Topraksız hatta nötrde 100V ölçülmesi

majokhi

Üye
Herkese selamlar,

Hep konuları okuyarak bilgi edindiğim foruma yıllar sonra üye olup soru sormak icap etti :)

Dairelerde toprak hattımız yok. kontrol kalemi ile konrol ettiğimde fişin topraklamasında kalem yanıyor. Evet bu bir hayalet voltaja işaret diyebiliriz. IEC fişin toprak kısmında hiçbir bağlantı yokken (faz nötr normal bağlı) nötr toprak arasını ölçtüğümde de yerine göre 85V-110V arası değerler ölçüyorum. Şimdi işin çözemediğim noktası bina altında 2 dükkan var ve trifazeler, keza topraklamaları da var. Topraklamaları ne kadar düzgün bilemiyorum tabi.

Dükkanlardan birinde hem hücreli fan, hem de 5-6 tane dondurucu/buzdolabı mevcut. Durum böyle olunca acaba benim ölçtüğüm değer harmonik etki kaynaklı bir ölçüm mü diye düşünüyorum. Durumu tam olarak nasıl adlandıracağımı çözebilmiş değilim ne yazık ki.

Tespit konusunda yapabileceğim bir şey var mı acaba?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraksız bir hatta nötr ile CIHAZIN TOPRAK UCUNU olctugunuzde dairenizdeki nötr hattı normal ise olctugunuz değer cihazınızın kaçak akım olduğu ve sasesinde olan voltaji olctugunuzu söyleyebiliriz.

Bu durumun başka bir aboneden kaynaklı olduğunu söyleyemeyiz. ( şimdilik)

Yapılması gereken daireye toprak hattı çekilmesi ve kaçak akım takilmasi.

Dilerseniz baktığınız cihazin bir servisi ile cihazi kontrol ettirebilirsiniz.

Bu ölçümü farklı cihazlarda denediniz mi? Elle cihaza dokundugunuzda sizi çarpıyor mu? Aynı durumu başka cihazlarda denediniz mi? Bu cihaz ne cihazdır?

Bir yanlış anlaşılma oldu sanırım. Cihaz üzerinden bir ölçüm yapmıyorum. Kablo üzerinden ve priz üzerinden ölçüm yapmaktayım. Farklı linyelerde de denedim. 2 durum mevcut. 1.si hem prizin hem de güç kablosunun topraklaması boşta olduğu. 2.si ise priz topraklaması boşta ama güç kablosu hazır kablo olduğu için topraklaması bağlı olduğu.

Dairdeki 1 tanesi hariç tüm şalterleri kapatıp, sadece 1 noktaya elektirik verip ölçüm yapmama rağmen gene aynı sonuç çıkmakta. Bu durumu başka dairelerde de kontrol etme planım var. Bana özel bir durum mu söz konusu seçeneğini elemek adına.

Dediğim gibi cihaz üzerinde bir ölçüm yapmadım ancak bugüne kadar cihaz üzerinden bir çarpılma durumu yaşanmadı.

Konuyu tam anlayamadım.

Bir olcumde toprak gerilimi referans gerilimidir. Toprak her zaman sıfırdır. En büyük kütle.

Tüm olcum toprak üzerine ama sizde topraklama olmadığını söylediniz. Bu sözünüze göre olcum sağlıklı değil anlıyorum.

Yada anlattığınız konuyu ben anlayamadım.

Topraklama yok dediğim gibi. Topraklama olsaydı nötr toprak arası 3-5V çıkabilirdi, sıkıntı değil.

Prizin ya da IEC fişin toprağını kontrol ettiğimde kontrol kalemi faza yakın bir parlaklıkta yanmakta. Bunu hayalet voltaja bağladım çünkü priz/IEC toprağı boşta. Nötrde ise kalemde bir yanma yok. Multimetre probunun birini nötre diğerini priz/fiş toprağına değidirdiğimde gördüğüm değer ortalama 100V. Nötrde 100V olduğunu düşünmüyorum açıkçası ancak multimetrede gördüğüm bu değeri anlamdırmaya çalışıyorum. Aklıma gelen ise dediğim gibi harmonik etki.

Topraklama olsaydı ve nötr toprak arası 100V gibi değerler çıksaydı anlamdırmak kolay olacaktı :)

Topraklama yok dediğim gibi. Topraklama olsaydı nötr toprak arası 3-5V çıkabilirdi, sıkıntı değil.

Prizin ya da IEC fişin toprağını kontrol ettiğimde kontrol kalemi faza yakın bir parlaklıkta yanmakta. Bunu hayalet voltaja bağladım çünkü priz/IEC toprağı boşta. Nötrde ise kalemde bir yanma yok. Multimetre probunun birini nötre diğerini priz/fiş toprağına değidirdiğimde gördüğüm değer ortalama 100V. Nötrde 100V olduğunu düşünmüyorum açıkçası ancak multimetrede gördüğüm bu değeri anlamdırmaya çalışıyorum. Aklıma gelen ise dediğim gibi harmonik etki.

Topraklama olsaydı ve nötr toprak arası 100V gibi değerler çıksaydı anlamdırmak kolay olacaktı :)
4. mesajdan sonra cevap yazacaktım ben de problemi tam anlayamadım, analog bir multimetre ile volt ölçme imkanınız var mı ?
Elinize yaklaşık 10W lık bir led ampul alıp 100V ölçtüğünüz yere bağlayıp ölçümü tekrarlayınız. ( Bu işlemi halk dilindeki ismi armut ampül ( akkor flamanlı ) alıp gücü bu aşamada çok önemli değil tekrar ediniz) , kolaylıklar.

4. mesajdan sonra cevap yazacaktım ben de problemi tam anlayamadım, analog bir multimetre ile volt ölçme imkanınız var mı ?
Elinize yaklaşık 10W lık bir led ampul alıp 100V ölçtüğünüz yere bağlayıp ölçümü tekrarlayınız. ( Bu işlemi halk dilindeki ismi armut ampül ( akkor flamanlı ) alıp gücü bu aşamada çok önemli değil tekrar ediniz) , kolaylıklar.

Kafa karıştırıcı oldu belki, kusura bakmasın kafası karışan arkadaşlar :) Teşekkürler, deneyeceğim.
Bu hiçbir veri için ölçüm referansı değil .

Topraklamanız olmadığı için bu da değerlendirilebilir bir referans bilgi değil .
Neyi nasıl yorumlayalım ?
Zaten hayalet voltaj olabileceğini ilettim, kontrol kaleminin toprakta yanmasını referans almıyorum. Statik kaynaklı bir yanma olsa gerek.

Evet ben de değerlendirilebilir olmadığı için zaten bir şekilde anlamdırmaya çalışıyorum. Eldeki verilerle bir değerlendirme yapamıyorum. Konunun uzmanı da olmadığım için gelebildiğim nokta ancak bu kadar. Bundan sonrası için yapılabilecek bir şey var mı diye danışıyorum foruma.

Ekstra olarak binada yüksek güç çeken, sargılı aletleri olan, trifaze dükkan olduğunu da belirtme sebebim; bu durumu oluşturup oluşturamayacağını öğrenmek. Çünkü kompanzasyon panosu yok.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri