Kendi Tristörlü kompanzasyon sistemimizi kuralım

Opto'lar yerine sürücü devresinde tek pals verme özelliğinden dolayı trafoların kullanılması gerektiği kanaatindeyim.
Optonun LED'ini süren devrede bir arıza oluştuğunda LED sürekli yanar ve çıkışı da sürekli iletimde olur.
Fakat böyle bir arıza halinde trafo çıkışından tek pals üretilir.Her ne kadar girişinde sürekli DC kalsa da...
Aynı şekilde kendim hiç kullanmamakla beraber Kondansatör de tek pals özelliğinde kullanılabilir...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Aşağıdaki linkte AuCom'un Türkiye Distrübütörü internet sitesinden bazı dokümanların linkleri var...
Normalde motorlar için Soft Start cihazlar üretiyorlar.Gördüğüm bir uygulamada çıkışta motorlara (P=1200-2000kW -6,3kV) paralel bağlı 300-500kVAR (6,3kV) kondansatörler var.
Konu başlığına uyan uygulamanın fikir vermesi açısından ;

https://i.kontrolkalemi.com/5/mvs1.pdf

3 Fazlı beslemede 2 fazın kontrol edilmesi ;

https://i.kontrolkalemi.com/5/two_control.ppt

Opto'lar yerine sürücü devresinde tek pals verme özelliğinden dolayı trafoların kullanılması gerektiği kanaatindeyim.
Optonun LED'ini süren devrede bir arıza oluştuğunda LED sürekli yanar ve çıkışı da sürekli iletimde olur.
Fakat böyle bir arıza halinde trafo çıkışından tek pals üretilir.Her ne kadar girişinde sürekli DC kalsa da...
Aynı şekilde kendim hiç kullanmamakla beraber Kondansatör de tek pals özelliğinde kullanılabilir...
tek pals verme özelliğinden biraz daha bahsedibilirmisiniz?
Orda kullanılması gereken trafolar izolasyon trafosu mu ?

tek pals verme özelliğinden biraz daha bahsedibilir misiniz?
Orda kullanılması gereken trafolar izolasyon trafosu mu ?

Yukarıda manyet0 arkadaşımız bir uygulama şekli göstermiş.Bunun gibi...
Bildiğimiz gibi trafolar DC'de çalışmazlar.Girişine sürekli DC verseniz bile çıkışından tek pals alırsınız.Öylece kalır.Böylece çıkış sargısına bağlı olan tristör , mosfet , triyak v.b. güç devre elamanlarının kontrol uçları sürekli iletimde kalmayarak faz veya DC'nin çakışma ihtimalini ortadan kaldırır.
Fakat Optokuplörün (4N25 , MOC3021 v.b.) bu türden bir koruması olamaz.
Tabii ki konu 3-5 satır ile anlatılacak bir şey değil.
Tristör kontrollü Redresörleri (3 fazlı veya tek fazlı) , UPS uygulama devrelerinin şemalarını foruma koyup incelemek lazım.

Opto içindeki triyağın A1-A2 uçlarının kısa devre olduğunu düşünün...v.b.

Arkadaşlar uzun süredir yaptığım incelemeler sonucunda ölçme devresi için bir kontrol entegresi buldum. bu entegre ile anlık aktif ve reaktif güç bilgisi sağlıklı olarak ölçülebiliyor. AD7758 merak edenlere duyurulur.

Sayın tossun2008 Türkiye'de satılıyor mu bu eleman (AD775X) veya fiyatı hakkında bir bilginiz var mı?
İyi günler.

Arkadaşlar uzun süredir yaptığım incelemeler sonucunda ölçme devresi için bir kontrol entegresi buldum. bu entegre ile anlık aktif ve reaktif güç bilgisi sağlıklı olarak ölçülebiliyor. AD7758 merak edenlere duyurulur.
hocam ben datasheetini bulamadım..
Akım bilgisi gerilim bilgisi girişleri mi var, nasıl çalışıyor , kabaca anlatabilirmisiniz?
Cosfi yi direk veriyor mu bize yoksa sıfır geçişleri mi yakalıyor?
Ayrıca entes ve entes gibi enerji analizör cihazı yapan firmalar bu yada buna benzer entegreler mi kullanıyorlar? Hiç açıp kurcalayan oldu mu:) ?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri