Osiloskop: zoyi zt703s mi yoksa owon hds242 mi

yasins

Üye
Katılım
18 Kas 2021
Mesajlar
5
Puanları
1
İyi günler, iyi bayramlar. Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Önümüzdeki dönem 4. sınıfa başlayacağım.

Elimde şu anda unit ut61c multimetre bulunmakta. 2. el olarak almıştım ancak bayağı işimi gördü bazı problemleri olsa da hala aktif olarak kullanmaya devam ediyorum. Şu anda sinyal gözlemlemek için de bir osiloskopa ihtiyacım var. Büyük masa osiloskoplarından ziyade el osiloskoplarına yöneldim. Çünkü yurtta kalıyorum ve elimdeki birçok malzemeyle birlikte osiloskop taşıyacak veya koyacak yer imkanım malesef yok. Osiloskopu daha çok bazı güç elektroniği elemanlarını ölçmek(giriş çıkış grafikleri), microdenetleyiciler ile oluşturduğum sinyalleri doğrulamak ve bazı elektronik devrelerin tamirinde kullanacağım. Multimetre kısmında ise en fazla Şebeke gerilimini ölçerim, daha yüksek gerilime ihtiyacım yok gibi.


Birçok osiloskopu inceledim ve 2 osiloskop arasında kaldım. Bunlar:
1-Zoyi ZT703s yaklaşik 3.5k tl banggood
2-Owon hds242 yaklaşık 4.5k tl banggood

Bu ürünler hakkında bilginiz varsa bana yardımcı olursanız sevinirim. Bu ürünler hem osiloskop hem multimetre şeklinde kullanılabiliyorlar. Bu nedenle şu an elimde bulunan unit ut61c multimetremi satarak alacağım yeni ürün için az da olsa bütçeme para ekleyeceğim.

Zoyi marka osiloskop hakkında bayağı inceleme videosu vardı çoğunu izledim. 703s modeli yeni çıkmış küçük eksiklikler var diyorlar ancak 702s modeli stabil olan bir önceki modelmiş. Ancak 702s bir proba sahip olduğu için 703s olana yöneldim.
Owon marka cihaz hakkında videolar var ancak zoyi kadar değil. Tavsiyeler ise zoyi markasına göre daha olumlu.

Direkt olarak ürünü satın alacak durumum yoktu bu nedenle para biriktirene kadar bayağı araştırma fırsatım oldu ancak yine de kararsız kaldım. Yurt dışından alacağım için yanlış bir alışveriş yapmak istemedim bu nedenle buraya yazıyorum.

Bilgisi olan varsa veya bana yol gösterip başka bir osiloskop önerebilecekler varsa şimdiden çok teşekkür ederim. Tekrardan iyi günler iyi bayramlar dilerim.
 
Merhaba,
İhtiyacınız olan osiloskobu aldınız mı bilmiyorum ama konu cevapsız kalmasın diyerek tecrübemi paylaşmak isterim. Ben zoyi kullanmadım ama owon markasının hds2102s olan modelini kullandım. Osiloskop konusunda tavsiyem, gerekirse biraz daha ertele ve örnekleme hızı ortalamada yada yüksek bir model al. Bende sen gibi bütçe konusunda arafta kaldığım için hds2202s yerine hds102s almıştım. Genel olarak cihazdan memnundum. Özellikle çift kanal olmasını istemiştim ve en aşağı 500MSa/s örnekleme hızı, 100mhz bant genişliği aramıştım. HDS2102s modeli tek kanalda 500MSa/s (çift kanal kullanılırsa bu 250MSa/s'a düşüyor) el tipi ve amatör kullanım için yeterli olacaktır. Bu markanın sonunda s olan modelleri ilave olarak sinyal jeneratörü içeriyor. Hoşuma gitmeyen yönlerini listeleyeyim, sen ona göre kafanda kararını netleştir.
- Çift kanal olmasına rağmen kutusundan tek (10x 100mhz 600v) prob çıkıyor. Diğer probları krokodil ağızlı geliyor.
- Özelleştirme menüleri bana göre daha iyi olabilirdi. Örneğin ızgaraları ekrandan kaldırıp sadece sinyal gözlemlemek istesen böyle bir seçenek mevcut değil. Yada ek ölçüm araçlarını ekrana yatayda tam sığdırmıyor üst satır olarak listeliyor oda sinyal ekranını işgal ediyor.
- Ölçüm araçlarında duty aracı mevcut değil.
- Sinyal jeneratörü çıkışında bir koruma mevcut değil (ben probları karıştırarak jeneratör çıkışından 12v verdiğim için cihazı yaktım, şuan parça bekliyorum)
- Multimetre kısmı manuel multimetrelere göre biraz yavaş kalıyor. Yada ben alıştığım için bana yavaş gelmişte olabilir bilmiyorum.
- Multimetreye ait sigortayı herhangi bir sebeple attırırsan, sadece sigorta değişimi için cihazı sökmen kapağını açman gerekiyor. (Bu en saçma 1. siydi)
- Pil olarak 2 adet 2500mAh 18650 kullanılmış ve arkasında pil kapağını açarak çıkarıp takabiliyorsun ama pil kapağını açtığında geri kapak takılmıyor. Tasarım hataları yüzünden yine cihazı sökmen ve arka kapaı komple ana gövdeden ayırıp pil kapağını takıp geri cihazın arka kapağı takman gerekiyor. (buda en saçma 2. ydi)
Bunlar haricinde genel olarak güzel, şık, kullanışlı bir cihaz. Bende almadan önce, örnekleme hızı açısından fnirsi 5012-H modeline bakıyordum ama bir taraftanda komplike bir alet olsun istiyordum. bu sebeple 3'ü bir arada owon markasını almıştım. Pişmanmıyım? evet pişmanım. Ali amcadan vergiler ıvır zıvır dahil 6.5 K 'ya geldi. Şimdiki aklım olsa, bunun yerine osiloskop+otomatik multimetre+LCR metre alırdım. Ha ne olurdu 6,5 olmaz 7K olurdu.
Umarım faydalı bir paylaşım olabilmiştir ;)
 
" Şimdiki aklım olsa, bunun yerine osiloskop+otomatik multimetre+LCR metre alırdım. Ha ne olurdu 6,5 olmaz 7K olurdu. "
Örneğin , linkini yazabilr misiniz ?
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,873
Mesajlar
921,197
Kullanıcılar
450,996
Son üye
cillop

Yeni konular

Geri
Üst