Toprak hattındaki enerji

Ekstra bilgi:
Topraklama çok iyide olsa çok uzun bir beslemede kablo empedansından dolayı sigorta atmaz/atmayabilir.
Dünya devi bir tesiste birkez başıma geldi

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ekstra bilgi:
Topraklama çok iyide olsa çok uzun bir beslemede kablo empedansından dolayı sigorta atmaz.
Ben bir ara böyle bir arızada ula fazın biri yok ne oluyor demiştim :) kesici kontaklarını falan kontrol etmiştik ; orda arıza bulamadık ; tekrar kesiciye yol verdik ; oraya buraya bakınırken trak diye kesici düştü ; kurulamaz duruma geldi . Faz toprak kısa devresini bulduk :)

Benim bahsettiğim AG'de düşük kesitte (2x1,5mm² olmalı) ve çok uzun bir hattı. Eleman kabloyu nötr'e ve toprağa değdiriyor ark yapıyor ama sigorta atmıyordu. Hat çok uzun olduğundan kablo empedansı kısadevre akımını yük akımı mertebelerine indiriyordu.

Son düzenleme:
Benim bahsettiğim AG'de düşük kesitte (2x1,5mm² olmalı) ve çok uzun bir hattı. Eleman kabloyu nötr'e ve toprağa değdiriyor ark yapıyor ama sigorta atmıyordu. Hat çok uzun olduğundan kablo empedansı kısadevre akımını yük akımı mertebelerine indiriyordu.
tabii kesit ince ve mesafede çok uzun olunca gerilim düşümünden dolayı sigortayı açtırmayabilir. mesafe ve kesit çok önemli tabiiki

tabii kesit ince ve mesafede çok uzun olunca gerilim düşümünden dolayı sigortayı açtırmayabilir. mesafe ve kesit çok önemli tabiiki

Gerilim düşümü bağlayacağın yüke göre daha da artar tabii ki küçük güçlü bir cihazı rahatlıkla çalıştırır da kısadevre yapıncada sigortayı attırmıyor işte toplam empedans. Sakat bir durum.

Ekstra bilgi:
Topraklama çok iyide olsa çok uzun bir beslemede kablo empedansından dolayı sigorta atmaz/atmayabilir.

2500 kva lık ( 3500 amp. şalterli ) trafoda bende maalesef böyle bir arıza ile karşılaştım.Fazlardan bir tanesinde gerilimin sıfır göstermesinden uyandık !

2500 kva lık ( 3500 amp. şalterli ) trafoda bende maalesef böyle bir arıza ile karşılaştım.Fazlardan bir tanesinde gerilimin sıfır göstermesinden uyandık !

Aklıma gelmişken buna benzer olayları AG havai hatlarında bir kaç kez yaşadım. Ag havai hat faz iletkeni (4Pansy+Rose) pansy kopup yere düşmüş kıvılcımlar attırmış ama açma olayı gerçekleşmemişti. Buda uzun bir hattaki hat empedansından kaynaklanmaktadır.

Gerilim düşümü bağlayacağın yüke göre daha da artar tabii ki küçük güçlü bir cihazı rahatlıkla çalıştırır da kısadevre yapıncada sigortayı attırmıyor işte toplam empedans. Sakat bir durum.
gerilim düşümünün artmasının sigortanın açma yapmasını engelleyeceğini daha önce düşünmemiştim hiç.
son yükte mesafeden dolayı gerilim istenenin altına indiğinde akım da inecek elbette.
öyleyse şebekeden çekilen akım ve gücü hesaplarken yükteki gerilimi mi kullanacağız, şebekenin başında eksilmeye maruz kalmamış gerilimi mi?
Şöyle ifade edeyim, gerilim %10 azaldı yüke gelene kadar ve bu azalmadan dolayı yük 10A çekecekken 9A çekti. Şimdi şebekeden çekilen akım 9A mi. Yoksa akım da 10A çekilip %10 yolda kayıplara mı gitti?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri