Scorpion42
Tepkime puanı
406

Profil mesajları Son aktivite Gönderiler Hakkında

 • Sayin Scorpion, Fiber Optic Kablo yaklasik 7-8 yillik kullanilmadan duruyor . Acaba bu kabloyu kullanabilir miyiz ? Ya da saglam olup olmadigini nasil anlayabiliriz ? Bu konuda yorum yapmanizi rica ederim...
  Scorpion42
  Scorpion42
  Fiber kablolar ortalama 40 yıl ömür biçilerek üretilmekteler tabi bu kullanım alanı işçilik vb şartlara göre değişiklik göstermektedir. Sizin bahsettiğiniz kabloda şayet fiziksel olarak bir hasarı (kırılma, izolasyonda deforme vb. bir durum) yoksa kullanılmasında bir sakınca yoktur. Sağlamlık konusunda ise bahsettiğiniz kablo kaç core lu bilmiyorum ama en basit amatörce lazer kullanarak kontrol edebilirsiniz.
  Scorpion42
  Scorpion42
  Basit bir lazeri (kablonun makara yada dairesel olarak sarılı olduğunu varsayıyorum) core lara tek tek tutarak kablonun diğer ucundan lazer ışığını görebiliyorsanız o core sağlam demektir. Bunu tüm core lar için yaptınız ve hepsi sağlamsa o kabloda kullanılabilir durumdadır.
  Scorpion42
  Scorpion42
  Tabi kullanım için çekildikten sonra her iki ucunda sonlandırılması vb işlemler gerekecektir onları da sanırım biliyorsunuzdur. Teknik bakımdan kabloda alacağınız verim, sinyal kalitesi vb değerleri ise malesef amatör olarak teçhizatsız kontrol etmemiz mümkün değildir.
  Umarım mesajınızı geç görmem ve geç dönüş yapmam yanlış anlaşılmamıştır. Saygılarımla.
 • Yükleniyor…
 • Yükleniyor…
 • Yükleniyor…

Forum istatistikleri

Konular
118,143
Mesajlar
832,344
Kullanıcılar
429,588
Son üye
Atahan01

Yeni konular

Üst