2 kaynaktan 2 aynı tip trafoyu beslemek?

eskici09

Üye
Merhabalar , bugün abonelik işlemlerinin tamamlanmasının ardından dağıtım şirketinin sağladığı hattan fabrikamızı besledik, fakat bu ana kadar farklı bir yerden OG 34.5 kv hattını tedarik ediyorduk.( Bu yer aynı zamanda buhar türbini olup üretimde yapmakta). Şimdi 2 adet 2000kva ABB kuru tip trafom bulunmakta. Hem OG de hem AG tarafında kublaj sistemim var. Ben bütün sistemimi geçici olarak aldığım enerji hattına göre kurduğum için, dağıtım şirketinin hattını buna uyarlamam gerekmekte. Bunun için bazı ölçümler yaptım ve sonuçlar şöyle :
1-) kublajlar açık konumda mevcut olan kaynağımla 1 tane 2000kva trafoyu besledim , dağıtım şirketinden gelen hatlada diğer 2000kva trafomu besledim . AG çıkış voltajlarım aynı fazlar arası 400v - faznötr 230v . faz sırasını AG fazmetre ile kontrol ettim ikisininde yönü aynı . Problem yok.
2-) faz açı sırasınıda kontrol etmek için her iki trafonun AG sinden R fazından R fazına ölçüm yaptım 460 V , fazlar arası ise 230 v gördüm . aynı fazda 0V veya biraz yakın değerler görmeyi bekliyordum. ama hepsinde aynı gördüm S ile S arası 460V, T-T arası 460V bu durumun sebebi için fikre ihtiyacım var , matematiksel olarakta kafama yatması lazım.
Not: trafoların ikiside aynı tip .

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar , bugün abonelik işlemlerinin tamamlanmasının ardından dağıtım şirketinin sağladığı hattan fabrikamızı besledik, fakat bu ana kadar farklı bir yerden OG 34.5 kv hattını tedarik ediyorduk.( Bu yer aynı zamanda buhar türbini olup üretimde yapmakta). Şimdi 2 adet 2000kva ABB kuru tip trafom bulunmakta. Hem OG de hem AG tarafında kublaj sistemim var. Ben bütün sistemimi geçici olarak aldığım enerji hattına göre kurduğum için, dağıtım şirketinin hattını buna uyarlamam gerekmekte. Bunun için bazı ölçümler yaptım ve sonuçlar şöyle :
1-) kublajlar açık konumda mevcut olan kaynağımla 1 tane 2000kva trafoyu besledim , dağıtım şirketinden gelen hatlada diğer 2000kva trafomu besledim . AG çıkış voltajlarım aynı fazlar arası 400v - faznötr 230v . faz sırasını AG fazmetre ile kontrol ettim ikisininde yönü aynı . Problem yok.
2-) faz açı sırasınıda kontrol etmek için her iki trafonun AG sinden R fazından R fazına ölçüm yaptım 460 V , fazlar arası ise 230 v gördüm . aynı fazda 0V veya biraz yakın değerler görmeyi bekliyordum. ama hepsinde aynı gördüm S ile S arası 460V, T-T arası 460V bu durumun sebebi için fikre ihtiyacım var , matematiksel olarakta kafama yatması lazım.
Not: trafoların ikiside aynı tip .
Trafoların bağlantı gruplarına dair etiket bilgisi elinizde var mı ? Aynı olması lazım.

Son düzenleme:
Par

Trafoların bağlantı gruplarına dair etiket bilgisi elinizde var mı ? Aynı olması lazım.
ABB-ETİKET1.jpeg

ABB-ETİKET.jpeg

etiket ve bağlantı şekilleri aynı tip ikiside

Moderatör tarafında düzenlendi:
Her iki trafonun R fazı, faz sırası ölçü aleti ile belirlenmiş olmaz. Klasik her yerden ulaşabileceğiniz paralel bağlanma şartlarını uygulamalısınız. Aynı fazlari yanan lamba veya sönen lamba metodu ile tesbit edebilirsiniz.

Her iki trafonun R fazı, faz sırası ölçü aleti ile belirlenmiş olmaz. Klasik her yerden ulaşabileceğiniz paralel bağlanma şartlarını uygulamalısınız. Aynı fazlari yanan lamba veya sönen lamba metodu ile tesbit edebilirsiniz.
Zaten lambanın sönmesi aynı faz olduğunu gösteriyor. Bu durumda faz farkı yani voltaj da olmaması lazım. Arkadaşın yaptığı iş mantıksız sayılmaz.
Bu buhar türbini ile üretim yapıyor dediginiz yer mevcut hatların tek besleyicisi olamaz . Bu durumda farklı bir faz açısı ile hattı beslemesi de düşünülemez. Tuhaflik var bu işte.

Son düzenleme:
Zaten lambanın sönmesi aynı faz olduğunu gösteriyor. Bu durumda faz farkı yani voltaj da olmaması lazım. Arkadaşın yaptığı iş mantıksız sayılmaz.
Bu buhar türbini ile üretim yapıyor dediginiz yer mevcut hatların tek besleyicisi olamaz . Bu durumda farklı bir faz açısı ile hattı beslemesi de düşünülemez. Tuhaflik var bu işte.
evet 0 V görmesi gereken yerlerde 460V gördük . 400V olması gereken yerlerde ise 230 V gördük . Trafoların kendi çıkışları normaldi. Biz paralel çalışma durumunu düşünmüyoruz fakat aynı açıda gelmesini dikkat ediyoruz sonuç nereye dayanacak merak ediyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 100393
Dönüş yönleri aynı ama faz sıralaması aynı değil.
Hocam bu durumda ben T1-R'den T2-R'ye nasıl 460 V görürüm?

Hocam bu durumda ben T1-R'den T2-R'ye nasıl 460 V görürüm?
Ölçtüğünüz fazların aslında ikisininde R fazı olmadığını anlatmaya çalıştım. T1 in ilk ucu R fazı iken T2 nin ilk ucu S fazı. Neden 400V değilde 460V çıkıyor orasını bende anladım.

Herhangi bir trafoda herhangi bir fazda probu sabit tutup 2. Trafonun fazlarında probu gezdirdiğinizde gördüğünüz degerler nedir, trafolar aynı mı biraz kafa patlattım da trafoların sargı yönleri birbirine ters ise aynı fazlarda dahi 230 -0-230 simetrik besleme tarzı bi durum oluşabir , 460 görmen bana bunu düşündürdü vardır bi sarım yönü standartı diye düşünüyorum üreticileri farklı ülkeler olup farklı yönlere sarılmış olabilir mi diye düşündüm açıkcası
Bilemiyorum ihtimalleri düşünüyorum sadece

Ekli dosyalar

• BFC138F0-18C1-4088-BA28-E20E584A6419.jpeg
    BFC138F0-18C1-4088-BA28-E20E584A6419.jpeg
    62.6 KB · Görüntüleme: 17
Moderatör tarafında düzenlendi:
Ölçtüğünüz fazların aslında ikisininde R fazı olmadığını anlatmaya çalıştım. T1 in ilk ucu R fazı iken T2 nin ilk ucu S fazı. Neden 400V değilde 460V çıkıyor orasını bende anladım.
Aslında bu fazlara isimleri veren biziz. Olması gereken iki trafonun da aynı anda üç fazın alternaslarinin faz farkı olmayacak biçimde üst üste oturması. Yoksa ali olmuş veli olmuş fazın ismi önemli değil. Bu durumda adam gibi bir güç analizörü ile inceleme lazım bence .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri