Faz toprak Arası 380 V (Sorun Çözlümüştür)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ortada bir arıza sorun gözükmüyor. Çarpılan, çarpan ya da çalışmayan cihaz da söylemediniz . Bu durumda sizin ölçümlerinizi bir kenara koyarsak sorun nedir daha başka?
Arıza bir konteynırda elektrik olmaması olarak geldi konteynırda yapılan kontrolde nötr hattının klamensten çıktığı tespit edilip bağlantısı yapılarak sorun çözüldü sonrasında ölçü aleti ile konteynır panosunda ölçüm yaptık faz ve toprak arasında 380 v gördük bu değeri görünce sistemde bir sorun olabileceğini düşünüp buraya yazdım.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Benim bildiğim enerji dağıtım şirketi kontrol kalemi ile ölçüm yapılmasını yasakladı .
Ölçü aletinin zayıf kaldığı , kontrol kaleminin gerektiği yer vardır .
Seri lamba kullanımda ilk plan iyi iş çıkarır . ( arıza durum şartlarına uygun olması durumunda . )

Sonrası pratisyen ( kontrol kalemi , seri lamba vs gibi ) ölçü aletlerinden çıkar profesyonel uzman aletlerin görevi başlar .

Kontrol kalemi lazım olmuyormu oluyor ama işlerimizi kontrol kalemine bağlamamalıyız .
Kontrol kalemini , ölçüm aleti konuma getirmemiz doğru değildir .
Zaten herkes bilir görevleri ayrıdır .

Örnek gösterimleri ( versiyon değişik )

Heyacanlı anlatım ve amatör çekim olduğundan anlatanı idare etmeniz .

Nötr hattında enerji var

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/nötr-kopması-hakkında-soru.111559/

Son düzenleme:
Konteynır dağıtım panosunun şarteli kapatınca pano içerisindeki toprak nötr hatları arasında 220 v veriyor

Ekli dosyalar

• IMG_8819.JPEG
    IMG_8819.JPEG
    309.1 KB · Görüntüleme: 25
Arıza bir konteynırda elektrik olmaması olarak geldi konteynırda yapılan kontrolde nötr hattının klamensten çıktığı tespit edilip bağlantısı yapılarak sorun çözüldü sonrasında ölçü aleti ile konteynır panosunda ölçüm yaptık faz ve toprak arasında 380 v gördük bu değeri görünce sistemde bir sorun olabileceğini düşünüp buraya yazdım.
Eğer böyle bir gerilim reel olarak var olsa konteynerdeki bütün topraklamalı cihazların metal yüzeylerinde temas gerilimi olması lazım. Dahası toprakta da adım gerilimi olması lazım. Konteynerde yaşayanlar tavşan gibi hoplaya hoplaya ilerlemiyorsa hepsinin de şimdiye çarpılması lazım.

Son düzenleme:
Eğer böyle bir gerilim reel olarak var olsa konteynerdeki bütün topraklamalı cihazların metal yüzeylerinde temas gerilimi olması lazım. Dahası toprakta da adım gerilimi olması lazım. Konteynerde yaşayanlar tavşan gibi hoplaya hoplaya ilerlemiyorsa hepsinin de şimdiye çarpılması lazım. Mantıksız.

AG'de de adım gerilimi oluyor mu?

Konu başlığına ( Sorun Çözülmüştür ) yazısını ilave etmeniz .

Faz toprak Arası 380 V ( Sorun Çözülmüştür )​

Son düzenleme:
Şalterin kapatınca ( enerji kesik ) girişin ve çıkışından ölçüm almanız !!!
Gerçekten sorduğuma pişman oldum yazmasaydım keşke. Tekrar yazıyorum bilsem ve nereleri kontrol etmem gerektiğini nerden nasıl sonuç alınca ne olacağını tahmin edebilsem buraya yazmazdım. Şimdi diyeceksiniz ki madem bilmiyorsun neden uğraşıyorsun bulunduğum yer imkanlar şuan buraya elektirkçi gelmesinin mümkün olmadığı biryer. Evet dün bir konteynırda elektrik olmamasına istinaden temel bağlantıları kontrol ederek (klamens gevşemesiydi sorun) hallettik ve o anlık enerji ihtiyacını karşılamış olduk. Devamını diğer bir mesaja alıntı yaparak yazacağım
Eğer böyle bir gerilim reel olarak var olsa konteynerdeki bütün topraklamalı cihazların metal yüzeylerinde temas gerilimi olması lazım. Dahası toprakta da adım gerilimi olması lazım. Konteynerde yaşayanlar tavşan gibi hoplaya hoplaya ilerlemiyorsa hepsinin de şimdiye çarpılması lazım.
Zaten faz toprak arası 380 toprak nötr arasını 220 v olarak ölçmüş olsakta bu zamana kadar herhangi bir elektirk vakası yaşanmadı sadece bu değerlerin gerçekten var olup olmadığı , var olması durumunda herhangi bir zarar verip vermeyeceğiydi merakımız. Cevap veren herekse teşekkür ediyorum sağolun sağlıcakla kalın.

Kolay Gelsin , Sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri