18650 lityum pil ile 3w power led nasıl çalıştırılır

Bu şekilde yapabilirsiniz.

AMS1117-3V3 regulatorun 1nci bacağı gnd, 2nci bacağı çıkış, 3ncü bacağı giriştir.

Ekli dosyalar

• led.png
    led.png
    33.7 KB · Görüntüleme: 11
Akımı dirençle sınırlandırdıktan sonra araya regülatör koymanın mantığı nedir? Ayrıca regülatör bir adet 18650 pil ile sağlıklı çalışabiliyor mu? 4,8V dan daha düşük giriş gerilimini kabul etmiyor gibi görünüyor.​

Akımı dirençle sınırlandırdıktan sonra araya regülatör koymanın mantığı nedir? Ayrıca regülatör bir adet 18650 pil ile sağlıklı çalışabiliyor mu? 4,8V dan daha düşük giriş gerilimini kabul etmiyor gibi görünüyor.​
Regülatörden çekilebilecek max. akım 1A. Direnç ile akımı, regülatör ile voltajı sınırlıyoruz. Aksi halde led fazla akım çekmeye çalışacak ve TP4056 akım koruması devreye girecek. Akım direnci konulursa da bu sefer fazla voltaj vereye zorlayacak ve yine TP4056 aşırı voltaj koruması devreye girecek. Power led sürerken ya sabit akım, değişken voltajlı led sürücü kullanmalıyız ki bu maliyeti ve basitliği arttırır, ya da akımı dirençle voltajı da regülatörle sınırlandırıp TP4056'nın aşırı akım, aşırı voltaj gibi korumalarını atlatmalıyız.

TP4056 çıkışında ise sabit 5V veriyor. Bu nedenle regülatörü besleyecek voltajı aşacaktır.

Tp4056 voltaj yükseltmez. Yani çıkışı 5 volt değildir. Çıkışı pil voltajının aradaki mosfetteki gerilim düşümü kadardır. Çıkışı pil gerili üzerinde olamaz. Yani tam dolu pil ile 4.0 veya 4.1 voltun üzerinde olamaz.

Son düzenleme:
Regülatörden çekilebilecek max. akım 1A. Direnç ile akımı, regülatör ile voltajı sınırlıyoruz. Aksi halde led fazla akım çekmeye çalışacak ve TP4056 akım koruması devreye girecek. Akım direnci konulursa da bu sefer fazla voltaj vereye zorlayacak ve yine TP4056 aşırı voltaj koruması devreye girecek. Power led sürerken ya sabit akım, değişken voltajlı led sürücü kullanmalıyız ki bu maliyeti ve basitliği arttırır, ya da akımı dirençle voltajı da regülatörle sınırlandırıp TP4056'nın aşırı akım, aşırı voltaj gibi korumalarını atlatmalıyız.

TP4056 çıkışında ise sabit 5V veriyor. Bu nedenle regülatörü besleyecek voltajı aşacaktır.
Sizin yaptığınız işlemle araya sadece 1 adet direnç koyarak yapılan sistem arasında fark yok. Ayrıca @serkan_48 in belirttiği gibi TP4056 nın çıkışı 5V vermez, girişle karıştırıyorsunuz galiba. Dolayısıyla AMS1117-3V3 te TP4056 nın çıkış gerilimiyle sağlıklı çalışmayacaktır. Ledi uzun ömürlü çalıştırmak için sabit akımla sürmek lazım onu da eldeki malzemelerle yapamaz konu sahibi arkadaş.​

Tp4056 voltaj yükseltmez. Yani çıkışı 5 volt değildir. Çıkışı pil voltajının aradaki mosfetteki gerilim düşümü kadardır. Çıkışı pil gerili üzerinde olamaz. Yani tam dolu pil ile 4.0 veya 4.1 voltun üzerinde olamaz.
https://www.amazon.com/Charging-Lithium-Battery-Charger-Protection/dp/B08X6G26Q8

tp1.png

20240506_013637.jpg

Bu da çalışmayacağını iddia ettiğiniz şekliyle TP4056, AMS11173V3 module ile 4 kanal (2 cob, 2 power led) çalışan fenerimin içi. 2 yıldan fazladır kullanıyorum.
20240506_014233.jpg
20240506_014252.jpg

Şimdi o çalışmaz dersiniz diye, ledlerin çalışır halini de ekledim.

Son düzenleme:
Arkadaşım adamın biri oraya yanlış bilgi yazmış diye yazılanlar doğru olmuyor. TP4056 nın şeması aşağıda. Yinede 5V veriyor diye iddia ediyorsanız elinize bir ölçü aleti alıp çıkışını ölçüp burada paylaşır bizim yüzümüzü kızartırsınız. Eğer bunu yaparsanız ben kendi adıma sizden özür dileyeceğim ama 5V vermiyorsa ben sizden özür alırım. Pilin çıkışına regülatör koymadan dirençte koysanız çalışacaktı.

1714960893773.png

Son düzenleme:
Bu tür bilgi için amazon gibi satış sitelerine değil üretici datasheet sayfalarına bakılır.

Önce doğru bilgiye erişmeyi öğrenelim. Biz size en başından beri doğru olanı öğretmeye çalışıyoruz. Zıtlaşmak için değil.

Ben elimde 2 senedir çalışan devreye mi inanayım, size mi bilemiyorum. Bu konu saçma hal aldı...

Ölçüm sonucunu yazmadınız. TP4056 nın çıkışı 5V veriyor mu? Özür dilemem gerekiyor mu?

Mesele devrenin çalışması ise buyurun bende de 3 senedir sadece dirençle çalışan fener var. İki kademeli...​

1715048052673.png

1715048091255.png

1715048156108.png

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,263
Son üye
gerdani

Yeni konular

Geri