Led Işıldağa Lityum Pil Montajı İçin Yardım

yxxl

Üye
Merhaba.
Elimde apartman merdiven boşluğunda kullandığımız, acil durumlar için (Elektrikler kesildiğinde) devreye giren led ışıldaklardan 8 adet var. Bunların bataryaları artık işe yaramıyor ben de bu bataryaları eski laptop pillerinden çıkardığım lityum 18650 pillerle değiştirmek istiyorum. Bununla ilgili youtube ta birçok video izledim. Fakat videolarda ışıldağı açıp kapatmak için anahtar kullanılmış yani manuel olarak açılıp kapatılması lazım. Ben bunu ışıldakların kendi çalıştığı gibi yani elektrik varken şarj etmesini kesildiğinde kendiliğinden otomatik olarak devreye girmesini istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim. Yardımcı olursanız memnun olurum.
Not: Elimde TP4056 şarj modülü, 1s3a BMS devresi ve LM317 voltaj ayar modülü var.

Otomatik açılmasını sağlamak için Işıldağın üzerindeki kendi devresini kullanarak aşağıdaki gibi bir bağlantı şeması çıkardım. Ama burada geri dönüş kırmızı çizgi ile gösterdiğim şekilde olması gerek. Bu şekilde direk bağlasam ışıldağın devresinden +9v direk TP4056 devresinin + çıkışına geliyor bu sorun olur mu? Yoksa kırmızı renkle gösterdiğim geri dönüş kabloları üzerine bir diyot koysam olur mu?
IşıldakDevre3.jpg

Son düzenleme:
Kimse cevap vermemiş. Kendi soruma kendim cevap vereyim bari. Evet bu şekilde yaptım ve oldu.

Maşallah güzel olmuş elinize sağlık uzun ömürlü olur inşallah

Maşallah güzel olmuş elinize sağlık uzun ömürlü olur inşallah
Teşekkürler.
Çalışmasında şimdilik sorun yok ama takdığım 1N4007 diyot voltajı düşürüyor sanırım ışık şiddetini biraz düşürüyor. Bu diyotların voltajı düşürmeyeni yok mu? veya daha az düşüreni?

Teşekkürler.
Çalışmasında şimdilik sorun yok ama takdığım 1N4007 diyot voltajı düşürüyor sanırım ışık şiddetini biraz düşürüyor. Bu diyotların voltajı düşürmeyeni yok mu? veya daha az düşüreni?
Diyot,voltajı 0.7 volt civarında düşürür evet.
Voltajı biraz yükselterek sisteme entegre etsek olmazmı

Diyot,voltajı 0.7 volt civarında düşürür evet.
Voltajı biraz yükselterek sisteme entegre etsek olmazmı
Led'ler elektrikler gittiği zaman yandığı için pillerden besleniyor pillerin voltajı da 3,7v 0,7v düşerse 3v la ledler yanıyor demek. Normalde içindeki akü 6v idi, o zaman bir tane de yükseltici eklemek lazım. MT3608 yülselteç iş görür sanırım.

Aynen öyle evet daha sağlıklı olur diye düşünüyorum devre küçük zaten yer kaplama durumu söz konusu olmaz

lityum piller ışıldak için uygun değil. çünkü yüksek şarzda bekleyen lityumlar çabuk eskir. Bu sebeple sıfır satın aldığınız lityum piller yarım şarzda satılır. ömrü tükenmesin diye.
normal aküler ise şarzda bekleyince ömürleri uzar.

lityum piller ışıldak için uygun değil. çünkü yüksek şarzda bekleyen lityumlar çabuk eskir. Bu sebeple sıfır satın aldığınız lityum piller yarım şarzda satılır. ömrü tükenmesin diye.
normal aküler ise şarzda bekleyince ömürleri uzar.
TP4056 veya bms devresi şarj olunca akımı kesmiyor mu?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri