlenimi verir.Bu,normal bir durumdur.
3-Tense röleler,kapasitif öncelikli çalışma prensibine göre dizayn edildiği için,başlangıç
ayarlarının end. 5 kapasitif 15 sınırlarında set edilerek takip edilmesi gerekir.
4-Sabit kondansatör konusunu hallettikten ve uygun kademe değerlerini ( 2,5-5-7,5-10-15-20-30-45 vs. ) seçtikten sonra,tekrar tanıtma yapmanız halinde,sisteminizin normale
dönmesi gerekir diye düşünüyorum.
5-Handikapınız,sabit kondansatör ile ilgilidir.Bu durumu,acilen düzeltmeniz gerekir.

sabit kondansatör akım trafosundan sonra bağlanmış ama akım trafosuyla alakasını anlamadm akım trafosu, ölçü aleti veya röleye bağlanıyor açıklarsanız sevnrm...bide ölçüm og den nasıl yapılır deneyimszm bu konuda:((
şema varsa elinizde çok ii olr...(sayaç binanın içindeki panoda 3 fazlı baralardan besleniyo ve bunun 35 kv olduğunu sanmıyrm)

sölediğiniz 2.madde bana mantıklı geldi ve hoşuma gitti açıkcası farketmemiştm aynı anda birini bırakırken diğerini aldığını....bu fazla kademe değiştiriyoo hissi veriyo gerçekten...ama nerdeyse 5-10 sn de bir kademe değiştiriyoor.
endüktif ve kapasitif oranlar dediğinz gibi duruyo...ayrıca ara kademe ekliycem dediğiniz gibi....

not: sabit kondansatör devredeyken oranlar ve röle ii durumda... asıl sorun akşamları kapatmak gerekiyor sabit kondansatörü çünkü kapasitif yükseliyoo...
dediğiniz kademeleri akşam yada hafta sonları için ekliyorum aslında....röle daha düzgün çalışsın diye...

Sabit kondansatörü devre dışı yapınız.Diğer söylediklerimi yapmanız halinde,sisteminiz nor-
male dönecektir.

Sabit kondansatörü devre dışı yapınız.Diğer söylediklerimi yapmanız halinde,sisteminiz nor-
male dönecektir.

olmuyor hocam olmuyor...sabahtan akşama kadar kademe değiştirdik olmadı gene...sizin dediğiniz kademeler takılı şu anda ama gene değişen bişey olmadı...bu defa daha fazla kademe alıyor devreye (değerler düşük diye)
kafayı yiycem artık ya valla beynim durdu.....ya bu seferde akım düşük uyarısı veriyo akım trafosu testinde (600/5)....kullanma klavuzuna baktım 1.kademe düşük olduğunda bu uyarıyı verebilr diyor....
benim aklıma gelen en son çözüm fazların dengesiz oluşundan kaynaklı olma ihtimali ve her faza monofaz kapasite takmayı düşünüyorum...
ya ayarlarla ilgili olabilirmi acaba .....endüktif %5 e kapasitif %15 e, müdahale zamanı 4 sn yeydi 10 a getirdim...sonra boşalma süresi 10 sn ...akım trafosu oranı 600/5 e ayarlı...birde
I SABİT OLMALI diye bir uyarı geliyor anlamadm nedemek istediğini...

son ihtimal ise sıfır takılmış rölenin bozuk olma ihtimali :(

lütfen yardımlarınızı bekliyorm...

Faz dengeleriniz nasıl ?İlk kademeye yüksek güçlü kondansatör bağlayarak bir deneme daha yapa-
bilirmisiniz ?Sabiti,devre dışı yaptınızmı ?O rölelerde " 1 sabit olmalı " gibi bir uyarının olduğunu san-
mıyorum.

Son düzenleme:
Faz dengeleriniz nasıl ?İlk kademeye yüksek güçlü kondansatör bağlayarak bir deneme daha yapa-
bilirmisiniz ?Sabiti,devre dışı yaptınızmı ?O rölelerde " 1 sabit olmalı " gibi bir uyarının olduğunu san-
mıyorum.

fazlar tam dengeli değil......bu rölede güç analizi diye bir bölüm var ve ona baktığımda pek dengeli gibi görünmüyor...
2. sorunuza gelince aslında kullanma klavuzunda da ilk kademeye yüksek güçlü kondansatör bağlayın diyor ama aynı kullanma klavuzunda kademeler nasıl olmalı derkende bir örnek vermiş şu şekilde doğru bu şekilde yanlış diye...ve orda 1.5 kvar dan başlamış 30-40 a kadar dizmiş....ilk kademe yüksek güçlü derken en yüksek güçteki anlamında mı ?? değil heralde eee peki benim kademe dizilişim..2,5-5-7,5-10-15-20-30-40-45-50 şeklinde ilk kademeye kaçlık bağlıycam ??*
sabiti devre dışı yaptığımda zaten öle kademe değiştiriyor... hatta sonra 40 kvar dı ben 10 a indirdim öle de denedm ...10 yapınca gene çat çat kademe değiştirdi...40 ken fazla değiştirmiyodu....ayrıca ben daha öncede sordum cevap alamadım soruma....sabit 40 ken sadece ara sıra 1. kademeyi devreye alıyodu ama o 40 kvar zaten röle kademesinde mevcut olduğu halde sabiti çıkarınca gene sık kademe değiştiriyor...neden 40 olan kademe durmuyodu.....anlamadığım olay bu benim...

1 sabit olmalı yazmıyor .....ben %100 eminim I SABİT OLMALI diyor...bu 'I' 1 mi bilmiyorum... I = akım da olabilir....

bu arada gerçekten çok teşekkür edyrm size çok uğraştınız benim problemimle ....şu işi bir halletsem fahri bey inanın gelip yazcam foruma şundan dolayı şöle oldu şöle yaptım düzeldi diye....başkaları gibi sorun olduğunda yazmıyorum sadece...bu sitenin yani siz gibi insanların çok emeği var ben de...en büyük hocam kontrolkalemi oldu...bu site olmasa kompanzasyonun içinden nasıl çıkardım bilemyrm...
herkese emeklerinden dolayı teşekkürler....

Değerli arkadaşım.Sorununuzun ana kaynağı sabit kondansaör bağlama ısrarınızdır.Şu sabit
kondansatörü devreden çıkarıp unutun.İlk grubun yüksek değerde olması,firmasınca tavsi-
ye ediliyor.20-30 kvar'ı ilk gruba bağlayarak tekrar tanıtma yapın.I sabit olmalı uyarısı,tanıtma
işlemi yapılır iken,dalgalı yük çekiliyor olmasın anlamındadır.Fazlarınız çok dengesiz ise,mo-
nofaze gruplar oluşturmak zorunluluğunuz var.Röleye ait OPTKON programından yararlana-
rak,grupları oluşturabilirsiniz.Bunun için,5-10 günlük tanıma süresi gerekebilir.
Özetle:
1-Sabit kondansatörü devre dışı yapın ve unutun( trafonuz olmadığı anlaşıldığından ),
2-İlk gruba 50 kvar bağladıktan sonra,tekrar tanıtma işlemi yapın,
3-Sisteminiz dengesiz ise,monofaze gruplar oluşturun,
4-Hala sonuç alamıyor iseniz,rölenizi değiştirin,
5-Akım trafosu değerleriniz nedir ?Tesis gücü nedir ?

Değerli arkadaşım.Sorununuzun ana kaynağı sabit kondansaör bağlama ısrarınızdır.Şu sabit
kondansatörü devreden çıkarıp unutun.İlk grubun yüksek değerde olması,firmasınca tavsi-
ye ediliyor.20-30 kvar'ı ilk gruba bağlayarak tekrar tanıtma yapın.I sabit olmalı uyarısı,tanıtma
işlemi yapılır iken,dalgalı yük çekiliyor olmasın anlamındadır.Fazlarınız çok dengesiz ise,mo-
nofaze gruplar oluşturmak zorunluluğunuz var.Röleye ait OPTKON programından yararlana-
rak,grupları oluşturabilirsiniz.Bunun için,5-10 günlük tanıma süresi gerekebilir.
Özetle:
1-Sabit kondansatörü devre dışı yapın ve unutun( trafonuz olmadığı anlaşıldığından ),
2-İlk gruba 50 kvar bağladıktan sonra,tekrar tanıtma işlemi yapın,
3-Sisteminiz dengesiz ise,monofaze gruplar oluşturun,
4-Hala sonuç alamıyor iseniz,rölenizi değiştirin,
5-Akım trafosu değerleriniz nedir ?Tesis gücü nedir ?

akım trafosu değerim 600/5 A .......
hocam az kalsın belediye binası yanıyodu :(
bu sabah gidip sizin dediğiniz gibi ilk kademeyi yüksek secmek için panoyu açtım birde ne göriyim...2.kademe olan 2,5 kVar lık kapasite yanmış kül olmuş...allah korudu dedim ve sonra kontaktörü inceledim kontaktör de bir sorun göremedim...bunun yanında sigortası da sağlamdı..ama sigorta atmıştı...
sonra dedm heralde kondansatörde bir sorun vardır diye düşündm ve aynı değerde yeni bir kondansatör bağladm gene....ilk kademeye de yüksek bağladım 20 Kvar...sonra kondansatör testi yaptırdım röleye...1.kademe de sorun vermedi bitirdi...2.kademeye geldi ki boooom diye bir patlama daha...açtım baktım gene 2.kademe patlamış...(kondansatör markası EKON)
şimdi 2. kademeyi iptal ettik bişey bağlamadık....sonra gene kondansatör ve akım trafosu testi yaptırdım röleye...ama bu seferde trafo testi yaparken L1,L2,L3 TERS diye bir uyarı geldi(daha önce böle bir uyarı verdiğini görmemiştim ve röle bağlantılarına da karışmamıştm hiç)...baktım kullanma klavuzuna.... akım trafosu fazlarla uyumlu olmadımı bu uyarıyı verir diyodu...
bende önce röleye gelen L1 ile L3 un yerini değiştim...gene test yaptırdım..bu sefer L1 ile L3 ters uyarısı verdi....geri taktım fazları eski yerine ve bu seferde akım trafosu uclarının hepsini tersine çevirdim...yani k ve l lerin yerini değiştirdm...ve röle testi başarılı geçti...
hocam şimdi eskisi kadar sık devreye sokmuyor...ama genede arada kademe değiştiriyor eskisi gibi çok sık olmasada...oranları 4-5 saat arayla kontrol ettim çok ii görünüyo...endüktif %5 kapasitif %6 çıktı...

he bu arada ısrarla sölemişsnz sabiti tamamen devre dışı bıraktım..:)

emeğinz için çok teşekkürler gerçekten....

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Geri