Toprak hattındaki enerji

AG kısadevre hesabı yapman yeterli !
Atıyorum 20A sigortanın olduğu hattın sonunda kısadevre akımı 15A çıkıyorsa kısadevrede o sigorta atmaz !
Nizami kesit hesabı yapılmış projede bu tür risklere kolay kolay rastlanmaz. Genelde sonradan uygulamada yapılan uzun seyyar kablo ile yük besleme gibi durumlarda karşılaşılır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
AG kısadevre hesabı yapman yeterli !
Atıyorum 20A sigortanın olduğu hattın sonunda kısadevre akımı 15A çıkıyorsa kısadevrede o sigorta atmaz !
Nizami kesit hesabı yapılmış projede bu tür risklere kolay kolay rastlanmaz. Genelde sonradan uygulamada yapılan uzun seyyar kablo ile yük besleme gibi durumlarda karşılaşılır.
sigorta bağlama ile ilgili kısmı anladım ama çekilen toplam akım kafamda hala soru işareti bıraktı.
akım da aynı gerilim gibi yolda azalmaya uğruyor mu?

sigorta bağlama ile ilgili kısmı anladım ama çekilen toplam akım kafamda hala soru işareti bıraktı.

Asla akım değişmez. Akım yük empedansı + kablo empedansına bağlıdır. Burada püf noktası hat sonu prizde kısadevre yaptığınızda tek başına sadece kablo empedansı akımı sınırlamaktadır. Olması gereken kısadevre akımları yerine yük akımı mertebelerine düşürmektedir.

Asla akım değişmez. Akım yük empedansı + kablo empedansına bağlıdır. Burada püf noktası hat sonu prizde kısadevre yaptığınızda tek başına sadece kablo empedansı akımı sınırlamaktadır. Olması gereken kısadevre akımları yerine yük akımı mertebelerine düşürmektedir.
teşekkür ederim. devre teorisinde unuttuğum yanlar olduğunu fark ettim ve birinci sınıf konularını incelemem gerektiğine karar verdim :)

yLPZzj.jpg

arkadaşlar bu şekilde bir arıza meydan gelmişti kesici ver röle bunu yük olarak algılayıp açmamıştı enerjili kısım VHD izalatörünün üstünde kalmış trafodan dönen iletken yerde olmasına rağmen hattı açtırmamıştı.Köylülerin hayvanlarımız çarpılıyor iletken yerde diye bizi uyarmasından sonra olay yerine gittiğimizde bu manzarayla karşılaştık

Güzel bir örnek. Teşekkürler.
Bir faz sigortası atmasına benzer bir durum (boştaki fazın yere teması hariç).

Peki çarpılma olayları gerçekleşene kadar üç fazlı alıcılarınızdaki anormalliği (Termik açma - gerilim dengesizliği) farkedemediniz mi?

Son düzenleme:
bu durum og. kısmında meydana geldi fider çıkışındaki diğer guruplarda sıkıntı yoktu sadece arızanın olduğu köyde gerilim dengesizliği 1 fazda gerilim düşüklüğü ile ilgili şikayetler vardı.

akımı belirleyen gerilim ve çekilen güçtür. peki gerilim düşerse akım artarmı sorusuna 1000w lık ısıtıcı 220v ta 4.5amper 200volta 5 amper 180voltta 5.5 amper formüle göre gerilim düştükçe akım artıyor. sizce doğrumu yoksa bir anormallıkmi var bu işte ne dersiniz

akımı belirleyen gerilim ve çekilen güçtür. peki gerilim düşerse akım artarmı sorusuna 1000w lık ısıtıcı 220v ta 4.5amper 200volta 5 amper 180voltta 5.5 amper formüle göre gerilim düştükçe akım artıyor. sizce doğrumu yoksa bir anormallıkmi var bu işte ne dersiniz

Bu konu çok kez forumda tartışıldı çok basit bir mantık hatasına düşüyorsunuz,şöyleki ;

1000 w /220 : 4,54 amper akım çekilir çünkü ısıtıcı direnci 48.45 ohm dur.Bu cihaz 220 volt gerilime göre imal edilmiştir.Voltajı düşürmeniz ısıtıcının direncini düşürmez, direnç sabit ise olay dediğiniz gibi olmaz

220 volt için 1000/220= 4,54 amper ısıtıcı direnci 48,45 ohm

ohm kanununa göre U/R=I buradan hareketle

200 volt için

200/48,45 = 4,12 amper akım azaldı

180 volt için 180/48,45=3,71 amper akım daha da azaldı.

sonuç olarak akım azalır artmaz

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri